Kultura i SztukaMotoryzacjaMuzykaTechnologia

CITROËN & CHOPIN

Premiera teledysku Citroën & Chopin: Voyage. Fortepian nad polskim morzem.

Co łączy postacie Fryderyka Chopina i Andre Citroëna? Obaj byli wybitnymi, wyróżniającymi się postaciami a ich historia nierozerwalnie związana jest z Polską oraz Francją. Przypomina o tym teledysk Citroën & Chopin: Voyage, który jest podróżą przez muzyczne i motoryzacyjne epoki, od czasów Chopina aż do współczesności.

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli i swoją karierę rozpoczął w Polsce. W wieku 21 lat przeniósł się do Francji i tam pozostał do końca życia. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Chopin jest słynny na całym świecie a jego muzykę można spotkać wszędzie. 

Citroën & Chopin: Voyage

Z kolei dziadkowie Andre Citroëna mieszkali i zostali pochowani w Warszawie, jego rodzice brali tu ślub, a sam Andre właśnie w Polsce, w Głownie pod Łodzią, zakupił patent na koła zębate o daszkowym wzorze, które stały się później elementem słynnego logo marki, szewronów. Metalowe koła daszkowe Citroëna można znaleźć w maszynowni niszczyciela Błyskawica. W Warszawie mieściła się też fabryka tej marki, a przez pewien czas salon Citroëna kierowany był przez dowódcę słynnego Dywizjonu 303, Wojciecha Kołaczkowskiego. Andre Citroën może być też z powodzeniem nazywany czarodziejem motoryzacji ? jego pomysły i skala działania o wiele lat wyprzedzały to, co robiła ówczesna konkurencja.  

Związki obu wielkich postaci stały się inspiracją do powstania utworu Citroën & Chopin, do którego muzykę skomponował Roman Jońca. To muzyczny hołd dla Andre Citroëna i Fryderyka Chopina, którzy tak bardzo związani byli z Polską. Słyszymy w nim nuty Chopina, połączone w jedną spójną całość ze współczesnymi rytmami elektronicznymi. Zdjęcia do teledysku powstały m.in w Koszalinie oraz na plaży jednego z najsłynniejszych polskich kurortów, Mielna. To właśnie tutaj stanął fortepian, na którym zagrała Hanna Gołuńska, która zasiadła również za kierownicą pięknych zabytkowych i współczesnych samochodów, widocznych na ekranie. Autorką scenariusza i zdjęć do teledysku jest Ewa Ślusarczyk, toruńska reżyser młodego pokolenia.B

Produkcja została sfinansowana przez dziennik motoryzacyjny Francuskie.pl, miasto Koszalin, miasto Mielno oraz stowarzyszenie Amicale Citroën Pologne. Samochody do teledysku udostępnili członkowie stowarzyszenia oraz salony Citroën Mojsiuk z Koszalina i Citroën Polmozbyt Holding z Torunia.  

Źródło informacji: Amicale Citroen Pologne

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym! Dziękujemy.

MAYBEME

  • Bransoletka

MAYBEME

  • Wiszący krzyż

MAYBEME

  • Wisząca sowa

MAYBEME

  • Wiszący flaming

TO TEŻ CIEKAWE:


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content