YORK CZYLI YORKSHIRE TERRIER

Mały pies nie tylko do bloku.

York to mały pies rasy terier, pierwotnie hodowany w angielskich hrabstwach Yorkshire (stąd yorkshire terrier) i Lancashire do polowań na szczury i inne gryzonie, wypłaszania zwierzyny oraz jako pies do towarzystwa. Yorki są pełne energii, inteligentne, lojalne i doskonale nadają się na towarzyszy dla osób, które mogą zapewnić im odpowiednią uwagę i ruch.

Włosy

Najbardziej wyróżniającą się cechą yorka są jego proste, jedwabiste włosy bez podszerstka, z przedziałkiem biegnącym od nasady nosa aż do ogona. Włosy yorka, tak jak człowieka, rosną przez całe jego życie i wypadają sporadycznie.

Yorki mają zazwyczaj gładkie, jednolite umaszczenie w kolorze stalowoszarym, szaro-brązowym lub czekoladowym. Czasami mają białe znaczenia na piersi, łapach lub głowie. Ich włosy są długie, aksamitne i wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać zdrowy wygląd. Yorki mogą mieć włosy o różnej długości, od krótkiej i gładkiej do długiej i falującej.

Niektóre yorki mogą również mieć odcienie brązu lub czekolady w swoim umaszczeniu, chociaż te odcienie są rzadsze.

W 1984 roku w Niemczech, ze skojarzenia bardzo utytułowanych, rodowodowych yorkshire terierów, przyszły na świat szczenięta, w których włosach oprócz typowych dla yorka barw, pojawił się kolor biały. Z punktu widzenia obowiązującego wzorca nie mogły zostać uznane, jednak ich oryginalna uroda spowodowała, że użyto je do hodowli w celu utrwalenia nowego umaszczenia.

Obecnie yorkshire terrier biewer a la pom-pon, bo tak go nazwano, nadal nie jest przez FCI uznawany, ale przecież tak zaczynała się historia nowych ras. Dokonał się już pierwszy krok w tym kierunku: biewery są już wystawiane nie tylko w Niemczech, ale także w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Na razie jeszcze bez prawa do CACIBA, na to trzeba poczekać aż zostaną przez FCI oficjalnie uznane. Co do tego, że to nastąpi, wątpliwości raczej nie ma, pozostaje tylko pytanie – kiedy?

Biewer Terrier jest już w pełnoprawnej rodzinie konkursowej American Kennel Club w Toy Group, jako 197 odrębna rasa uznana przez AKC. , Ten czarujący, mały, inteligentny i charakterny pies ma wszelkie cechy, by stać się kolejnym bardzo popularnym psem w Ameryce.

Biewer terrier/ AKC

U psów nie biorących udziału w wystawach stosujemy krótsze strzyżenie – nożyczkami skracamy włosy w okolicach intymnych, na krawędziach uszu i między opuszkami. Maszynką można usunąć włosy z jednej trzeciej uszu i z podbrzusza. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej, możemy pupila regularnie strzyc, co ułatwi utrzymanie go w czystości.

Yorkshire terrier – okaz wystawowy

Yorkshire terrier wystawowy musi mieć długi włos na całym ciele, dlatego na co dzień trzeba zabezpieczać go papilotami, które nie tylko chronią włosy przed zniszczeniem, ale także ułatwiają psu poruszanie się. Zakładamy je na wcześniej umyte i nasączone olejem włosy. Co dwa dni powinno się je rozwijać i zakładać od nowa, po uprzednim rozczesaniu włosów.

Długość życia yorkshire terriera

Yorki to małe psy, które żyją przeciętnie od 12 do 16 lat, ale zdarzają się przypadki, że nawet do 20 lat, więc w zależności od ich stylu życia i predyspozycji genetycznych. Ogólnie rzecz biorąc, Yorki mają tendencję do długowieczności i są znane jako jedne z dłużej żyjących ras psów.

Aby zapewnić swojemu Yorkowi długie i zdrowe życie, ważne jest, aby dbać o jego zdrowie poprzez regularne wizyty u weterynarza, zapewnienie odpowiedniej diety i pielęgnacji oraz regularnej dawki ruchu i aktywności. Ważne jest również, aby chronić je przed niebezpieczeństwami, takimi jak zatrucia czy kontuzje i szczepić je zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Yorki preferują umiarkowaną pogodę , ani nadmiernie gorącą, ani zimną. Ponieważ york jest mały i pozbawiony podszerstka, to zimą zaleca się zakładanie na dłuższe spacery płaszczyka ochronnego.

Mały rozmiar yorka naraża go  niestety na ataki większych psów i dzikich zwierząt. Zdarzały się przypadki porwania yorka przez większe ptaki.

Ponadto właściciele Yorków muszą zachować czujność i usuwać wszelkie zagrożenia domowe, w tym ciężkie przedmioty, które mogą spaść na psa.

Wzrost i waga

Yorki nie są dużymi psami, ich waga zazwyczaj wynosi od 2 do 3 kg, osiągają wysokość od 15 do 20 cm w kłębie. Jednak ich długi włos może sprawiać, że wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie psy, bez względu na rasę, powinny być odpowiednio karmione i mieć dostosowaną do swojego rozmiaru, wieku i poziomu aktywności dawkę ruchu, aby utrzymać zdrową wagę. Ważne jest także skonsultowanie się z weterynarzem lub specjalistą od żywienia, aby określić odpowiednią ilość jedzenia i rodzaj jedzenia dla Twojego Yorka na podstawie jego konkretnych potrzeb.

Wymagania

Yorki są zazwyczaj radosnymi, towarzyskimi i lojalnymi psami. Są inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy, choć mogą być uparte i wymagać cierpliwości, i konsekwencji podczas szkolenia. Są również bardzo przywiązane do swoich właścicieli i lubią spędzać dużo czasu z nimi.

Chociaż yorkshire terrier jest psem energicznym, jego potrzeby w zakresie ruchu można zaspokoić na małym podwórku, a nawet na otwartej przestrzeni w mieszkaniu, o ile jest codziennie wyprowadzany. 

Yorki potrzebują regularnej dawki ruchu, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Lubią chodzić na spacery, biegać i bawić się zabawkami.

York a dzieci

Yorkshire terrier zazwyczaj dobrze czują się z dziećmi i zwierzętami domowymi. Mogą być nieco nieufne wobec obcych i szczekają, gdy ktoś nieznajomy próbuje się zbliżyć do domu lub właściciela.

York może być dobrym towarzyszem dla dzieci, ponieważ jest zazwyczaj łagodnym i towarzyskim psem. Jednak jak w przypadku każdego psa, ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak prawidłowo obchodzić się z psem i chronić je przed niebezpieczeństwami.

Yorki jako małe i delikatne psy mogą być wrażliwe na nieodpowiednie traktowanie, takie jak ciągnięcie za ogon, włosy lub szarpanie. Trzeba pamiętać, aby nauczyć dzieci, że psy są żywymi stworzeniami, które wymagają delikatności i szacunku. Małe dzieci powinny bawić się z psem zawsze w obecności rodziców.

Należy również uważać, aby dzieci nie zaczepiały lub nie zmuszały psa do zabawy, jeśli nie chce tego robić, ponieważ mogą tym doprowadzić do sytuacji stresowych dla psa.

York idealny do bloku

Yorki nadają się do życia w bloku, ponieważ są małymi psami i nie wymagają dużo miejsca do zabawy i ruchu. Jednak należy pamiętać, że każdy pies potrzebuje regularnego ruchu, aby zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, więc ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności.

Dla Yorków żyjących w bloku ważne jest, zapewnienie im regularnych spacerów że

i zabawy na świeżym powietrzu, aby mogły się wybiegać i spalić nadmiar energii. Dobrym pomysłem może być zabranie psa do parku lub na plac zabaw dla psów, aby miały więcej przestrzeni do zabawy i ruchu oraz możliwość oswojenia się z innymi psami.

Jak żywić yorka?

Yorkshire terriery jako psy miniaturowe o dużym temperamencie potrzebują pokarmów bardziej energetycznych. Można samemu przygotowywać im jedzenie, dodając odpowiednie preparaty witaminowe-mineralne, lub stosować gotowe karmy dobrej jakości przeznaczone dla ras miniaturowych.

Szczenięta powinny być karmione małymi, częstymi posiłkami przez cały dzień, a nie jednym lub dwoma dużymi posiłkami. To pomaga zapobiegać przekarmieniu i minimalizuje ryzyko problemów trawiennych. Należy także udostępnić psu stały dostęp do świeżej wody, aby szczeniak mógł mieć odpowiednie nawodnienie.

Właściciel powinien zapewnić swojemu szczeniakowi zrównoważoną i odżywczą dietę, która wspiera jego wzrost i rozwój. Szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe i wymagają diety, która jest bogatsza w białko, tłuszcz i niektóre minerały i witaminy w celu wspierania ich szybkiego wzrostu.

Podczas karmienia szczenięcia Yorka gotowymi karmami zaleca się korzystanie z informacji żywieniowych umieszczonych na tylnej stronie torebki lub puszki z karmą, ponieważ są one skomponowane tak, aby zapewnić odpowiednią równowagę składników odżywczych dla rosnących szczeniąt. Poleca się wybór karmy dla szczeniąt o wysokiej jakości, specjalnie przygotowanej dla małych ras psów, takich jak yorki, ponieważ będą one odpowiednie dla ich rozmiaru i metabolizmu.

Przed odebraniem szczeniaka yorka z hodowli dobrze dowiedzieć się, jaką karmę je obecnie. Nie powinno się z dnia na dzień całkowicie zmieniać diety, by uniknąć dolegliwości żołądkowych. Wprowadzenie nowego pokarmu to dodatkowy stres dla zmieniającego miejsce zamieszkania psiaka.

Dobrze jest skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od żywienia, aby określić odpowiedni plan żywienia dla szczeniaka na podstawie jego konkretnych potrzeb i stanu zdrowia. Mogą oni pomóc określić odpowiednią ilość jedzenia dla szczeniaka i częstotliwość karmienia.

Problemy zdrowotne yorka

Yorki jak wszystkie psy narażone na pewne problemy zdrowotne. U yorka najczęściej mamy do czynienia z:

 • Problemy z zębami: yorki mają tendencję do problemów z zębami i dziąsłami, takich jak próchnica, paradontoza i choroby dziąseł. Ważne jest, aby regularnie czyścić zęby psa i skonsultować się z weterynarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.
 • Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi): yorki są podatne na hipoglikemię, która może prowadzić do osłabienia, drżenia i utraty przytomności. Może to być spowodowane brakiem odpowiedniej ilości jedzenia, zbyt dużą aktywnością fizyczną lub innymi czynnikami. Ważne jest, aby monitorować poziom cukru we krwi u yorka i dostosować dietę i poziom aktywności, aby uniknąć tego problemu.
 • Problemy z układem oddechowym: yorki są narażone na problemy z układem oddechowym, takie jak choroba zapalenia oskrzeli i zapalenie płuc, szczególnie w miejscach, w których panuje dużo kurzu lub dymu. Ważne jest, aby monitorować objawy takie jak kaszel, duszność i brak apetytu i skonsultować się z weterynarzem w razie potrzeby.
 • Choroba Legga-Calve-Perthesa (aseptyczna martwica głowy kości udowej): Jest to choroba stawu biodrowego, która może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości u yorka.
 • Choroba dysplastyczna stawów biodrowych: Jest to choroba, która może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości stawów biodrowych u yorka. Może być spowodowana genetycznymi i środowiskowymi czynnikami.
 • Częstą przypadłością yorków jest też zwichnięcie rzepki.

Ważne, aby regularnie odwiedzać weterynarza i przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia i profilaktyki.

Ciekawostki

Niektórzy znani właściciele yorków to m.in.:

 • Lady Gaga
 • Paris Hilton
 • Oprah Winfrey
 • Reese Witherspoon
 • Victoria Beckham

Yorki są często wybierane jako psy aktorskie i można je zobaczyć w reklamach oraz filmach. Na przykład york o imieniu „Bruiser” był głównym bohaterem filmu „Legalna Blondynka” z Reese Witherspoon.

Podczas II wojny światowej amerykański żołnierz znalazł yorka w dżungli Nowej Gwinei. Pies o imieniu Smoky przetrwał dziesiątki nalotów, uczestniczył w licznych misjach i został odznaczony ośmioma gwiazdami bojowymi. Kiedyś pomógł ochronić setki żołnierzy amerykańskich, przeciągając kabel komunikacyjny przez wąski przepust melioracyjny. Smoky’emu przypisuje się ponowne zainteresowanie rasą yorkshire terrier i czasami jest wymieniany jako pierwszy na świecie pies terapeutyczny.

Ile kosztuje yorkshire terrier?

Cena szczeniaka yorka z hodowli waha się średnio w przedziale od 2 000 zł do 5 000 zł, jednak trafiają się też okazy za 10 000 zł. Kupując szczeniaka yorka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja ich matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić naszą czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Klasyfikacja FCI rasy yorkshire terrier

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery miniaturowe

Numer wzorca: 86

Jeśli zdecydujesz się na yorka jako swojego towarzysza, będziesz pamiętać o regularnej pielęgnacji i dbaniu o jego zdrowie, czesanie, mycie i wizyty u weterynarza, pies ten będzie Twoim lojalnym i wiernym przyjacielem przez wiele długich lat.

Redakcja: cocomac.pl

Zdjęcie: Freepik | master1305 |racool-studio | Pixabay | Andreas F |Klaus Neuman

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

KATASTROFA STOMATOLOGICZNA

Wyższa zapadalność na próchnicę i bardziej zaawansowane choroby dziąseł Rok po pierwszych blokadach dentyści na całym świecie konfrontują się z…

MENU WILKÓW Z ROZTOCZA

Wilki z Roztocza najchętniej polują na sarny. To sarny, a nie jelenie, stanowią główne źródło pożywienia wilków na Roztoczu i…

MOTOSKANDYNAWIA CZĘŚĆ 3

16 lat przymierzałem się aby ponownie odwiedzić Skandynawię. A tu niespodziewanie, latem, okazało się, że mam czas i jakieś mizerne…

FORD MUSTANG HITEM

FORD MUSTANG NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYM SIĘ SPORTOWYM COUPE NA ŚWIECIE, UTRZYMUJĄC TYTUŁ LIDERA SIÓDMY ROK Z RZĘDU. Ford przeanlizował dane rejestracyjne…

Ćwiczenie nr 11

WYPAD W PRZÓD Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 10.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: powierzchnię do oparcia np. oparcie krzesła, stół,…

DEKAMERON – MELCHISEDECH LICHWIARZ

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść III Pisownia oryginalna z 1930 roku Melchisedech — żydowin, opowieścią o trzech pierścieniach salwuje się z niebezpieczeństwa,…

TECHNOENTUZJAZM GROŹNY?

Zybertowicz: technoentuzjazm to prawdopodobnie najgroźniejsza ze współczesnych ideologii. Technoentuzjazm, a w wersji nasilonej technofilia, czyli bałwochwalczy, bezrefleksyjny stosunek do technol…

ARSEN W RYŻU

Jak ugotować ryż, by szkodliwego arsenu było w nim jak najmniej Ryż może zawierać relatywnie dużo szkodliwego arsenu. Z tego…

IZERA – POLSKI SAMOCHOD ELEKTRYCZNY

Spółka ElectroMobility Poland powstała w  październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów –  PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa…

NOWA KIA XCEED

Odświeżony wygląd, najnowsza technologia i nowa wersja wykończenia GT-Line. Jak dotychczas, Kia sprzedała w Europie ponad 120.000 egzemplarzy XCeeda –…

DEKAMERON – GIOVANNI BOCCACCIO

PROLOG Pisownia oryginalna z 1930 roku  Zaczyna się pierwszy dzień Dekameronu, w którym po wyjaśnieniach autora, dla jakiej przyczyny osoby,…

LĘKLIWY PIES ZE SCHRONISKA

Wyjaśniamy, jak zadbać o bojaźliwego czworonoga. Adopcja psa ze schroniska to danie nowego życia zwierzakowi, którego przyszłość i przeszłość malowała się…

IRINA SHAYK I ZARA

Kapsułowa kolekcja „A NEW SENSUALITY”, którą reklamuje Irina Shayk. Po ikonach lat 90., Kate Moss i Natalii Vodianovej, kolejna supermodelka…

AGATA MŁYNARSKA O SWOJEJ CHOROBIE

Choroba jelit nie wyklucza atrakcyjności. Wyobrażasz sobie, że podczas randki nie zdążysz do toalety? Męczące i niespodziewane biegunki, wydawanie krępujących…

MISTRZ

„Mistrz” o legendarnym pięściarzu z KL Auschwitz Tadeuszu Pietrzykowskim. Już 27 sierpnia do kin trafi jeden z najbardziej oczekiwanych filmów…

DEKAMERON – OKRUTNY MĄŻ

DZIEŃ CZWARTY Opowieść IX Pisownia oryginalna z 1930 roku Wilhelm z Roussillonu każe żonie swojej zjeść serce umiłowanego przez nią…

MASZ CUKRZYCĘ I PALISZ?

Palenie w cukrzycy pogarsza sytuację chorego. Cukrzyca to zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu. U palacza z cukrzycą…

CUKRZYCA – EPIDEMIA XXI WIEKU

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia są zgodni:…

Ćwiczenie nr 1

ROSNĘ – OPADAM Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedzącaIlość powtórzeń: 10Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…

ZABÓJCZY POLSKI SMOG

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego Polski smog – ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje,…

DEKAMERON – DJABEŁ I PIEKŁO

DZIEŃ TRZECI Opowieść X Pisownia oryginalna z 1930 roku Alibech staje się pustelnicą. Mnich Rustico poucza ją, jak należy djabła…

CYTOLOGIA NA PODŁOŻU PŁYNNYM

O co w niej chodzi? Coraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza…

BORELIOZA – DIAGNOSTYKA

Co warto wiedzieć o diagnozowaniu boreliozy? Jeśli borelioza nie objawi się rumieniem, jej zdiagnozowanie jest trudne i czasami trwa nawet…

TADEK NIEJADEK

Skąd się biorą niejadki Wieczorne fochy przy kolacji? Twój maluch znowu nie chce spróbować nowej zupy? To nie dlatego, że…

METALE CIĘŻKIE W ORGANIZMIE

Co trzeba wiedzieć o metalach ciężkich. Stężenie arsenu, kadmu, ołowiu, rtęci, cynku, miedzi, selenu w organizmie może mieć wypływ na…

MAYBELLINE NEW YORK PRZEDSTAWIA ITZY

Maybelline New York przedstawia zespół ITZY jako swoich międzynarodowych ambasadorów Maybelline New York, największa marka kosmetyczna na świecie, z przyjemnością…

SENIORZY NA RYNKU PRACY

MFIPR: Seniorzy aktywni na rynku pracy (komunikat) Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników w wieku przedemerytalnym…

Ćwiczenie nr 13

ROZPYCHANIE ŚCIAN Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 10.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: framuga drzwi. Pozycja wyjściowa: Stań we framudze drzwi…

OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI

Ostre zapalenie trzustki – natychmiast wezwij pogotowie lub pojedź na SOR! Objawów tej choroby nie sposób przeoczyć – silny ból…

DEPRESJA NASTOLATKA

Jak rozpoznać depresję u nastolatka. Depresja – także u nastolatków – to przewlekła, często nawracająca choroba, która może prowadzić do…

MONGOLIA CZĘŚĆ 1

Mariusz Reweda Część 1 Przefrunęliśmy samochodami Rosję w tydzień aż po Ałtaj. Wybraliśmy północną drogę przez Kirow, Perm i Jekaterynburg.…

CIĄŻA. NIEWYDOLNOŚĆ ŁOŻYSKA

Niewydolność łożyska: groźna dla matki i dziecka, można jej uniknąć. Kobiety w ciąży często nie zdają sobie sprawy z tego,…

HIPERURYKEMIA

By nadmiar kwasu moczowego nie zepsuł lata, czyli dieta osób z hiperurykemią. Kiedy lato jest w rozkwicie, rozpoczynają się wakacje,…

WINDWHISPER NR 1 W ALICANTE

Polski jacht wygrywa portowy etap The Ocean Race. WindWhisper okazał się bezkonkurencyjny w portowym wyścigu klasy VO65 w Alicante, rozpoczynającym…

SAMOTNOŚĆ PACJENTA

Wspieranie chorego działa jak jego kolejne lekarstwo. To udowodnione: chory, który ma wsparcie rodziny i przyjaciół lepiej reaguje na leczenie…

POZYTYWNA STRONA STRESU

Stres szkodliwy, ale czasami przynosi pożytki. Stres obecnie nie ma dobrej prasy. Słusznie uznawany jest za czynnik, który w połączeniu…

PRACODAWCO DBAJ O ZDROWIE PRACOWNIKÓW

Jak pracodawcy mogą zadbać o zdrowie swoich pracowników Otyłość i choroby jej towarzyszące, niski poziom aktywności fizycznej oraz starzenie się…

MUMIA JEDNAK NIE JEST W CIĄŻY

Mumia egipska z Warszawy nie była w ciąży – w jej miednicy znajdują się… pakunki. Nie płód, ale kilka zawiniątek…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

zostań naszym autorem
Skip to content