Drzewo życia jest sercem twórczości ukraińskiej artystki Olesi Trofymenko i punktem wyjścia dla kolekcji haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 zaprojektowanej przez dyrektor kreatywna Domu Mody Dior Marię Grazię Chiuri.
Drzewo życia, symbol związku między kulturami, mitologiami i wszelkimi formami kreacji; wspiera niebo i łączy je z ziemią poprzez swoje gałęzie i korzenie.
Olesia Trofymenko, ukraińska artystka, została zaproszona przez dyrektor kreatywną Diora do współpracy, jej twórczość łącząca printy i hafty stanowiła scenografię pokazu.
Maria Grazia Chiuri przepuszcza modę przez filtr sztuki, badając te terytoria tradycji, które wydają się zarówno trwałe, niezmienne, jak i rewolucyjne, tak jak moda. Kolekcja haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 składa się więc z serii elementów, w których rozbrzmiewają elementy ludowe różnych kultur, różnych obszarów.
Gałęzie, pień, korzenie drzewa życia. Wizja, która pojawia się z pewną swobodą na niektórych ubraniach dzięki obfitości okazałych haftów wykonanych z nici bawełnianych, jedwabnych i przędzy. Beże są czasem przełamane odrobiną czerni lub błękitu. Te ręcznie wykonane hafty, wymagające odpowiedniej wiedzy i czasu niezbędnego do osiągnięcia najwyższej precyzji, są umieszczone na tkaninach bawełnianych, krepie wełnianej, jedwabiu i kaszmirze, aksamicie i szyfonie. Hafty, niektóre tak gęste jak gobeliny, wykonywały wyspecjalizowane warsztaty rozsiane po Francji, Włoszech i Indiach. Chiuri jest zafascynowana sposobem, w jaki ubrania wędrują między kulturami i jak współczesne mogą być tak zwane tradycyjne stroje. To wspólne dziedzictwo krawieckie leży u podstaw tego, co jej zdaniem moda może osiągnąć, łącząc różne dyscypliny i narody. ?To naprawdę sposób na wspólne tworzenie piękna? ? powiedziała.
Ręcznie tkane tkaniny prezentują bogate, nieregularne faktury w ubraniach, które nie posiadają żadnych obszyć. Na przykład płaszcz bez guzików, w kolorze organicznego lnu, który stanowił kanwę dla misternego jedwabnego haftu przedstawiającego motyw drzewa życia, lub długa gipiurowa suknia w kwiatowym motywie wykonanym z oryginalnych wycinanek.
?Coś, co jest niewidoczne, wymaga więcej pracy niż coś, co jest bardziej widoczne” powiedziała Chiuri podczas pokazu, dotykając spódnicy z czarnej gipiury ze wstawkami aksamitnych aplikacji, aby zademonstrować brak szwów.
Pokaz kolekcji rozpoczął się od białych sukienek inspirowanych słowiańskimi strojami ludowymi, w tym ukraińskimi haftowanymi koszulami, tzw. wyszywankami. Kolejne stroje stopniowo nabierały kolorów. Podobnie jak w ostatnich sezonach, projektantka zastosowała subtelne hafty, a bogate faktury jej obszernych sukni zostały niemalże wchłonięte przez neutralną paletę kolorów, od bieli i beżu, poprzez szarość do czerni, z nielicznymi akcentami chartreuse lub głębokiej czerwieni.
Były koszule i suknie z kołnierzykami, stójkami, kryzami i bufiastymi rękawami oraz prostokątnymi dekoltami, przywodzące na myśl stroje z epoki renesansu. W wielu strojach można było także zaobserwować zastosowanie smockingu, czyli techniki służącej do marszczenia tkaniny, które dawniej było powszechnie stosowane w mankietach, gorsetach i dekoltach odzieży.
Modelki prezentowały rozkloszowane długie spódnice, które układały się w plisy, pudełkowe żakiety, szmizjerki, peleryny, trencze itd.
Gdzie indziej, szerokie jedwabne lub bawełniane haftowane trencze skojarzone są z długimi sukienkami.
Jest to kwestia kształtowania materiałów i form w przestrzeni refleksji, jaką stanowi atelier, przenikającej do rzeczywistości społecznej, w której żyjemy. Kwestia przypominania sobie, co to znaczy być dzisiaj człowiekiem. Drzewo życia jest wezwaniem, ostrzeżeniem, zamienia się w manifest jedności i harmonii, by odzyskać równowagę, choćby na chwilę.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Huion prezentuje Inspiroy Giano G930L: niesamowicie funkcjonalny tablet piórkowy z modułem Bluetooth. Huion, jeden z największych na świecie producentów urządzeń…
Dr Marta R. Jabłońska: trudno teraz przewidzieć wszystkie skutki metawersum. Metawersum będzie nową formą interakcji z cyberprzestrzenią. To jak będziemy…
Nowy lookbook Gino Rossi prezentuje nowy lookbook na sezon wiosna/lato 2021. W obiektywie Magdy Wunsche i Agnieszki Samsel nowości damskie i męskie możemy podziwiać…
Bezsenność, niemożność odczuwania radości, poprawianie nastroju za pomocą używek, ataki paniki, nadmierna podejrzliwość, apatia, wybuchy gniewu i złości, problemy z…
MKDNiS: Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego ucywilizuje sytuację polskich twórców (komunikat) MKDNiS informuje: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało…
Wyniki ankiety wskazują, że masturbacja pomaga łagodzić bóle menstruacyjne Badanie dotyczące masturbacji podczas miesiączki wskazuje na jej działanie łagodzące bóle…
Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję oceniamy jako mniej wartościowy Gdy ludzie dowiadują się, że obraz został namalowany przez sztuczną inteligencję,…
Już tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmią dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty, cenionego kompozytora i…
Narcyzm sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych – wykazały badania. Narcyzm jest pozytywnie powiązany ze skłonnością do uzależnienia od mediów społecznościowych.…
Jak pomóc nieśmiałemu dziecku Etykieta przypisująca dziecku jakieś cechy może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Tak jest też z nieśmiałością…
Perfekcjoniści nieustannie walczą Perfekcjonista ma tendencję definiować sukces jako 100 procent wykonania zamierzeń i planów. Wszystko, co jest poniżej, to…
Darmowe porady prawne, psychologiczne, dietetyczne, internet dla seniorów, praca. TO TEŻ CIEKAWE: [CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″] Udostępnij na FacebookuTweetZapisz…
Transhumanizm przewiduje zniesienie wyjątkowości człowieka. Według transhumanizmu człowiek naturalny utraci uprzywilejowaną pozycję w środowisku naturalnym i wytworów technologii ? mówi…
DZIEŃ CZWARTY Opowieść IV Pisownia oryginalna z 1930 roku Gdy Lauretta umilkła, całe towarzystwo dało wyraz współczuciu dla nieszczęśliwych kochanków.…
CHENGDU, miasto położone w południowo-zachodnich Chinach, popularny cel podróży turystycznych znany z bogatego życia twórczego i kulturalnego, 15 października wystąpi…