LECZENIE ŚWIATŁEM DOSTOSOWANYM DO POTRZEB MOŻE POPRAWIĆ SEN I ZACHOWANIE OSÓB Z CHOROBĄ ALZHEIMERA I DEMENCJĄ
AMERYKAŃSKA AKADEMIA MEDYCYNY SNU
DARIEN, IL – Nowe badanie sugeruje, że terapia światłem dostosowana do zwiększenia stymulacji okołodobowej w ciągu dnia może poprawić sen, depresję i pobudzenie u osób z chorobą Alzheimera i związaną z nią demencją.
Wyniki pokazują, że ekspozycja na indywidualnie dobraną terapię świetlną w ciągu dnia przez cztery tygodnie znacznie poprawiła jakość snu, wydajność i całkowity czas snu. Znacząco obniżyło również wyniki depresji i pobudzenia.
?Jest to proste, niedrogie, niefarmakologiczne leczenie poprawiające sen i zachowanie pacjentów z chorobą Alzheimera i demencją? – mówi główny badacz, dr Mariana Figueiro, profesor nadzwyczajny i dyrektor programu Light and Health w Lighting Research Center w Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w stanie Nowy Jork. ?Poprawa, którą zauważyliśmy w przypadku pobudzenia i depresji, była imponująca?.
Streszczenie badań zostało niedawno opublikowane w dodatku internetowym do czasopisma Sleep i zostało zaprezentowane w poniedziałek 2 czerwca w Minneapolis w stanie Minnesota na SLEEP 2014, 28. dorocznym spotkaniu Associated Professional Sleep Societies LLC.
W badaniu pilotażowym wzięło udział 14 pacjentów domów opieki z chorobą Alzheimera i pokrewną demencją. W pokojach mieszkańców zainstalowano źródło światła wytwarzające niskie poziomy od 300 do 400 luksów niebieskawo-białego światła o temperaturze barwowej powyżej 9000 K. Ekspozycja na światło miała miejsce w godzinach dziennych przez okres czterech tygodni. Wzory światło-ciemność i aktywność spoczynku zebrano za pomocą skalibrowanego instrumentu przed i po interwencji oświetleniowej. Pomiary jakości snu, depresji i pobudzenia również zbierano za pomocą standardowych kwestionariuszy.
Figueiro dodał, że poprawa jakości snu była również związana z innymi zauważalnymi zmianami w zachowaniu.
?Subiektywne raporty personelu pielęgniarskiego wskazywały, że pacjenci byli spokojniejsi, lepiej się odżywiali, a ich ogólne zachowanie było łatwiejsze do opanowania? – powiedziała.
Według Centers for Disease Control and Prevention, choroba Alzheimera jest najpowszechniejszą formą demencji wśród osób starszych, dotykającą aż pięć milionów Amerykanów
Badania były finansowane ze środków National Institute on Aging (NIA) w ramach National Institutes of Health (NIH).
Założona w 1975 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) poprawia zdrowie snu i promuje wysokiej jakości opiekę skoncentrowaną na pacjencie poprzez rzecznictwo, edukację, badania strategiczne i standardy praktyki. Zrzeszające około 9 000 członków, AASM jest największym profesjonalnym stowarzyszeniem zrzeszającym lekarzy, naukowców i innych pracowników służby zdrowia zajmujących się medycyną snu.
Żródło: AASMNET