Dom i OgródOgródPrzyrodaRośliny

OGRÓDKI DZIAŁKOWE W CHICAGO

Naukowcy na tropie ogródków działkowych w Chicago.

W całym Chicago istnieje 4 648 działek uprawnych o łącznym areale 264 181 m kw. Niemal trzy czwarte stanowią ogródki przydomowe i poletka na niezagospodarowanych działkach – stwierdzili naukowcy z USA, po czym przenieśli te dane w świat Google Maps.

Od kilku lat w dużych miastach Zachodu coraz modniejsza staje się uprawa roślin – nie tyle ozdobnych, co przeznaczonych do spożycia. Zjawisko to bywa wręcz przez władze promowane, m.in. dlatego, że pomaga mieszczuchom zdrowiej się odżywiać. Często nie wiadomo jednak, ile takich ogródków znajduje się w mieście. Metodologię, która pozwala ocenić skalę “miejskiego rolnictwa” na terenie Chicago, opracowali naukowcy z University of Illinois (UI) w Urbana-Champaign, o czym informują na łamach “Landscape and Urban Planning”.

Wszystko zaczęło się od sceptycyzmu Johna Taylora z UI do list miejskich ogródków, dostarczanych mu przez lokalne organizacje pozarządowe. “Dostałem różne listy, na jednej było niemal 700 ogródków” – wspomina. Kiedy się im bliżej przyjrzał w terenie, wiele z tych “ogrodów” okazywało się dużymi, drewnianymi kwietnikami albo przydomowymi trawnikami, które nie miały nic wspólnego z uprawą roślin przeznaczonych na talerz. Jednocześnie Taylor podejrzewał, że przy różnych domach albo na niezagospodarowanych działkach budowlanych istnieje sporo ogródków uprawnych zupełnie nie uwzględnionych w inwentaryzacji.

“Tyle się mówi o ogrodach działkowych i miejskich uprawach, ale tak naprawdę mało kto interesuje się nimi w swojej pracy badawczej” – zauważa współpracująca z nim Sarah Taylor Lovell. Tymczasem – jej zdaniem – dokładna mapa takich miejsc mogłaby być cennym narzędziem m.in. dla osób zajmujących się zagospodarowaniem przestrzennym.

Dostrzegając tę potrzebę, John Taylor uporządkował i zweryfikował dostępne dane, tworząc bazę ogródków uprawnych w różnych zakątkach Chicago. Wykorzystał do tego listy ogródków, jakich dostarczyły mu organizacje pozarządowe. Poszczególne stanowiska dokumentował (ogródki przydomowe, przyszkolne, ogródki na niezagospodarowanych działkach, miejskie gospodarstwa) i określał cechy, które odróżniają je od otoczenia. Spośród 1 236 sprawdzanych przez niego “miejskich ogródków” tylko 160 (czyli 13 proc.) faktycznie wykorzystywano pod uprawę roślin jadalnych.

Taylor analizował też zdjęcia Chicago dostępne w zasobach Google Earth, po czym lokalizował na nich “swoje” ogródki. Zadanie to zajęło mu ponad 400 godzin, ale pozwoliło zidentyfikować 4 493 potencjalnych stanowisk uprawnych, głównie ogródków przydomowych o powierzchni mniejszej niż 50 m kw. Odwiedzał też ogródki na niezagospodarowanych działkach, aby przekonać się naocznie, że – zgodnie z przekazanymi mu danymi – faktycznie uprawia się na nich żywność.

Korzystając z możliwości, jakie dają programy GIS (Systemu Informacji Geograficznej), Taylor obliczył też całkowity obszar miejskich upraw. Według niego w Chicago istnieje 4 648 działek uprawnych o łącznym areale 264 181 m kw. Niemal trzy czwarte stanowią ogródki przydomowe i dzikie poletka na niezagospodarowanych działkach.

Taylor analizował też zdjęcia Chicago dostępne w zasobach Google Earth, po czym lokalizował na nich “swoje” ogródki. Zadanie to zajęło mu ponad 400 godzin, ale pozwoliło zidentyfikować 4 493 potencjalnych stanowisk uprawnych, głównie ogródków przydomowych o powierzchni mniejszej niż 50 m kw. Odwiedzał też ogródki na niezagospodarowanych działkach, aby przekonać się naocznie, że – zgodnie z przekazanymi mu danymi – faktycznie uprawia się na nich żywność.

Korzystając z możliwości, jakie dają programy GIS (Systemu Informacji Geograficznej), Taylor obliczył też całkowity obszar miejskich upraw. Według niego w Chicago istnieje 4 648 działek uprawnych o łącznym areale 264 181 m kw. Niemal trzy czwarte stanowią ogródki przydomowe i dzikie poletka na niezagospodarowanych działkach.

Dane nt. działek badacz zestawił też z mapami Chicago zawierającymi informacje demograficzne. Okazało się, że zagęszczenie ogródków jest różne zależnie od dzielnicy. “Chinatown i Bridgeport to prawdziwe działkowe zagłębie” – podkreśla Taylor. Jednocześnie zauważa, że są to dzielnice zdominowane przez osoby pochodzenia chińskiego. Ogródków nie brakuje również w północno zachodniej części miasta, pełnej imigrantów z Polski i innych krajów Europy wschodniej i południowej.

Nie wszędzie uprawia się to samo. “Istnieją różnice między grupami kulturowymi. Oprócz roślin uprawianych w ogródkach przez samych Amerykanów, imigranci często wybierają rośliny specyficzne dla krajów, z których sami pochodzą” – tłumaczy Lovell. W efekcie w badanych dzielnicach zaludnionych przez Meksykanów często można spotkać tropikalną kukurydzę, która wyrasta na wysokość od 3,5 do niemal 5 metrów. “Hoduje się ją nie tyle dla kolb, co dla liści, wykorzystywanych w daniu zwanym tamal” – mówi.

Z kolei ogródki czarnych mieszkańców Chicago (zwłaszcza starszych, którzy trafili tam z falą XX-wiecznej migracji z południa kraju) stanowią miniaturowe kopie ogródków, jakie pamiętają z własnych domów z czasów dzieciństwa.

Taylor zauważa, że wraz z dzielnicą zmienia się też rodzaj ogródków. Typowe ogródki przydomowe dominują na północnym zachodzie, gdzie najczęściej mieszka się w domkach jednorodzinnych. Uprawy na działkach niezagospodarowanych dominują w biedniejszych okolicach południa i zachodu metropolii.

Wyniki tego badania pozwalają sądzić, że zarówno ogródki przydomowe, jak i nieużytki, mają niemały udział w całkowitej produkcji żywności w Chicago. “Zwiększają też bezpieczeństwo żywności” – podkreśla Taylor. – A jednocześnie są niedocenione i się ich nie wspiera”. Badacz dodaje, że z plonów korzystają nie tylko właściciele działek, ale i ich sąsiedzi. Jest to ważne właśnie w miastach, gdzie na co dzień żywność sprowadza się z odległych gospodarstw, i gdzie brakuje prawdziwie świeżych produktów.

Źródło informacji i zdjęcia : PAP

Treści z serwisu cocomac.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Widzisz błąd w artykule? Poinformuj nas o tym! Dziękujemy.

MAYBEME

  • Bransoletka

MAYBEME

  • Wiszący krzyż

MAYBEME

  • Wisząca sowa

MAYBEME

  • Wiszący flaming

TO TEŻ CIEKAWE:

NIEŚMIAŁE DZIECKO

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku Etykieta przypisująca dziecku jakieś cechy może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Tak jest też z nieśmiałością…

PROBLEM ZAPARĆ U DOROSŁYCH

Zaparcia u dorosłych ? jak pomóc dietą? Problemów i anomalii związanych z wypróżnieniami nie można lekceważyć, gdyż mogą być one…

ZBIERACTWO TO CHOROBA

Chorzy na zbieractwo. Sterty starych książek, gazet, butelek, poukładane po sufit pudełka – tak wyglądają domy czy mieszkania osób cierpiących…

JAK NAUCZYĆ PSA KOMEND?

Praktyczny poradnik szkolenia Próbujesz trenować ze swoim psem, ale nie widzisz efektów? Nie wiesz, czy warto próbować dalej, zgłosić się do…

KONIEC DEMOKRACJI JAKĄ ZNAMY?

Prof. Kisielewicz o ChatGPT: to koniec demokracji, jaką znamy. Osoby-firmy dysponujące takimi siłami obliczeniowymi mogą kontrolować całe społeczeństwa. To się…

WAKACJE NAD BAŁTYKIEM

Co się czai pod wodą W raporcie Najwyższej Izby Kontroli z roku 2020 możemy przeczytać, że eksperci uważają Bałtyk za…

HISTORIA MODY – HAUTE COUTURE

Co to takiego haute couture? Każdy, kto choć trochę interesuje się modą, spotkał się z pojęciem haute couture i pret-a-porter.…

CIĄŻA. NIEWYDOLNOŚĆ ŁOŻYSKA

Niewydolność łożyska: groźna dla matki i dziecka, można jej uniknąć. Kobiety w ciąży często nie zdają sobie sprawy z tego,…

DBAJ O HEMOROIDY

O hemoroidy trzeba… dbać. Hemoroidy ma każdy! Problem pojawia się, gdy się powiększą ? to przypadłość 5 proc. dorosłej populacji…

WITKACY W MUZEUM NARODOWYM

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia. Wystawa w dniach 08.07 – 09.10. 2022. Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z…

MONGOLIA CZĘŚĆ  1

Mariusz Reweda Część 1 Przefrunęliśmy samochodami Rosję w tydzień aż po Ałtaj. Wybraliśmy północną drogę przez Kirow, Perm i Jekaterynburg.…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content