PiesPrzyrodaZwierzęta

JAK WYCHOWAĆ SZCZENIAKA

Jak wychować szczeniaka? 8 wskazówek, które na pewno pomogą

Walczysz ze szczeniakiem o posłuszeństwo? Masz już dość ciągnięcia go na smyczy lub przeszkadza ci, że cały czas skacze na ciebie i twoich gości? Mimo tego wszystkiego wciąż przeraża cię tresura psa? Najwyższa pora to zmienić! Ten poradnik jest dla ciebie. Poznaj 8 wskazów, jak dobrze wychować psa!

Tresura psa ? jak postępować?

Jak wychować szczeniaka – mały pies, mały problem

Otóż nie. Niezależnie od tego, jakiego rozmiaru jest pies, każdy może być problematyczny, jeżeli nie zostanie odpowiednio wytrenowany. Mała kulka potrafi ugryźć tak, że odgryzie palca. Czy to jest mały problem? Raczej nie.

Dlatego już od małego trzeba wpoić w zwierzaka zasady, jakie panują w domu. Pytanie tylko, jak wychować szczeniaka? W jaki sposób osiągać zamierzony efekt?

Poradnik o tym, jak wychować szczeniaka ma na celu pokazanie, jak ważne jest utemperowanie młodego psa. Szczeniak musi wiedzieć, kto w jego nowym stadzie jest alfą i kogo należy słuchać.

8 praktycznych porad, jak wychować psa

Każdy pies jest inny, ma inny charakter i zachowania. Jednak wszystko można wypracować i nie dopuścić do momentu, w którym to rządzi pies. Wychowanie szczeniaka powinno zacząć się od pierwszego dnia w nowym domu. Poniższy poradnik przedstawia kilka najważniejszych zasad, jak dobrze wychować szczenię. 

ZasadaOpis zasady
Bądź konsekwentny i ustal zasady.Jeżeli raz ulegniesz i pozwolisz na coś psu, on to zapamięta i będzie potem wymuszał. Gdy najpierw rozkażesz psu odejść na swoje miejsce, a po chwili dasz mu jakiś przysmak ze stołu, przy którym wcześniej żebrał, to tym samym dajesz mu znak, że może tak robić. Nie dawaj sprzecznych komunikatów. Jak raz coś postanowisz, niech tak będzie cały czas, inaczej stracisz kontrole nad psem.
Chwal czworonoga.To bardzo ważne. Chwalenie szczeniaka daje mu do zrozumienia, że zrobił coś dobrze i należy mu się za to nagroda ? ulubiony przysmak, sucha karma, głaskanie czy zabawa. Będzie cię słuchał, bo będzie liczył na to, że znowu dostanie nagrodę. Na początku nagradzaj go za każdym razem, jak wykona polecenie, ale potem rób to losowo.
Zaopatrz się w odpowiednią smycz i obrożę.Nie należy stosować kolczatki. Taki rodzaj obroży tylko wyrządza mu krzywdę, a nie niweluje złe zachowanie. Podobnie działają smycze z serii automatów. Pies biegnie, pewien, że otrzymał wolność, aż nagle lina się kończy i pociąga do go tyłu. W żaden sposób nie wyrobi to dobrego nawyku. Smycz powinna być mocna, a obrożę należy zmieniać wraz ze wzrostem psa. Gdy pies ciągnie, w żadnym wypadku nie wolno mu na to pozwolić ? zatrzymaj się i poczekaj, aż się uspokoi. Nie pozwól, aby to on wyprowadzał Ciebie! Niech wie, że biegać może tylko wtedy, gdy zostanie ze smyczy spuszczony.
Wprowadź nawyki.Początkowo, gdy szczeniak nie kontroluje jeszcze swoich potrzeb, naucz go załatwiać się na matę, która stale będzie leżała w jednym miejscu. A jak oduczyć psa sikania w domu? Po każdym spaniu, posiłku i zabawie wynoś szczeniaka na zewnątrz. Taki nawyk nauczy go, gdzie powinien się załatwiać.
Zabieraj młodego psa w różne miejsca.Ważne jest, aby szczeniak poznał całą gamę dźwięków. Przejeżdżające samochody, tramwaje czy ludzie ? niech doświadczy tego wszystkiego. W domu również może być wiele sytuacji, z którymi trzeba będzie pieska oswoić. Dzwonek do drzwi, czajnik czy suszarka na ubrania, która spadła i nahałasowała. Nie potęguj jego strachu. Pozwól mu, aby podszedł do rzeczy, która wydała nagły dźwięk. Niech ją obwącha, zachęć go do tego, ale nic na siłę. Daj mu nagrodę, gdy zapozna się z rzeczą.
Mów spokojnym głosem.Pies, który wyczuje wrogość lub będzie się Ciebie bał, nie będzie chciał Cię posłuchać. Należy najpierw się uspokoić i uśmiechać się podczas mówienia komendy. Nawet wymuszony uśmiech zmienia nieco tembr głosu, a to wystarcza, ponieważ pies odbiera to w sposób bardziej zachęcający.
Naucz małego psa komend.Gdy szczeniak będzie miał opanowane komendy, ułatwi to życie jego właścicielowi. ?Zostań? można użyć, kiedy pies odbiegnie za daleko. ?Waruj?, aby został na swoim miejscu. ?Zostaw?, gdy pochwyci coś, czego nie powinien. Jednak najprościej zacząć od ?siad? oraz ?leżeć?, aczkolwiek nie należy się ograniczać tylko do tych dwóch.
Stwór szczeniakowi jego własny kąt.Problem niszczenia wszystkiego dookoła, wliczając w to meble, buty, dokumenty i wiele innych rzeczy, może zostać zażegnany w bardzo prosty sposób. Rozwiązaniem jest klatka kennelowa. Powinna być ciągle w tym samym miejscu i usytuowana tak, aby leżący w niej szczeniak mógł wszystko obserwować. Warto pamiętać o odpowiednim posłaniu, którym klatka będzie wyścielona ? pieski lubią ciepłe legowiska. Do tego należy nauczyć szczeniaka komendy ?do siebie?.

Wychowanie szczeniaka

Tresura psa – co zrobić, gdy sam nie dajesz rady?

Każdy pies może okazać się trudny. Kupiłeś Labradora, bo to podobno pies rodziny? Możesz mieć problemy z wychowaniem tego psa. Labrador nie jest psem łatwym w szkoleniu. A może masz Border Collie, bo to ponoć najinteligentniejsze psy? Tak, tylko że poza swoją inteligencją Border Collie słynie z tego, że potrzebuje dużo ruchu i sposobów na nudę. I teraz zarówno Labrador, jak i Border Collie, potrzebuje porządnego szkolenia.

Tresura psa może odbywać się pod okiem specjalisty. Można w tym celu udać się na treningi z psim behawiorystą, który zajmuje się zachowaniem psów. Pomoże on utemperować szczenię, a także objaśni, jak postępować z małym psem oraz jak wprowadzać ustanowione zasady w życie.

Warto również zapisać się z młodym psem do psiego przedszkola. Kilka lekcji z trenerem na pewno okaże się pomocne, a szczeniak będzie miał okazję na socjalizację z innymi małymi psami.

Jak postępować ze szczeniakiem?

Jak wychować szczeniaka? Przede wszystkim trzeba zachować spokój i być cierpliwym. Nie można wymierzać mu kar cielesnych ani krzyczeć na niego. Szczeniak nie robi tego specjalni, on dopiero się uczy, a zanim pozna panujące w domu zasady, minie trochę czasu.

Kiedy szczenię ząbkuje, potrzebuje coś obgryzać. Trzeba zadbać o to, aby miał do tego swojego zabawki, a nie Twoje meble. Jeżeli nie zdecydowałeś się na klatkę kennelową, zostawiaj szczeniakowi zabawkę, która zajmie mu czas podczas Twojej nieobecności. Będzie z nią leżał na swoim legowisku lub podrzucał ją przez długi czas.

Nie wolno jednak zapomnieć, że trzeba utemperować nieprawidłowe zachowania małego psa. Im szybciej to zrobisz, tym krócej będziesz z nim walczył. Jeżeli po zastosowaniu powyższych wskazówek twój pies dalej doprowadza się do szewskiej pasji, skorzystaj z treningu ze specjalistą.

Żródło: Fajny Zwierzak

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content