Zdrowie

WIELKIE MORSOWANIE W MIELNIE

Mielno: Międzynarodowy Zlot Morsów odbędzie się w drugi weekend lutego

W  ramach tegorocznej edycji największego zimowego wydarzenia nad Bałtykiem – od 10 do 13 lutego – odbędą się aż dwie Wielkie Kąpiele: jedna w sobotę, a druga w niedzielę. Tradycyjnie w samo południe do mroźnego morza wejdą morsy z całego świata. 

W 2021 roku ze względu na epidemię odwołaliśmy imprezę więc teraz łączymy 18. i 19. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Rejestracja na tegoroczne wydarzenie rozpoczęła się listopadzie ubr., a już mamy około 6 tysiąca chętnych.

W planie wydarzenia nie zabraknie znanych już morsom stałych punktów takich jak: Pałac Ślubów, Turniej Mrozoodpornych, Morsowej Stefy Chillout (balie i sauny ulokowane przy plaży), Akademia Młodego Morsa, taniec One Billion Rising (Nazywam się Miliard –  ogólnoświatowy protest, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet).

Mamy też w kilka nowości. I tak 1 lutego Mielno będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Morsowaniu. Organizatorem wydarzenia jest wielokrotny rekordzista Guinnessa i autor  książki ?Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem? – Valerjan Romanovski. Chętni będą mieli okazję spróbować swoich sił w podobnym wyzwaniu. Pod okiem mistrza wejdą do balii z zimną wodą i zanurzą się do poziomu szyi (do momentu aż barki i ręce będą pod wodą). Zawodnicy będą mogli mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe i będą startować w swoich kategoriach (wg płci i wagi). Sędziowie i ratownicy przez cały czas będą kontrolować czas przebywania w wodzie. Im będzie dłuższy, tym większa szansa na wygraną! Udział w Mistrzostwach mogą wziąć osoby, które mają co najmniej 2-letnie doświadczenie w morsowaniu lub certyfikat ze szkoleń Rock Balancing Ice ? świadomi własnego ciała i umysłu. Dodatkowo, każdy uczestnik musi zadeklarować, że stan zdrowia pozwala mu na udział w wyczynowym przedsięwzięciu. Przed przystąpieniem do Mistrzostw wszyscy zgłoszeni zawodnicy zostaną dokładnie przebadani. 

Kolejną atrakcją tego Zlotu będzie na pewno Wielki Sobotni Koncert. W związku z niedawno ogłoszonymi obostrzeniami  podjęliśmy trudną decyzję o nieorganizowaniu Wielkiego Balu. Chcieliśmy jednak przygotować coś w zamian, dlatego ogłosiliśmy PLENEROWY KONCERT, który odbędzie się w sobotę w specjalnie stworzonej morsowej strefie. Na scenie wystąpią zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi. 

Na pewno niesamowitym wydarzeniem będą warsztaty bębniarskie na plaży, które poprowadzą które Ryszard Bazarnik (dwukrotny zdobywca rekordu Guinnessa w łączeniu ludzi wspólnym graniem) oraz Bartosz Gułaj (występował na scenach w Polsce i za granicą u boku światowych gwiazd muzyki afrykańskiej). 200 bębnów zabrzmi tez podczas niedzielnej parady wszystkich morsów – uczestników Zlotu. 

Tematem przewodnim tegorocznego edycji imprezy będą Dzieci Kwiaty w Bałtyku.
Wracamy do kolorowych lat 70 tych. Zatem będzie barwnie, wesoło i kwieciście? nawet zimą. 

Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie organizowane są od 2004 r. Jest to największa tego typu impreza na świecie. Do tej pory nie został pobity Rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu, który został ustanowiony w Mielnie najpierw w 2010 r. a następnie w 2015 r

Jesteśmy dumni, że rośnie z każdą kolejną edycją popularność zlotów morsów w Mielnie, co przekłada się na wynik uczestników wydarzenia. W 2020 r. gościliśmy 6 000 osób, które weszły razem do zimnego Bałtyku.

Morsować można bez względu na wiek a zalety z tego płynące są nieocenione. W Zlotach Morsów w Mielnie uczestniczą całe rodziny, dziadkowie, dzieci i wnuki z Polski oraz Niemiec, Szwecji, Czech, Węgier, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Sama impreza promuje zdrowy styl życia i popularyzuje nawyki prozdrowotne.

Międzynarodowe Zloty Morsów to nie tylko wspólne kąpiele w Bałtyku ale także wiele wydarzeń towarzyszących takich jak np. panele dyskusyjne z udziałem naukowców zajmujących się badaniem wpływu niskich temperatur na ludzki organizm czy znanych podróżników lub sportowców. Każdorazowo rozgrywany jest także cykl zawodów sportowych pod wspólną nazwą ?Turniej Mrozoodpornych?. Ponadto wpieramy także chorych i potrzebujących. W tym roku z ?Muszkieterami szpiku? prowadzić będziemy zbiórkę pieniędzy na leczenie małych pacjentów z oddziałów onkologicznych.

Najbardziej widowiskowe wydarzenia i jednocześnie najważniejsze dla morsów to niedzielny barwny korowód ulicami miasta zakończony wspólną kąpielą w Bałtyku, podczas której jednocześnie do wody wchodzi kilka tysięcy osób.

Szczegółowy program Zlotu:

https://zlotmorsow.mielno.pl/#/zlot/program

Bieżące newsy:

https://www.facebook.com/ZlotMorsowMielno/

Zdjęcie: UM Mielno

Treści z serwisu cocomac.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content