COVID-19PsychologiaStrefa SenioraZdrowie

PORADY DOTYCZĄCE OPIEKI NAD KIMŚ, Z KIM MIESZKASZ

Jeśli zapewniasz opiekę i wsparcie starszej osobie, z którą mieszkasz, możesz się zastanawiać, jak nadal bezpiecznie się nią opiekować podczas epidemii koronawirusa. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, aby zapewnić wam obojgu bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.


Aktualizujemy te informacje

Obecnie pracujemy nad aktualizacją naszych informacji o koronawirusie zgodnie z najnowszymi ogłoszeniami rządowymi. W międzyczasie odwiedź witrynę internetową rządu .


Jak mogę uchronić siebie i osobę, na której mi zależy, przed infekcją?

Jest kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby zapewnić sobie i osobie, którą się opiekujesz, bezpieczeństwo. Jeśli ty lub osoba, którą się opiekujesz, zostaliście poinformowani o konieczności osłony, szczególnie ważne jest przestrzeganie tych zaleceń.

 • Często myj ręce w ciągu dnia przez co najmniej 20 sekund gorącą wodą i mydłem.
 • Unikaj dotykania rąk i twarzy, gdy sprawujesz opiekę.
 • Przykryj kaszel i kichanie chusteczką i wyrzuć je.
 • Regularnie czyść i dezynfekuj powierzchnie w swoim domu.
 • Poproś każdego, kto przychodzi do twojego domu, aby umył ręce po przyjeździe i regularnie przez 20 sekund podczas wizyty mydłem i wodą.
 • Kiedy jesteś poza domem, zachowaj odległość 2 metrów od osób spoza twojego gospodarstwa domowego lub podpórki, jeśli to możliwe.
 • Jeśli Ty lub ktokolwiek inny w Twoim domu rozwinie objawy koronawirusa, możesz rozważyć założenie maski na twarz w swoim domu podczas spędzania czasu we wspólnych przestrzeniach.
 • Jeśli możesz to zrobić, zakładaj zakrycie twarzy w miejscach, w których jest to obowiązkowe (na przykład w środkach transportu publicznego i w sklepach) i możesz rozważyć założenie takiego w innych miejscach, gdzie dystans społeczny jest trudniejszy, jeśli na przykład odwiedzanie czyjegoś domu.

Co stanie się z osobą, na której mi zależy, jeśli będę musiał się izolować z powodu koronawirusa?

Rząd zaleca, aby w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa zaprzestać opieki. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś pomyśleć o sporządzeniu planu awaryjnego na wypadek, gdybyś nie mógł zapewnić opieki.

Każdy plan awaryjny powinien zawierać: 

 • imię i nazwisko oraz adres i wszelkie inne dane kontaktowe osoby, którą się opiekujesz
 • szczegółowe informacje o lekach, które przyjmuje osoba, którą się opiekujesz
 • szczegóły wszystkich wizyt lekarskich, które muszą odbyć
 • szczegóły dotyczące trwającego leczenia, którego potrzebują
 • szczegóły tego, co robisz, aby opiekować się tą osobą
 • z kim należy się skontaktować w nagłych przypadkach. 

Być może jest członek rodziny, przyjaciel, zaufany sąsiad lub lokalna grupa wsparcia, która może wkroczyć i pomóc w razie potrzeby?

Pocieszające może być również zaangażowanie rady lokalnej, pracownika służby zdrowia lub usługodawcy formalnego na wypadek nieformalnych ustaleń. Lokalne organizacje opiekuńcze mogą pomóc w planowaniu sytuacji awaryjnych i sugerujemy zajrzenie na stronę Carers UK, aby uzyskać więcej informacji.

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest sklasyfikowana jako wrażliwa klinicznie lub wyjątkowo wrażliwa klinicznie, powinieneś sprawdzić, czy jest w stanie tymczasowo zamieszkać z przyjaciółmi lub rodziną, gdy jesteś izolowany.

Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj zdystansować się od osoby, którą się opiekujesz, a także od innych domowników, pozostając w oddzielnych pokojach i sprzątając wspólne przestrzenie po ich użyciu. Możesz również rozważyć noszenie osłony twarzy w domu, szczególnie w przypadku korzystania z pomieszczeń wspólnych.

Jak mogę zorganizować alternatywną opiekę?

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić opieki w tym czasie, ponieważ Ty lub osoba, którą się opiekujesz, rozwinęli objawy koronawirusa, prawdopodobnie poczujesz się zestresowany i niespokojny.

Jeśli tak się stanie, powinieneś spojrzeć na swój plan awaryjny, jeśli go masz, i powiadomić innego członka rodziny, przyjaciela, zaufanego sąsiada lub grupę wsparcia ze społeczności lokalnej, która byłaby w stanie wkroczyć i pomóc.

Jeśli te opcje nie są dostępne lub odpowiednie, możesz skontaktować się z lokalną radą  lub   lekarzem . Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz skontaktować się z NHS 111.  

Wiele grup wsparcia dla opiekunów nadal działa. Zajrzyj na stronę Carers UK, aby dowiedzieć się, które organizacje działają w Twojej okolicy. Skontaktuj się teraz, aby zobaczyć, jakie usługi mogą zaoferować, jeśli źle się poczujesz.  

Pomyśl o przyjaciołach lub rodzinie, którzy mogliby wkroczyć. Dowiedz się z wyprzedzeniem, czy byliby w stanie pomóc i czy byłaby to osoba, którą się opiekujesz.

Co zrobić, jeśli u osoby, którą się opiekuję, wystąpią objawy koronawirusa?

Jeśli u osoby, którą się opiekujesz, wystąpią objawy koronawirusa, od razu umów się na test na koronawirusa i postępuj zgodnie z rządowymi wytycznymi dotyczącymi samoizolacji. 

Większość osób zarażonych koronawirusem powinna móc wyzdrowieć w domu, a wiele osób będzie miało tylko łagodne objawy. Możesz nadal opiekować się tą osobą, chyba że zostaniesz uznany za ?podatnego klinicznie? lub ?klinicznie wyjątkowo wrażliwy? i pierwotnie powiedziano Ci, że powinieneś ?chronić?.

Powinieneś skontaktować się z NHS, jeśli osoba, którą się opiekujesz:

 • ma objawy, które się nasilają
 • nie czuje, że poradzi sobie z objawami w domu
 • czuć zadyszkę i jest coraz gorzej.

Jeśli to przypadek, zadzwoń 111 lub skorzystać z NHS Internecie koronawirus se rvice . Nie chodź do gabinetu lekarskiego ani do szpitala.

Jeśli zależy Ci na kimś, kto został sklasyfikowany jako wyjątkowo wrażliwy klinicznie i któremu zalecono ochronę, powinieneś natychmiast skontaktować się z 111, jeśli wystąpią objawy koronawirusa. Jeśli są poważnie chore, należy natychmiast skontaktować się z 999.

Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy masz objawy koronawirusa, czy nie, powinieneś skontaktować się z 111 lub 999 w nagłym przypadku.

Jak mam opiekować się kimś, kto ma koronawirusa?

Jeśli zostałeś zidentyfikowany jako wyjątkowo wrażliwy klinicznie lub klinicznie wrażliwy, powinieneś znaleźć alternatywne formy opieki dla osoby, którą się opiekujesz, jeśli wystąpią u niej objawy koronawirusa.

Należy również podjąć środki ostrożności, aby zapobiec przenoszeniu infekcji. 

Jeśli mieszkasz w tym samym gospodarstwie domowym, nadal możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko. Należy unikać przebywania w tym samym pomieszczeniu co osoba, którą się opiekujesz i zawsze trzymać się 2 metrów od siebie. Wiemy, że będzie to trudne i denerwujące, ale ważne jest, aby chronić swoje zdrowie.

Jeśli nie zostałeś sklasyfikowany jako wyjątkowo podatny klinicznie lub klinicznie wrażliwy, możesz nadal zapewniać opiekę, ale dobrze jest zastosować dodatkowe środki ostrożności, jeśli to możliwe. Zakres, w jakim możesz ich przestrzegać, będzie zależeć od poziomu zapewnianej opieki. Zrób tyle ile możesz:

 • Staraj się zapewnić tylko niezbędną opiekę, taką jak mycie, ubieranie się lub karmienie. Staraj się jak najmniej czasu spędzać ze sobą w tym samym pokoju. Wiemy, że może to być trudne i niepokojące. 
 • Jeśli możesz, śpij w oddzielnych łóżkach i korzystaj z różnych łazienek. Nie dziel się ręcznikami i regularnie dezynfekuj powierzchnie w swoim domu. 
 • Każdy powinien często myć ręce przez co najmniej 20 sekund mydłem i gorącą wodą. Upewnij się, że robisz to za każdym razem, gdy sprawujesz opiekę. 
 • Staraj się używać osobnych sztućców i naczyń. Jeśli masz zmywarkę, użyj jej do umycia wszystkich sztućców i naczyń, w przeciwnym razie upewnij się, że używasz płynu do mycia naczyń i ciepłej wody do czyszczenia, a następnie dokładnego wysuszenia. Jeśli używasz osobnych sztućców i naczyń, użyj innego ręcznika do wysuszenia.

Jeśli u kogoś w twoim gospodarstwie domowym wystąpią objawy koronawirusa, wszyscy będziecie musieli przeprowadzić samoizolację i powinni umówić się na badanie. Wskazówki dotyczące postępowania różnią się w zależności od wyników testu.

Jaka pomoc jest dostępna w zdobywaniu żywności i niezbędnych artykułów?

Jeśli potrzebujesz pomocy w zdobyciu żywności i innych niezbędnych rzeczy, porozmawiaj z przyjaciółmi, członkami rodziny lub organizacjami wolontariackimi o tym, jak mogą pomóc tobie i osobie, którą się opiekujesz.

Możesz samodzielnie skierować się o pomoc do wolontariuszy NHS, dzwoniąc pod numer 0808 196 3646 lub odwiedzając stronę internetową Royal Voluntary Service .

Twoja lokalna rada lub pracownik służby zdrowia również powinny być w stanie Ci pomóc. Jeśli nie wiesz, jak się z nimi skontaktować, skontaktuj się z NHS 111.

Pamiętaj, aby zarejestrować się w celu uzyskania pomocy NHS, jeśli Ty lub ktoś, którym się opiekujesz, został zidentyfikowany jako wyjątkowo wrażliwy.

Czy opiekunowie mogą nadal przychodzić do naszego domu?

Wiemy, że niektórzy ludzie martwią się wpuszczeniem opiekunów do domu, ale ważne jest, abyś nadal otrzymywał wsparcie. Jeśli ktoś, na przykład przyjaciel, sąsiad lub opłacany opiekun, zwykle przychodzi do twojego domu, aby pomóc w podstawowej opiece nad tobą lub osobą, którą się opiekujesz, może to robić dalej. Przestrzegając zaleceń dotyczących higieny, możesz zmniejszyć ryzyko. 

Każdy, kto przychodzi do twojego domu, powinien myć ręce po przyjeździe i często podczas wizyty, używając mydła i wody przez co najmniej 20 sekund. Nie czuj się niezręcznie, prosząc kogoś o zrobienie tego, nawet jeśli pomaga ci od wielu lat – ma to na celu ochronę ich, a także ludzi w twoim gospodarstwie domowym. 

Nie powinni przychodzić do twojego domu, jeśli mają:

 • Rozwinęły się objawy koronawirusa i czekają na wyniki testów.
 • Wynik testu na koronawirusa był pozytywny.
 • Zostałem poinstruowany przez usługę testowania i śledzenia.

Mieszkaj w gospodarstwie domowym z osobą, u której istnieje podejrzenie lub potwierdzony przypadek koronawirusa.

Czy przyjaciele i krewni nadal mogą przyjść?

Obecnie zasady są takie, że można spędzać czas tylko z maksymalnie sześcioma osobami jednocześnie – jest to często określane jako ?zasada sześciu?.

Dotyczy to spotkań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a dzieci są zaliczane do sześcioosobowej grupy. Oznacza to na przykład, że para z trójką dzieci może spotykać się tylko z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego.

Te ograniczenia różnią się w zależności od miejsca zamieszkania ze względu na lokalne ograniczenia blokady.

Możesz dowiedzieć się więcej o lokalnych blokadach, w których mają miejsce  tutaj .

Istnieje również interaktywna mapa, która podkreśla dotknięte obszary. Możesz to znaleźć  tutaj .

Istnieją pewne wyjątki dotyczące spędzania czasu z innymi osobami, w tym w przypadku konieczności zapewnienia opieki. Jeśli przyjaciele i rodzina pomagają Ci w opiece nad kimś, możesz przekroczyć regułę sześciu lub ograniczenia dotyczące widywania się z osobami spoza domu.

Jeśli rodzina i znajomi przychodzą, aby pomóc Ci zapewnić opiekę lub spędzić z Tobą czas, jeśli jest to dozwolone przez rządowe wytyczne, oto kilka rzeczy do przemyślenia:

 • Powinieneś pozostać co najmniej 2 metry od każdego, kto nie jest częścią twojego gospodarstwa domowego ani bańki wsparcia. Jeśli nie jest to możliwe, należy pozostać w odległości co najmniej 1 metra i podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak zakrycie twarzy.
 • Każdy powinien przestrzegać zasad higieny, w tym regularnie myć ręce i unikać dotykania twarzy i oczu.
 • Staraj się nie dzielić sprzętu z osobami spoza domu. Jeśli masz kogoś w pobliżu, sprawdź, czy może przynieść własne rzeczy, takie jak krzesła, talerze i sztućce. Jeśli nie mogą tego zrobić, wszystko, czego używają, powinno zostać zdezynfekowane przed i po użyciu. Jeśli jesz razem, nie podawaj jedzenia ani napojów nikomu spoza domu ani nie wspieraj bańki.
 • Ryzyko przeniesienia koronawirusa jest znacznie mniejsze na zewnątrz, więc jeśli to możliwe, najlepiej spędzać czas z innymi osobami spoza domu na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe, możesz rozważyć zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczeń i zmianę aranżacji mebli, aby zachować dystans społeczny.

Koronawirus obciąża moje relacje. Co mogę zrobić?

Wielu z nas wychodzi z domu rzadziej, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, co może oznaczać, że spędzasz więcej czasu niż zwykle z osobą, na której Ci zależy. Usługi zastępcze, w których uczestniczyłeś wcześniej, również mogły zostać przełożone, co oznacza, że ??nie masz przerw.

Może to być trudne i nadwerężyć relacje z osobą, którą się opiekujesz. Warto porozmawiać o tym, jak się czujesz z zaufanym przyjacielem lub krewnym.

Jeśli to możliwe, powinieneś także spróbować szczerze porozmawiać z osobą, na której ci zależy, o tym, jak się czujesz. Pomyśl o tym, co możecie zrobić, aby ułatwić sobie nawzajem ten czas oraz o tym, jak możecie wyrazić swoje uczucia na przyszłość. Zaplanuj zabawne zajęcia, które lubisz oboje, na przykład oglądanie filmu lub wspólne spędzanie czasu w ogrodzie.

Ważne jest również, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na skupienie się na sobie, z dala od innych. Może pomóc, jeśli każdego dnia wprowadzisz określony czas do rutyny, abyś miał na co czekać. Może to być trudne dla osoby zajmującej się opieką w pełnym wymiarze godzin, ale nawet 10 minut dziennie może coś zmienić.

Walczę ze swoim zdrowiem psychicznym. Jakie wsparcie jest dostępne, aby pomóc?

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, została sklasyfikowana jako wyjątkowo wrażliwa klinicznie, rząd zalecił jej? ochronę . Wcześniej oznaczało to w ogóle nie wychodzenie z domu, ale od 6 lipca osoby chronione mogą wyjść z domu na otwarte przestrzenie z maksymalnie 5 osobami z różnych gospodarstw domowych, zachowując  przy tym ścisłe środki dystansu społecznego . 

Oznacza to, że jeśli opiekujesz się kimś, kto jest wyjątkowo wrażliwy klinicznie, możesz spędzać razem czas na świeżym powietrzu, ale najlepiej unikać ruchliwych miejsc. W tej chwili osobom, które są wyjątkowo wrażliwe klinicznie, odradza się chodzenie do zamkniętych przestrzeni, takich jak supermarkety, lub przebywanie z dużymi grupami.  

Jako opiekun, który nie chroni, możesz odwiedzać supermarkety i spotykać się z ludźmi w pomieszczeniach i na zewnątrz, zgodnie z wytycznymi rządu. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, pamiętaj o zachowaniu środków higieny, w tym regularnym myciu rąk mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund oraz pozostaniu dwa metry z dala od osób spoza domu lub wspieraj bańkę.  

Wytyczne rządu uległy zmianie, więc jeśli mieszkasz z kimś wyjątkowo wrażliwym klinicznie, nie musisz dystansować się od tej osoby w domu. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo. Obejmują one:

 • Regularnie dezynfekuj powierzchnie, w tym powierzchnie kuchenne, a jeśli dzielisz łazienkę, powierzchnie łazienkowe i toalety po każdym użyciu.  
 • Dokładnie umyj i wysusz naczynia i sztućce w zmywarce lub w płynie do mycia naczyń i wodzie.   

Regularnie myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.  

Niektórzy opiekunowie mogą zdecydować się na zastosowanie takich samych środków, jak w przypadku wyjątkowo wrażliwej klinicznie osoby w swoim gospodarstwie domowym. Na przykład mogą zdecydować się pozostać w domu tak długo, jak to możliwe i wychodzić na zewnątrz tylko z członkami własnego gospodarstwa domowego, unikając sklepów i innych miejsc wewnątrz domu poza domem. To jest całkowicie Twój wybór. 


Martwisz się o koronawirusa?

To zupełnie naturalne, że czuję się tak w obliczu wszystkich nagłówków wiadomości. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby mniej się martwić w tym zagmatwanym czasie.


Opiekuję się kimś z demencją

Opieka nad osobą chorą na demencję może być obecnie trudniejsza. Osoba, którą się opiekujesz, może mieć trudności ze zrozumieniem, dlaczego jest proszona o pozostanie w domu lub zapomnienie o przestrzeganiu wskazówek. Mogą czuć niepokój z powodu zmian i odczuwać niepokój.

Jako opiekun osoby z demencją może to być trudne i denerwujące, ale możesz skorzystać ze wsparcia.

Opiekuję się osobą z nieuleczalną chorobą

Opieka nad kimś pod koniec życia może być niepokojąca i trudna w najlepszym przypadku, ale pandemia koronawirusa może jeszcze bardziej utrudnić sprawę.

Bez wizyt znajomych i rodziny możesz czuć, że musisz radzić sobie sam. Możesz także martwić się, że Twoi bliscy nie będą mogli pożegnać się z osobą, na której Ci zależy.

Prawdopodobnie przejdziesz przez szereg emocji: złość, smutek, frustracja i uraza są powszechne.

Marie Curie ma rady i informacje, które pomogą Ci przetrwać ten trudny czas .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content