ModaModa i UrodaOdzieżPolecane

DIOR – HAUTE COUTURE – JESIEŃ – ZIMA 2022/2023

Jesienno-zimowa kolekcja Haute Couture Diora.

Drzewo życia jest sercem twórczości ukraińskiej artystki Olesi Trofymenko i punktem wyjścia dla kolekcji haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 zaprojektowanej przez dyrektor kreatywna Domu Mody Dior Marię Grazię Chiuri.

Drzewo życia, symbol związku między kulturami, mitologiami i wszelkimi formami kreacji; wspiera niebo i łączy je z ziemią poprzez swoje gałęzie i korzenie.

Olesia Trofymenko, ukraińska artystka, została zaproszona przez dyrektor kreatywną Diora do współpracy, jej twórczość łącząca printy i hafty stanowiła scenografię pokazu.

Pokaz kolekcji DIOR – HAUTE COUTURE – JESIEŃ – ZIMA 2022/2023 / Zdj. Adrien Dirand for Dior

Maria Grazia Chiuri przepuszcza modę przez filtr sztuki, badając te terytoria tradycji, które wydają się zarówno trwałe, niezmienne, jak i rewolucyjne, tak jak moda. Kolekcja haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 składa się więc z serii elementów, w których rozbrzmiewają elementy ludowe różnych kultur, różnych obszarów.

Elle Macpherson
Maye Musk

Gałęzie, pień, korzenie drzewa życia. Wizja, która pojawia się z pewną swobodą na niektórych ubraniach dzięki obfitości okazałych haftów wykonanych z nici bawełnianych, jedwabnych i przędzy. Beże są czasem przełamane odrobiną czerni lub błękitu. Te ręcznie wykonane hafty, wymagające odpowiedniej wiedzy i czasu niezbędnego do osiągnięcia najwyższej precyzji, są umieszczone na tkaninach bawełnianych, krepie wełnianej, jedwabiu i kaszmirze, aksamicie i szyfonie. Hafty, niektóre tak gęste jak gobeliny, wykonywały wyspecjalizowane warsztaty rozsiane po Francji, Włoszech i Indiach. Chiuri jest zafascynowana sposobem, w jaki ubrania wędrują między kulturami i jak współczesne mogą być tak zwane tradycyjne stroje. To wspólne dziedzictwo krawieckie leży u podstaw tego, co jej zdaniem moda może osiągnąć, łącząc różne dyscypliny i narody. ?To naprawdę sposób na wspólne tworzenie piękna? ? powiedziała.

Naomi Watts


Ręcznie tkane tkaniny prezentują bogate, nieregularne faktury w ubraniach, które nie posiadają żadnych obszyć. Na przykład płaszcz bez guzików, w kolorze organicznego lnu, który stanowił kanwę dla misternego jedwabnego haftu przedstawiającego motyw drzewa życia, lub długa gipiurowa suknia w kwiatowym motywie wykonanym z oryginalnych wycinanek.

?Coś, co jest niewidoczne, wymaga więcej pracy niż coś, co jest bardziej widoczne” powiedziała Chiuri podczas pokazu, dotykając spódnicy z czarnej gipiury ze wstawkami aksamitnych aplikacji, aby zademonstrować brak szwów.

Sigourney Weaver

Pokaz kolekcji rozpoczął się od białych sukienek inspirowanych słowiańskimi strojami ludowymi, w tym ukraińskimi haftowanymi koszulami, tzw. wyszywankami. Kolejne stroje stopniowo nabierały kolorów. Podobnie jak w ostatnich sezonach, projektantka zastosowała subtelne hafty, a bogate faktury jej obszernych sukni zostały niemalże wchłonięte przez neutralną paletę kolorów, od bieli i beżu, poprzez szarość do czerni, z nielicznymi akcentami chartreuse lub głębokiej czerwieni.

Były koszule i suknie z kołnierzykami, stójkami, kryzami i bufiastymi rękawami oraz prostokątnymi dekoltami, przywodzące na myśl stroje z epoki renesansu. W wielu strojach można było także zaobserwować zastosowanie smockingu, czyli techniki  służącej do marszczenia tkaniny, które dawniej było powszechnie stosowane w mankietach, gorsetach i dekoltach odzieży.

Modelki prezentowały rozkloszowane długie spódnice, które układały się w plisy, pudełkowe żakiety, szmizjerki, peleryny, trencze itd.

Gdzie indziej, szerokie jedwabne lub bawełniane haftowane trencze skojarzone są z długimi sukienkami.

Jest to kwestia kształtowania materiałów i form w przestrzeni refleksji, jaką stanowi atelier, przenikającej do rzeczywistości społecznej, w której żyjemy. Kwestia przypominania sobie, co to znaczy być dzisiaj człowiekiem. Drzewo życia jest wezwaniem, ostrzeżeniem, zamienia się w manifest jedności i harmonii, by odzyskać równowagę, choćby na chwilę.

ZOBACZ GALERIĘ

Źródło informacji: DIOR

Zdjęcia i video: DIOR

Zdjęcie główne: Laura Sciacovelli for Dior

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

RANDKOWANIE PRZY POMOCY APLIKACJI

Randki z aplikacji: blaski i cienie. Randkowe aplikacje są bardzo popularne, choć znaczna część ich użytkowników narzeka, bo doświadczają natarczywości,…

DEKAMERON – POSKROMIENIE SKĄPCA

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść VII Pisownia oryginalna z 1930 roku Bergamino opowieścią o Primassie i opacie z Clugny zawstydza skąpego Cane…

SZAFA ODŚWIEŻAJĄCA UBRANIA

Gotowa na całe spektrum możliwości: Kasia Sokołowska ambasadorką szafy odświeżającej ubrania Samsung AirDresser Kasia Sokołowska ? najpopularniejsza reżyserka pokazów mody…

INNOWACYJNA SZAFA ODŚWIEŻAJĄCA UBRANIA

Samsung wprowadził na polski rynek innowacyjną szafę odświeżającą ubrania AirDresser Innowacja, wychodzenie naprzeciw potrzebom użytkowników i doskonały design od zawsze…

ZANIEDBYWANIE DZIECKA

Zaniedbanie jako najcięższy rodzaj przemocy wobec dziecka. Czym jest zaniedbanie w życiu dziecka? Zdaniem dr Teresy Jadczak-Szumiło z Polskiego Instytutu…

HYUNDAI SANTA FE

Hyundai zaprezentował radykalnie odmienionego, całkowicie nowego SANTA FE. Piąta generacja SUV-a klasy średniej zachowuje swój charakter łączący naturę z miastem,…

SPLĄTANI OFICEROWIE EULERA

Kwantowe rozwiązanie zagadki klasycznie nierozwiązywalnej. Polsko-hinduski zespół fizyków wpadł na pomysł, jak rozwikłać XVIII-wieczny problem 36 oficerów Eulera, niemożliwy do…

PIATNIK – KARCIANA IKONA

FERD. PIATNIK & SOHNE Co roku 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i jeden milion puzzli…

POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI Z UKRAINY

Potrzebni psycholodzy dziecięcy ze znajomością języka ukraińskiego. Osoby zainteresowane pracą z dziećmi z Ukrainy prosimy o kontakt na adres: biuro@reaktywacja50plus.org…

SERCE A MÓZG

Gdy dbasz o serce, chronisz mózg. Problem demencji różnego typu narasta. Jednocześnie wiele osób cierpi na różnego rodzaju choroby układu…

OŁÓW – CICHY ZABÓJCA

Zabójczy ołów. Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega…

ZBADAJ SIŁĘ NIKOTYNOWEGO NAŁOGU

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od nikotyny jako chorobę. Każdy palacz łatwo może sprawdzić, czy jest uzależniony od tego nałogu…

GENOM LUDZKI W 100% ROZPRACOWANY

Dr hab Tomasz Wojdacz: w przyszłości będziemy chodzić do lekarza z paszportem genomowym. Zsekwencjonowanie pełnego genomu człowieka to przełom technologiczny…

ZŁOTA MISA SPRZED 3 TYS. LAT

Odkryto unikatową złotą misę sprzed 3 tys. lat, z motywem słońca. Unikatową złotą misę sprzed ponad 3 tys., zdobioną motywem…

MUZYKA CHOPINA ZA 1 ZŁ

Bilety za 1 zł i codzienne recitale w Muzeum Fryderyka Chopina z okazji 211. rocznicy urodzin kompozytora – od 23…

ZBADANO GENOMY POLAKÓW

Projekt Nasze Genomy, czyli genetyczny portret Polaków. W ramach projektu naukowego Nasze Genomy udało się stworzyć bazę wariantów genetycznych populacji…

AUSTRALIA – KRAJOBRAZ OPOWIEDZIANY CZ. 1

Geolog postrzega ziemię jako wynik historycznych i prehistorycznych procesów: fałdowanie skorupy ziemskiej, pękanie i uskoki, powstawanie osadów. Te procesy zachodzące…

DIOR – KOLEKCJA JESIEŃ  2021

Dior – Shanghai Fashion Week – Pre-Fall 2021 Prezentacja kobiecej kolekcji Pre-Fall 2021 Diora miała miejsce podczas Shanghai Fashion Week…

SUZUKI ACROSS

Suzuki przedstawia model ACROSS Suzuki ? ACROSS ? muskularny SUV o sportowym charakterze wyposażony w nowoczesny i oszczędny napęd hybrydowy…

ARKTYKA: WIELKIE ZMIANY KLIMATU

Arktyka: wielkie zmiany klimatu z perspektywy małych krzewinek Malejący zasięg lodu morskiego zwiększa wzrost krzewinek tundrowych w niektórych regionach Arktyki,…

ŁADNIEJSI SĄ ZDROWSI

Badania: bardziej atrakcyjne osoby są też zdrowsze. Osoby o ponadprzeciętnej atrakcyjności wydają się być zauważalnie zdrowsze niż te, które są…

DEKAMERON – DWA SNY

DZIEŃ CZWARTY Opowieść VI Pisownia oryginalna z 1930 roku Andreola miłuje Gabriotta. Pewnego dnia opowiada mu, jaki sen nocą miała.…

PIES BOO CZYLI SZPIC MINIATUROWY

Pies Boo – poznaj psa, który stał się gwiazdą social mediów. Polska jest jednym z wielu krajów, w których pies Boo…

DIETETYK CZY DIETETYK KLINICZNY

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie. Dlaczego dopasowana dietoterapia jest tak istotna? Po prostu dlatego, żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy.…

TYLE JEDZENIA MARNUJĄ POLACY

Eurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach – 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka. W 2020 r. w Unii Europejskiej…

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Kleszczowe zapalenie mózgu ? fakty, które warto znać. Wraz z nowym sezonem na kleszcze wielu z nas zetknęło się już…

SAMOTNOŚĆ PACJENTA

Wspieranie chorego działa jak jego kolejne lekarstwo. To udowodnione: chory, który ma wsparcie rodziny i przyjaciół lepiej reaguje na leczenie…

DEKAMERON – ZAKOCHANY STARZEC

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść X Pisownia oryginalna z 1930 roku Mistrz Albert z Bolonji zawstydza białogłowę, która chciała sobie zeń zadrwić…

DZIECKO UZALEŻNIONE  OD SMARTFONA

Obniżanie wieku korzystania z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci może niepokoić. Już co drugie dziecko w wieku od 0 do…

RANDKI – ZMIANY ZASAD

Zmiany społeczne w randkowaniu – tylko dla jednej na pięć kobiet istotna jest szarmanckość. – Zaledwie 1/5 kobiet wysoko ceni…

KOŃ I CZŁOWIEK W  DEPRESJI

Koń towarzyszem w procesie leczenia depresji. Poziom oksytocyny w organizmie człowieka można podnieść poprzez regularne przebywanie w towarzystwie konia i…

H&M ESSENTIALS CORE

Nowa kolekcja H&M ESSENTIALS. Ponadczasowe wzornictwo. Wysoka jakość. Doskonałe dopasowanie. To kluczowe elementy linii H&M ESSENTIALS, obejmującą podstawowe elementy garderoby.…

STAROŻYTNE BANKIETY NA CYPRZE

Polscy archeolodzy odkryli miejsce starożytnych bankietów. Spożywano tam prawdopodobnie mięso zwierząt ofiarnych, a z pewnością pito wino ku czci bogów…

DOKARMIANIE PTAKÓW

Dlaczego nie można dokarmiać dzikich ptaków chlebem? Zimowa pora to trudny czas zarówno dla ludzi, jak i dla dziko żyjących zwierząt.…

CUD MALINA

Maliny ? nie zgadniesz, w jak wielu dolegliwościach mogą pomóc. Te aromatyczne i delikatne owoce od wieków były już stosowane…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Przejdź do treści