ŁABOWA – PIĘKNO I TRADYCJA

Łabowa – miejsce zrodzone z piękna przyrody i urzekającej tradycji

Łabowa to gmina leżąca w województwie małopolskim między pasmem Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim a pasmem Grybowskim w Beskidzie Niskim, w połowie drogi między Nowym Sączem a Krynicą-Zdrój. Gmina Łabowa to niepowtarzalne miejsce zrodzone z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 400 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i świata.

Gmina Łabowa to miejsce tętniące życiem społecznym, kulturalnym, miejsce kreatywnych mieszkańców, gdzie w otoczeniu nieskazitelnej przyrody znajdziesz czas na aktywny wypoczynek.

Jednym z walorów gminy są lasy, które zajmują ok. 71% obszaru administracyjnego. Najcenniejsze drzewostany znajdują się w Barnowcu, Łabowcu i Uhryniu. Zostały one utworzone przed wojną przez miłośnika przyrody, leśnika i dawnego właściciela lasów Adama hrabiego Stadnickiego. Lasy te są ostoją wielu gatunków zwierząt, z których należałoby wymienić niedźwiedzia brunatnego, wilka, dzika, rysia, żbika, jelenia czy sarnę. Ptaki reprezentowane są m.in. przez orła przedniego, orlika, bociana czarnego oraz derkacza.

Kamianna

Światowe Centrum Apiterapii

Andrzej Klimkowski

Gmina słynie z górskiego charakteru środowiska o czym świadczy gęsta sieć potoków, a w okresie zimowym sprzyjające warunki śniegowe. W Kamiannej znajduje się stok narciarski, z którego z zadowoleniem korzystają mieszkańcy, jak i turyści. Ponadto Kamianna słynie z najsłynniejszego w Polsce ośrodka pszczelarstwa prowadzonego przez pana Jacka Nowaka. Pasieka „Barć” posiada nowoczesną rozlewnię miodu, zajmuje się hodowlą pszczelich matek, organizuje szkolenie pszczelarzy i młodzieży, prowadzi sklep z artykułami pszczelarskimi i kawiarnię serwującą wspaniałe miody pitne.

Szczególnie piękny szlak przyrodniczy im. Adama hrabiego Stadnickiego znajduje się w Uhryniu. Liczy on ok. 22 km i prowadzi z Łabowej, przez Uhryń do Hali Łabowskiej, następnie na Halę Pisaną, Makowicę i w dolinę Życzanowa koło Rytra. Piękno tych terenów szczególnie docenili malarze – Stanisław Chomiczewski i Tadeusz Ciemierkieiwcz, którzy osiedlili się tu i tworzyli swoje prace.

Redyk na Hali Łabowskiej

Andrzej Klimkowski

Szlak niebieski prowadzący przez Halę Łabowską na Runek, Jaworzynę Krynicką i w drugim kierunku na Halę Pisaną i Makowicę. Szlak niebieski przechodzi także przez Kamianną, prowadzi od Ptaszkowej do Krynicy, w kierunku Jaworzyny, Rytra i Doliny Popradu. Poznając szlaki turystyczne zetknąć się można z historią i kulturą mijając cerkwie, stare drewniane chałupy, czy też kapliczki, bądź krzyże. Napotkać można również pomniki, jednym z najbardziej znanych jest pomnik zwany „Wierch nad kamieniem” ze Skałą Składziszczańską, z której rozciągają się malownicze widoki. Ponadto wędrując szlakami turystycznymi możemy cieszyć się pięknem niepowtarzalnej przyrody. Prócz wspaniałych szlaków jakie oferuje gmina w okresie letnim do dyspozycji są atrakcyjne ścieżki dla kolarzy górskich.

Goście mogą w Gminie Łabowa schować się przed codziennym zgiełkiem i zanurzyć w wyjątkowej atmosferze ekskluzywnego wypoczynku, a to wszystko dzięki połączeniu najnowszych trendów i łabowskich tradycji.

Źródło informacji: Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

zostań naszym autorem
Skip to content