Strefa 50+Strefa SenioraStyl ŻyciaZdrowie

KATASTROFA STOMATOLOGICZNA

Wyższa zapadalność na próchnicę i bardziej zaawansowane choroby dziąseł

Rok po pierwszych blokadach dentyści na całym świecie konfrontują się z konsekwencjami pandemii COVID-19 dla zdrowia jamy ustnej ludzi. Zmiana nawyków: osoby rezygnujące z codziennego szczotkowania zębów, podjadające między posiłkami w domu i nie odwiedzające dentysty


Przed Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej (WOHD) w sobotę 20 marca i rok po wybuchu pandemii, radni i członkowie FDI mówią, że w gabinetach stomatologicznych na całym świecie widzą na własne oczy katastrofalne skutki pandemii wirusa COVID-19 dla zdrowia zębów i dziąseł.

Nazwijmy to tym, czym jest – katastrofą stomatologiczną” – powiedział dr Gerhard Konrad Seeberger, prezydent Światowej Federacji Dentystycznej FDI. “Ograniczenia z pewnością odegrały rolę w zmianach dotyczących zdrowia jamy ustnej, ale nie tylko one.

Podczas pierwszej fali epidemii COVID-19, praktyki dentystyczne na całym świecie zostały zmuszone do zamknięcia gabinetów. Przez dwa do trzech miesięcy wszystkie wizyty u dentysty musiały być odłożone lub odwołane, z wyjątkiem pilnych zabiegów w nagłych przypadkach. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że usługi w zakresie zdrowia jamy ustnej były jednymi z najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19, a 77% krajów zgłosiło częściowe lub całkowite ich zakłócenie.

Między pierwszą a drugą falą epidemii w wielu krajach udało się ponownie otworzyć gabinety stomatologiczne. Dentyści zawsze przestrzegali najbardziej rygorystycznych protokołów zapobiegania i kontroli zakażeń, a także stosowali środki higieny nakazane przez rządy podczas pandemii COVID-19. Ponadto, ostatnie badania wskazują, że pracownicy stomatologicznej służby zdrowia mają znacznie niższe wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 niż inni pracownicy służby zdrowia w większości części świata.

Pomimo tego, wiele osób nadal unika rutynowych badań kontrolnych i odwiedza dentystę tylko wtedy, gdy odczuwa silny ból. U wielu z nich rozwinęła się zaawansowana próchnica zębów i związane z nią powikłania, w tym infekcje, co sprawia, że leczenie staje się bardziej skomplikowane.

Obecnie dentyści muszą zmierzyć się z konsekwencjami roku, w którym opieka i leczenie stomatologiczne uległy zakłóceniu. Profesor Paulo Melo, radny FDI, który uczy i praktykuje stomatologię w Porto, w Portugalii, widział kilkunastu pacjentów wysokiego ryzyka, którzy obawiali się zakażenia wirusem COVID-19 i odkładali swoje wizyty na później. Pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zachęca się do wizyt kontrolnych u dentysty co trzy do sześciu miesięcy. Zamiast tego, wielu pacjentów czekało od dziewięciu miesięcy do roku lub dłużej pomiędzy wizytami. Wielu z nich zgłosiło silne bóle zębów i komplikacje, prowadzące w przypadku niektórych do ekstrakcji, a w innych przypadkach do leczenia endodontycznego.

“W czasie pandemii, u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zaobserwowano, że występował u nich więcej niż jeden problem, często trzy lub cztery w tym samym czasie, ponieważ zbyt wiele czasu minęło od ostatniej wizyty kontrolnej”, powiedział Melo. “Problemy zazwyczaj obejmują zmiany próchniczne i choroby dziąseł”.

“Próchnica, która mogła być leczona prostym uzupełnieniem, przeszła teraz do etapu zapalenia przyzębia i ropni, które wymagają bardziej złożonego leczenia” – powiedział dr Vanishree MK, profesor stomatologii zdrowia publicznego, z siedzibą w Bangalore w Indiach. “Pacjenci powinni odłożyć na bok swój strach i nie odkładać na później niezbędnego, rutynowego leczenia stomatologicznego”.

“Jedną z dramatycznych konsekwencji pandemii jest to, że kwestie zdrowia jamy ustnej, które nie były uważane za pilne podczas wybuchu pandemii, w rzeczywistości stały się pilne po tym, jak trzeba było czekać dwa miesiące na leczenie” – powiedziała dr Maria Fernanda Atuesta Mondragon, prezes Kolumbijskiej Federacji Dentystycznej i radna FDI. “Widzieliśmy niektórych pacjentów poddawanych leczeniu ortodontycznemu, którzy stracili szczeliny, które zostały stworzone, aby ich zęby mogły się wyrównać, podczas gdy u innych rozwinęły się znaczące problemy z przyzębiem”.

Nastolatki zazwyczaj cierpią z powodu próchnicy zębów, i zaobserwowałem rosnący poziom próchnicy w tej grupie wiekowej” – powiedział dr Nahawand Abdulrahman Thabet, który praktykuje w Kairze w Egipcie i jest radnym FDI. “Mój 15-letni pacjent przyznał, że od czasu zamknięcia jego szkoły więcej podjadał, gdy utknął w domu. Wyobrażam sobie, że tysiące dzieci w jego wieku są w podobnej sytuacji.

Powtarzające się w czasie pandemii zamknięcia szkół, ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi i zarządzenia typu “praca w domu” przyczyniły się do zmiany codziennych nawyków i zachowań, ostatecznie wpływając na zdrowie jamy ustnej ludzi.

Niezbędne jest kształtowanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie rano i wieczorem, zgodnie z ogólnoświatowymi badaniami [1] przeprowadzonymi przez firmę Unilever, które wykazały, że dzieci naśladują zachowania rodziców ze szkodą dla swojego zdrowia.

Dzieci są siedmiokrotnie bardziej narażone na pominięcie szczotkowania zębów, jeśli ich rodzice nie szczotkują zębów rano i wieczorem. Ankietowani dentyści zgodzili się, że zmiana nawyków dzieci w zakresie pielęgnacji jamy ustnej wynika ze zmiany rutynowych zachowań rodziców. Pomimo ciągłych wyzwań związanych z pandemią, niezwykle istotne jest, aby rodzice nadali priorytet swoim nawykom w zakresie higieny jamy ustnej, jak również nawykom swoich dzieci.

Dr Seeberger podkreślił, że “ludzie nie mogą się bać wizyt u dentysty. Ochrona zdrowia jamy ustnej ma pierwszorzędne znaczenie dla zapewnienia ogólnego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i dobrej jakości życia.”

[1] Unilever Global Research Summary Report 2021: Attitudes, Behaviours and Experiences of Oral Health During the COVID-19 Pandemic został przeprowadzony w listopadzie-grudniu 2020 r. wśród 6 734 rodziców w 8 krajach: Bangladeszu, Egipcie, Francji, Indiach, Indonezji, Włoszech, Ghanie i Wietnamie (dostępny 19 marca 2021 r.).

Obchodzony corocznie 20 marca, Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (WOHD) został ustanowiony przez FDI World Dental Federation w celu zwiększenia globalnej świadomości na temat zapobiegania i kontroli chorób jamy ustnej. www.worldoralhealthday.org; https://www.instagram.com/worldoralhealthday #WOHD21 #MouthProud

Globalny partner WOHD: Unilever; Wspierający WOHD: Wrigley Oral Healthcare Program, 3M, Planmeca

Światowa Federacja Dentystyczna FDI służy jako główny organ przedstawicielski dla ponad 1 miliona dentystów na całym świecie. Jej członkami jest około 200 krajowych stowarzyszeń stomatologicznych i grup specjalistycznych w ponad 130 krajach. Wizją FDI jest prowadzenie świata do optymalnego zdrowia jamy ustnej. www.fdiworlddental.org; facebook.com/FDIWorldDentalFederation; twitter.com/FDIWorldDental; linkedin.com/company/fdiworlddentalfederation

Thursday, 18 March 2021 (Geneva, Switzerland)

Opracowanie: mb | COCOMAC.PL

Źródło: APA-OTS

Zdjęcie główne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content