Inne zwierzakiPrzyrodaZwierzęta

LEWORĘCZNE KANGURY

W czasie wykonywania zwykłych, codziennych zadań, takich jak skubanie liści lub drapanie się, kangury chętniej korzystają z jednej, wybranej dłoni. W przeciwieństwie do ludzi, są w większości “leworęczne” – informują naukowcy w “Current Biology”.

Żyjące na wolności kangury przejawiają naturalną skłonność do używania lewej dłoni, zwłaszcza podczas określonych zadań – drapania się po pysku, zrywania liści czy skręcania gałązek. Leworęczność jest najbardziej wyraźna u kangura olbrzymiego i kangura rudego.

Natomiast kangury Bennetta w trakcie wykonywania jednych zadań (wymagających zręczności) wolały dłoń lewą, zaś prawą podczas innych, wymagających więcej siły.

Część badaczy utrzymywała dotychczas, że preferencję jednej ze stron ciała wśród ssaków obserwuje się wyłącznie wśród naczelnych.

Kwestią lateralizacji u kangurów zajął się Yegor Malashichev z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego w Rosji. “Obserwujemy godną uwagi zgodność w reakcjach zwierząt z gatunków dwunożnych, w której wszystkie preferują korzystanie z lewej, a nie prawej dłoni” – mówi.

Kwestią lateralizacji Malashichev zajmuje się od ponad dekady. Przystępując do badania kangurów naukowiec nie spodziewał się, że będą miały one ulubioną stronę. W przeciwieństwie do większości ssaków, torbacze nie posiadają bowiem obwodów nerwowych łączących lewą i prawą półkulę mózgu. Badania kangurów żyjących w niewoli nie pozwoliły tego jednak potwierdzić w sposób zdecydowany.

Malashichev zaczął badać żyjące na wolności kangury z Australii i Tasmanii. “To, co zaobserwowaliśmy, było czymś innym, niż się spodziewaliśmy” – mówi. – Ale im więcej się im przyglądaliśmy, tym bardziej oczywiste się stawało, że w środowisku naturalnym mamy do czynienia z czymś nowym i ciekawym”.

Zdaniem autorów badania nowe obserwacje stanowią zachętę do kolejnych badań torbaczy, których mózgi różnią się od mózgów innych ssaków pod wieloma względami. Wyniki takich badań mogą mieć znaczenie dla terapii niektórych zaburzeń, np. schizofrenii czy autyzmu.

Źródło: PAP

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content