Dżentelmen 50+MężczyznaModaStrefa 50+

MARYNARKA – LINIA BARKÓW I RAMION

LINIA BARKÓW I RAMION W MARYNARCE ? TRZY PODSTAWOWE TYPY, KTÓRE WARTO ZNAĆ.

Jan Adamski

Linia barków i ramion w marynarce wydaje się na pierwszy rzut oka mało znacząca: ot, taki krawiecki detal, na który mało kto zwraca uwagę. W rzeczywistości ma jednak pewien wpływ na postrzeganie całej marynarki. Jak większość detali męskiego ubioru, podlegała różnym modom i obecnie nie ma jednego, ogólnie przyjętego wzorca. Poszczególne warianty (jeśli pominąć wariant angielski ? o czym dalej) różnią się w sposób tak nieznaczny, że ? dla niewprawnego oka ? niemal niedostrzegalny. Mimo to jednak, wywołują zaskakująco dużo emocji wśród koneserów męskiej elegancji. Dlatego postanowiłem przyjrzeć się im bliżej spróbować rozstrzygnąć, skąd te emocje się biorą.

O tym jak kształtuje się linia barków i ramion, decydują trzy elementy: wkłady barkowewypełnienia główek rękawów oraz ? co najważniejsze ? sposób wszycia rękawów. Wkład barkowy to coś w rodzaju cienkiej poduszki wszytej nad barkiem. Ma zmienną grubość: największą tuż przy wszyciu rękawa, zmniejszającą się w kierunku kołnierza. Wypełnienie główki rękawa to usztywnienie składające się zwykle z kilku warstw różnych tkanin, wszywane lub wklejane w rękaw marynarki u samej góry ? tuż przy wszyciu do korpusu.

Typowy wkład barkowy.
Wypełnienie główki rękawa ? lewa i prawa strona.

Zadaniem wkładów barkowych jest wygładzenie i podniesienie linii barków. W złotej erze garniturów, czyli około 100 lat temu, wkłady barkowe przybierały postać grubych poduszek co owocowało niemal poziomą linią barków. Ramiona były poszerzone, a górna część rękawów trzymała formę dzięki potężnym wypełnieniom. W miarę popularyzacji stylu neapolitańskiego, zarówno wkłady barkowe, jak i wypełnienia kul rękawów ulegały odchudzaniu, aż do całkowitego zniknięcia. Dzisiaj stosuje się na ogół bardzo cienkie wkłady barkowe, albo nie stosuje się ich wcale. Przeważnie brak wkładów barkowych dotyczy blezerów i garniturów o mniejszym stopniu formalności, ale nie jest to regułą i zdarzają się nawet smokingi ich pozbawione.

Marynarki w pierwszych dekadach XX wieku miały poszerzone ramiona i niemal poziomą linię barków.

Celem wypełnień główek rękawów jest nadanie ładnego kształtu górnej części rękawów nawet wtedy, gdy nie są one idealnie dopasowane do ramion. To znaczy, że w garniturach/marynarkach RTW występują one prawie zawsze, natomiast w tych szytych na miarę może ich nie być, chociaż przeważnie też są obecne. Ale bywają też marynarki szyte całkowicie na miękko, które nie posiadają ani wkładów barkowych, ani wypełnień główek rękawów, ani nawet usztywnień przodów.

Warto jeszcze dodać, że używane przeze mnie określenie: ?wypełnienie główki rękawa?, jest odpowiednikiem anglojęzycznego: sleeve headroll, ale nie jest jedynym u nas używanym. Niekiedy mówi się: wypełnienie kuli rękawa, spotkałem się też z bardzo zabawnymi określeniami: bumerangśledź oraz rybka.

Jak wspomniałem na wstępie, najważniejszym elementem mającym wpływ na przebieg linii barków i ramion, jest sposób wszycia rękawów. Wyróżnić tu można trzy podstawowe typy: tradycyjnykoszulowy i angielski. Sposób koszulowy, znany też pod włoską nazwą spalla camicia, ma jeszcze wersję zwaną spalla camicia napoletana, chrakteryzującą się zmarszczeniami górnej części rękawa. Samo wszycie koszulowe różni się od tradycyjnego jedynie sposobem zaprasowania zszytych fragmentów i w zasadzie nie ma związku ani z wkładami barkowymi, ani z wypełnieniami główki rękawa. Czyli marynarka może mieć wkłady barkowe i bumerangi, a jednocześnie wszycie koszulowe. Natomiast potoczne rozumienie wszycia koszulowego jest jednoznaczne z brakiem wkładów barkowych, jednak takie rozumienie wydaje się błędne. Ale otwarte pozostaje pytanie; czy uprawnione jest używanie pojęcia spalla camicia, gdy marynarka posiada wkłady barkowe i/lub bumerangi? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ale jedno jest poza wszelką dyskusją: niemożliwe jest współistnienie spalla camicia napoletana i wypełnienia główki rękawa.

Jak widać na infografice poniżej, różnica pomiędzy różnymi wariantami wszycia rękawów i istnieniem lub brakiem wypełnień, jest niewielka i trudna do uchwycenia li tylko na podstawie oględzin. Łatwiej stwierdzić ją przy pomocy dotyku. O ile jednak brak wkładów barkowych każdy potrafi wyczuć biorąc marynarkę do ręki, o tyle istnienie lub nieistnienie wypełnień główki rękawa jest trudniejsze do stwierdzenia. W zasadzie możliwe jest tylko wtedy, gdy się wie i rozumie o co w tym chodzi. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika garniturów jest to zupełnie bez znaczenia. Liczy się tylko końcowy efekt czyli to, jak układa się rękaw.

Tradycyjne wszycie rękawa zwane też con rollino, jest najczęściej spotykane i w zasadzie zdominowało marynarki/garnitury RTW. Od koszulowego różni się tym, że zszyte części rękawa i korpusu marynarki są zaprasowane pod rękaw, co nieznacznie unosi go ku górze. Przy tym sposobie łączenia niemal zawsze zastosowanie znajdują wypełnienia główki rękawa, natomiast wkłady barkowe mogą być obecne, lub nie. Najczęściej są.

Najbardziej intrygującym sposobem wszycia rękawów jest sposób, który nazwałem angielskim, ale nazewnictwo nie jest jednoznaczne i bywa bardzo różne w różnych źródłach. Najczęściej można się natknąć na: bowler sleevepagoda shoulderla cigaretteroped shouldercifonelli. To ostatnie pochodzi od nazwiska znanego paryskiego krawca ? Lorenza Cifonellego, który uczynił z niego swój znak rozpoznawczy. Istotą tej metody ? w gruncie rzeczy bardzo podobnej do wszycia tradycyjnego ? jest charakterystyczny garb w górnej części rękawa. Garb ten może powstawać w różny sposób ? przeważnie wskutek wstawienia odpowiednio ukształtowanej rolki (czyli la cigarette lub the rope).

Marynarka z pracowni krawieckiej Lorenzo Cifonelli. Czyż linia barków i ramion nie przypomina dachu pagody? Mamy więc rozwikłaną tajemnicę pochodzenia nazwy pagoda shoulder 

Angielski sposób wszycia rękawów widać też na zdjęciu głównym wpisu, które pochodzi z konta instagramowego Francesco Celentano, zaś autorem zdjęcia jest Fabrizio Di Paolo. Jak łatwo zauważyć, wielkość rolki na rękawie może być różna i zależy tylko od fantazji krawca i życzeń klienta. Tego typu rozwiązań nie spotyka się raczej w garniturach/marynarkach z masowej produkcji, zatem jest to sposób wszycia rękawów ? niemal zupełnie nieznany. Może nadszedł czas, żeby go spopularyzować? Poniżej jeszcze jedno zdjęcie pokazujące ten ciekawy, dandysowski fenomen. Pochodzi z konta instagramowego Mersada, twórcy marki Moses Clothing z Teheranu.

Wspomniałem na wstępie, że kwestia linii barków i ramion oraz sposoby wszycia rękawów, budzą zaskakująco silne emocje. Tak jest rzeczywiście, szczególnie wśród młodych adeptów klasycznej elegancji, którzy mają małe osobiste doświadczenie, ale za to dużą wiedzę zdobytą w wyniku penetrowania źródeł i wymiany informacji na różnych forach internetowych. Otóż utarło się wśród nich przekonanie, że jedynym słusznym rozwiązaniem w kwestii kształtowania linii barków i ramion w marynarkach, jest brak wkładów barkowych. Najlepiej jeśli idzie ono w parze z wszyciem rękawów: spalla camicia napoletana. Jest zrozumiałe, że komuś takie rozwiązanie może się podobać bardziej niż inne, natomiast dość zagadkowa jest zajadłość w dyskredytowaniu innych rozwiązań ? np. tych, które starałem się przedstawić w niniejszym wpisie. Moim zdaniem są one równoprawne. A jeśli już miałbym wskazać jedno, jako szczególnie stylowe i dandysowskie, to bez wahania wymieniłbym angielskie wszycie rękawów w połączeniu z niewielkimi wkładami barkowymi i wypełnieniami główek rękawów.

Porównanie linii barków i ramion w marynarce z cienkimi wkładami barkowymi, wypełnieniami główek rękawów i tradycyjnym sposobem ich wszycia (po lewej) i marynarce bez wkładów barkowych i bez wypełnień główek rękawów oraz koszulowym sposobem wszycia.

Dziękuję panu Sławkowi z firmy Resconfex i panu Maćkowi z firmy Van Thorn za pomoc w zbieraniu materiałów do wpisu oraz konsultacje w sprawie nazewnictwa.

Źródło tekstu i zdjęć: janadamski.eu

Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym! Dziękujemy.

MAYBEME

  • Bransoletka

MAYBEME

  • Wiszący krzyż

MAYBEME

  • Wisząca sowa

MAYBEME

  • Wiszący flaming

TO TEŻ CIEKAWE:

STARE, CHORE DINOZAURY

Starym dinozaurom, podobnie jak ludziom, sztywniały stawy. Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura…

DEKAMERON – GILETTA Z NARBONNY

DZIEŃ TRZECI Opowieść IX Pisownia oryginalna z 1930 roku Giletta z Narbonny uzdrawia króla francuskiego z fistuły, a później domaga…

PIJAWKI LEKARSKIE

Dawna metoda stosowana i dziś Te zwierzątka u niewielu budzą przyjazne uczucia, ale medycynie znane są od setek lat ?…

MASECZKI A PRÓCHNICA

Czy maseczka może sprzyjać powstawaniu próchnicy? To FAKT! Choć noszenie maseczek ochronnych, zakrywających usta i nos, pomaga ograniczać rozprzestrzenianie się…

ROZWÓJ DZIĘKI FRAKTALOM

Prof. Katunin: znajomość fraktali pozwoliła rozwinąć ważne technologie i przysłużyła się rozrywce. Geometryczne obiekty, jakimi są fraktale, dawniej zwano ?matematycznymi…

MONGOLIA CZĘŚĆ  2

Mariusz Reweda Część 2 Szamanizm jest archaiczną religią wspólną dla wszystkich ludów Syberii i Mongolii. Jego podstawą jest przeświadczenie o…

DIETA OCZYSZCZAJĄCA Z TOKSYN

Dieta oczyszczająca z toksyn ? czy istnieje? Media od dawna lansują różnego rodzaju modne diety oczyszczające, obiecując ekspresowy detoks, odkwaszenie…

POZYTYWNA STRONA STRESU

Stres szkodliwy, ale czasami przynosi pożytki. Stres obecnie nie ma dobrej prasy. Słusznie uznawany jest za czynnik, który w połączeniu…

WITKACY W MUZEUM NARODOWYM

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia. Wystawa w dniach 08.07 – 09.10. 2022. Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z…

USTAWA ARTYSTYCZNA

MKDNiS: Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego ucywilizuje sytuację polskich twórców (komunikat) MKDNiS informuje: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało…

BORELIOZA – DIAGNOSTYKA

Co warto wiedzieć o diagnozowaniu boreliozy? Jeśli borelioza nie objawi się rumieniem, jej zdiagnozowanie jest trudne i czasami trwa nawet…

ROKITNIK

Rokitnik ma dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż cytryna i zachowuje ją w przetworach. Poznajmy najwartościowsze źródło witaminy C. Uprawiany z…

DLACZEGO PIES SIKA NA MOJE ŁÓŻKO

Zanurz się w psyche twojego psa – zrozumienie motywacji niechcianych zachowań. Oddawanie przez psa moczu na łóżko to zjawisko, które…

KAMPANIA MIU MIU WIOSNA / LATO 2021

MIND MAPPING ALLISON to przede wszystkim malarka, ale zajmuje się różnymi rzeczami, plakatami i instalacjami. CHLOÉ obecnie próbuje uzyskać licencję…

TRAMWAJ NA CYFROWYCH SZYNACH

Shanghai Electric rozpoczyna testy pierwszej w Chinach linii tramwajowej opartej na szynach cyfrowych wyposażonej w system iDRT SZANGHAJ, 2 luty…

PORTRET GENERACJI 50+

Naukowcy pracują nad portretem generacji 50+ w Europie Naukowcy przygotowują regularnie portret generacji osób po 50. roku życia. – W…

ZMANIPULOWAĆ MOŻNA KAŻDEGO

Zmanipulować można każdą osobę, wykształcenie ani iloraz inteligencji nie mają większego znaczenia – przekonuje w rozmowie z PAP prof. Dariusz…

Ćwiczenie nr 5

SKRĘTY NA SIEDZĄCO Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedząca.Ilość powtórzeń: 20.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…

JAGODY  KAMCZACKIE

Dlaczego warto jeść jagody kamczackie? Powiedzieć, że jagody kamczackie są owocami o dużej wartości odżywczej, to jakby nic nie powiedzieć.…

OGRÓDEK PSU NIE WYSTARCZA

Ogródek nie równa się spacerowi, czyli dlaczego psy muszą wychodzić na dłuższy spacer? Wiele rodzin, kupując dom z ogródkiem, decyduje się…

WIELKI POŻAR LONDYNU

2 września 1666 roku: wielki pożar Londynu Wielki pożar Londynu w ciągu kilku dni doszczętnie zniszczył większość miasta, już wówczas…

SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ

Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością. Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest…

LICZI CZYLI ŚLIWKA CHIŃSKA

Liczi, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, to owoc z rodzaju Litchi chinensis Sonn. Liczi pochodzi z Chin, gdzie…

MINI CONCEPT ACEMAN

Pierwszy elektryczny model crossover w nowej rodzinie MINI. MINI prezentuje model studyjny jako zapowiedź nowej koncepcji pojazdu w segmencie małych…

LĘKLIWY PIES ZE SCHRONISKA

Wyjaśniamy, jak zadbać o bojaźliwego czworonoga. Adopcja psa ze schroniska to danie nowego życia zwierzakowi, którego przyszłość i przeszłość malowała się…

POSTANOWIENIA – JAK WYTRWAĆ

Jak wytrwać w realizacji postanowień. Według badań potrzebujemy od 21 nawet do 70 dni, aby zmienić swoje nawyki, a realizacja…

REMBRANT W ŁAZIENKACH

?Jeździec polski? Rembrandta w Łazienkach Królewskich Arcydzieło Rembrandta było częścią obszernej kolekcji obrazów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Obraz z…

KAMPANIA MIU MIU JESIEŃ ZIMA 2022-23

STUDIUM CHARAKTERU Wizerunek Miu Miu – zarówno ubrań, jak i osób, to wyrażenie postawy, odzwierciedlenie sposobu myślenia, studium charakteru. Kampania…

NA RAKA SOK Z ZIEMNIAKA

Naukowcy z UPP potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniaka. Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego…

Tarnowskie Centrum Informacji

Tarnowskie Centrum Informacji to laureat XIII edycji konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce w kategorii 4 gwiazdek. Tarnowska…

REAKCJA KOMÓREK NA POLE MAGNETYCZNE

Biolodzy po raz pierwszy zaobserwowali reakcje komórek na pole magnetyczne Japońska grupa badaczy po raz pierwszy, w czasie rzeczywistym zaobserwowała,…

MASZ CUKRZYCĘ I PALISZ?

Palenie w cukrzycy pogarsza sytuację chorego. Cukrzyca to zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu. U palacza z cukrzycą…

PROFILAKTYKA 40+

Program Profilaktyka 40plus już od lipca. W lipcu rusza program Profilaktyka 40+ gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40. roku życia możliwość…

SZTUCZNA TRZUSTKA JUŻ GOTOWA

Bioniczna trzustka: to już nie fikcja! Bioniczna trzustka czeka na rozpoczęcie badań klinicznych. To nadzieja dla wielu chorych z przewlekłym…

TWOJA WIEDZA O SEKSIE

Wiedza seksualna. Czy na pewno ją posiadasz? Ile wiemy o własnej seksualności i czy oswoiliśmy tematy związane z tą intymną…

GROŹNE ODMROŻENIA

Zimą uważaj na odmrożenia Kiedy na skórę działa zimno, naczynia krwionośne się zwężają, a to prowadzi do jej dalszego wychłodzenia.…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Przejdź do treści