FilmKultura i SztukaSztuki wizualne

“OSTATNI KOMERS” WYGRYWA NA FESTIWALU W GDYNI

?Ostatni Komers? z Sandrą Drzymalską wygrywa na festiwalu w Gdyni

Film Dawida Nickela ?Ostatni Komers? otrzymał podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, nagrodę Jury Młodych oraz wyróżnienia dla aktorki Sandry Drzymalskiej i autora zdjęć Michała Pukowca.

O nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych powstałym z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej walczyło sześć tytułów. Jury w składzie reżyser Filip Bajon (przewodniczący jury), producentka Agnieszka Wasiak i reżyser Marcin Koszałka, doceniło ?Ostatni Komers? za stworzenie ?artystycznie dojrzałego, niezwykle przejmującego portretu młodych ludzi?.

?Chciałbym bardzo podziękować za tę nagrodę. Dedykuję ją osobom LGBT+ w Polsce, ponieważ sam jestem osobą nieheteronormatywną i wiem jak to jest żyć w małym mieście. Dlatego się cieszę, że film o takiej tematyce został wyróżniony? ? powiedział Dawid Nickel odbierając nagrodę.

?Ostatni Komers? opowiada o ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

?>>Ostatni Komers<< ma być świeżą opowieścią o młodych ludziach i ich współczesnych problemach w dobie internetu, aplikacji dla przyjaciół, romantycznych prospektów, w czasach, w których budowanie prawdziwych relacji jest nienaturalnie utrudnione? ? mówi reżyser.

Film został także bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, którzy podkreślali, że jest to ?bezpretensjonalna i niesiona osiedlowym flow opowieść o młodości pomiędzy smakiem pierwszego jointa i seksu a pierwszymi rozczarowaniami? (Piotr Guszkowski) oraz ?już dawno nikt w polskim kinie z taką lekkością nie opowiadał o nastolatkach, w żaden sposób nie próbując ich oceniać czy stawiać się w roli mentora. Kapitalny debiut? (Krzysztof Połaski).

?Ostatni Komers? to pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela, który ma na koncie współpracę z Małgorzatą Szumowską (?Body/Ciało? i ?Twarz?). Jest także autorem scenariusza do filmu na motywach fragmentów powieści ?Ma być czysto? Anny Cieplak. Za zdjęcia odpowiada jest Michał Pukowiec (?Maryjki?). W obsadzie: Mikołaj Matczak (?Mowa ptaków?), Michał Sitnicki, Sandra Drzymalska (?Sole?), Nel Kaczmarek (?Rojst?), Jakub Wróblewski (?Kler?), Zofia Świątkiewicz (?O mnie się nie martw?), Agnieszka Żulewska (?Demon?) i Dobromir Dymecki (?Nic nie ginie?). Za produkcję z ramienia No Sugar Films odpowiadała Marta Habior (?Słodki koniec dnia?). Film trafi do kin w 2021 roku, dystrybucja Galapagos Films.

Źródło informacji: Galapagos Films

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content