Przy lwie amerykańskim tygrys szablozębny był jak kociak.
Mimo zatrważających kłów, samce tygrysów szablozębnych mogły być o wiele mniej agresywne niż kopalne lwy amerykańskie. O wynikach badań wymarłych gatunków wielkich kotów informuje serwis ScienceDaily.
Zwykle w przyrodzie w obrębie tych gatunków, w których toczą się walki o samice, największe szanse na zwycięstwo, odstraszenie rywali i przekazywanie swoich genów mają samce duże i ciężkie. Następowanie po sobie wielu pokoleń takich walecznych samców powoduje, że w końcu regułą staje się, iż są one o wiele większe od partnerek. Taka różnica gabarytów płci występuje u większości dużych kotów, przy czym większe są samce. Czy taka sama prawidłowość istniała także u kotów wymarłych, dociekała biolog z National Evolutionary Synthesis Center w Durham (USA), Julie Meachen-Samuels. Zajęła się badaniami dwóch kopalnych gatunków.
Smilodon fatalis, zwany tygrysem szablozębnym, był dużym, drapieżnym kotem, występującym w Ameryce Północnej i Południowej ok. 1,6 mln – 10 tys. lat temu. Mniej więcej te same tereny zajmował też inny wymarły gatunek, zwany amerykańskim lwem. Meachen-Samuels i jej zespół analizował skamieniałe kości. Jednak rozróżnienie tych, które należały do samic, od kości samców, bywa bardzo trudne. Nie sprawdzał się też prosty podział kości na dwie grupy, różniące się wielkością, bo łatwo jest wziąć młodszego, drobniejszego samca, za dorodną samicę.
Zespół badaczy skupił się więc na analizie różnic w skamieniałych zębach. Zęby młodych zwierząt wypełnia o wiele mniejsza ilość dentyny, niż zęby starszych. Analiza zęba nie pozwala określić dokładnego wieku kota. Można za to określić, czy zwierzę, do którego należał, było młode, w wieku średnim czy też stare.
Meachen-Samuels zrobiła rentgen żuchw i zębów 13 lwów amerykańskich i 19 tygrysów szablozębnych, po czym wykonała pomiary. Dane dotyczące amerykańskich lwów łatwo dały się zaklasyfikować do dwóch grup niezależnych od wieku: zwierzęta małe były samicami, a duże – samcami. Dla odmiany gabaryty tygrysów szablozębnych wydawały się zależeć jedynie od wieku zwierzęcia. Naukowcy mieli wrażenie, że samce nie różniły się wiele od samic.
Zwykle w przyrodzie różnice wielkości płci bywają bardziej wyraźne u gatunków, w których samce przejawiają większą agresję. Najbliżsi krewni lwów z Ameryki – współczesne lwy afrykańskie „dokonują w swoich stadach agresywnych przewrotów, podczas których od jednego do kilku samców przejmuje przywództwo. Samce podejmują walkę na śmierć i życie” – opowiada jedna z autorek badania.
Jednocześnie u współczesnych lwów bardzo wyraźny jest dymorfizm płciowy. U wymarłego lwa amerykańskiego różnica wielkości między samcem a samicą była jeszcze większa.
Bazując na tych informacjach badaczki doszły do wniosku, że lwy amerykańskie żyły prawdopodobnie w grupach, którym przewodziły samce i gdzie jeden-dwa takie osobniki monopolizowały prawo do wielu samic.
Mogły być podobne do lwów afrykańskich, u których grupie samic też przewodzą samce – powiedziała Meachen-Samuels.
Autorki badań tego samego nie zauważyły u tygrysów szablozębnych. Podobieństwo wielkości u tych kotów obu płci pozwala sądzić, że samce były o wiele mniej agresywne niż ich lwi kuzyni.
Szczegóły w listopadowym numerze pisma „Journal of Zoology”.
Źródło informacji: Nauka w Polsce | PAP
Ilustracja tytułowa: Rekonstrukcja graficzna „Amerykańskiego lwa” Panthera leo atrox – bazująca na strukturze szkieletowej i zapiskach paleontologicznych | Sergiodlarosa CC BY-SA 3.0
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
Pick-up z piorunującym przyspieszeniem. Nowy Ford F-150 specjalnie dla amerykańskich organów ścigania. Zupełnie nowy F-150 Police Responder, jedyny w Ameryce…
Dlaczego borówki są ulubionym owocem dietetyków Według sondaży opinii publicznej, ulubionym owocem Polaków są truskawki. Tymczasem, rodzimi specjaliści ds. żywienia…
Nowy lookbook Gino Rossi prezentuje nowy lookbook na sezon wiosna/lato 2021. W obiektywie Magdy Wunsche i Agnieszki Samsel nowości damskie i męskie możemy podziwiać…
Splątanie przez identyczność, czyli oddziaływanie bez kontaktu. Czym jest oddziaływanie i kiedy ono zachodzi? Intuicja podpowiada, że warunkiem koniecznym do…
ZACISKANIE I OTWIERANIE DŁONI Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedzącaIlość powtórzeń: 10Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło,…
Pierwszy samochód elektryczny Toyoty oczyszczający powietrze. Nowa generacja wodorowego sedana Mirai Toyota prezentuje drugą generację przełomowego sedana Mirai, bezemisyjnego samochodu…
Jaszczurki zmieniające płeć w zależności od pogody. Agama brodata, jaszczurka występująca w centralnej Australii, wykazuje umiejętność zmiany płci pod wpływem…
Ignacy Łukasiewicz ? farmaceuta, który stworzył polski przemysł naftowy. Ignacy Łukasiewicz ? aptekarz, pionier europejskiego przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej,…
Tych dobroczynnych substancji aronia ma najwięcej spośród wszystkich owoców? Cudze chwalicie, swego nie znacie! Warto wiedzieć, że pod względem zawartości…
PROJEKT BIODRUKOWANIE 3D BIONICZNEJ TRZUSTKI Fundacja Badań i Rozwoju Nauki ? lider Konsorcjum Bionic, od 2017 roku pracuje nad innowacyjnym, na skalę…
Hyundai zaprezentował radykalnie odmienionego, całkowicie nowego SANTA FE. Piąta generacja SUV-a klasy średniej zachowuje swój charakter łączący naturę z miastem,…
Czy maseczka może sprzyjać powstawaniu próchnicy? To FAKT! Choć noszenie maseczek ochronnych, zakrywających usta i nos, pomaga ograniczać rozprzestrzenianie się…
Psychologiczne konsekwencje nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu to nie tylko problem medyczny, lecz także społeczny ? często bywa źródłem frustracji i…
Biolodzy po raz pierwszy zaobserwowali reakcje komórek na pole magnetyczne Japońska grupa badaczy po raz pierwszy, w czasie rzeczywistym zaobserwowała,…
Wystawa z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika na Zamku Królewskim. Pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika ?De revolutionibus orbium ceolestium?, cenne…
Zakrzepica to bardzo częsty problem. Lepiej sporo o niej wiedzieć. Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy,…
Maybelline New York przedstawia zespół ITZY jako swoich międzynarodowych ambasadorów Maybelline New York, największa marka kosmetyczna na świecie, z przyjemnością…
Iluzje i rzeczywistość: dlaczego czasem sami się oszukujemy? Nieświadomie stosowane mechanizmy obronne powodują, że ludzie nie widzą oczywistych prawd. W…