Drzewo życia jest sercem twórczości ukraińskiej artystki Olesi Trofymenko i punktem wyjścia dla kolekcji haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 zaprojektowanej przez dyrektor kreatywna Domu Mody Dior Marię Grazię Chiuri.
Drzewo życia, symbol związku między kulturami, mitologiami i wszelkimi formami kreacji; wspiera niebo i łączy je z ziemią poprzez swoje gałęzie i korzenie.
Olesia Trofymenko, ukraińska artystka, została zaproszona przez dyrektor kreatywną Diora do współpracy, jej twórczość łącząca printy i hafty stanowiła scenografię pokazu.
Maria Grazia Chiuri przepuszcza modę przez filtr sztuki, badając te terytoria tradycji, które wydają się zarówno trwałe, niezmienne, jak i rewolucyjne, tak jak moda. Kolekcja haute couture Dior jesień-zima 2022-2023 składa się więc z serii elementów, w których rozbrzmiewają elementy ludowe różnych kultur, różnych obszarów.
Elle MacphersonMaye Musk
Gałęzie, pień, korzenie drzewa życia. Wizja, która pojawia się z pewną swobodą na niektórych ubraniach dzięki obfitości okazałych haftów wykonanych z nici bawełnianych, jedwabnych i przędzy. Beże są czasem przełamane odrobiną czerni lub błękitu. Te ręcznie wykonane hafty, wymagające odpowiedniej wiedzy i czasu niezbędnego do osiągnięcia najwyższej precyzji, są umieszczone na tkaninach bawełnianych, krepie wełnianej, jedwabiu i kaszmirze, aksamicie i szyfonie. Hafty, niektóre tak gęste jak gobeliny, wykonywały wyspecjalizowane warsztaty rozsiane po Francji, Włoszech i Indiach. Chiuri jest zafascynowana sposobem, w jaki ubrania wędrują między kulturami i jak współczesne mogą być tak zwane tradycyjne stroje. To wspólne dziedzictwo krawieckie leży u podstaw tego, co jej zdaniem moda może osiągnąć, łącząc różne dyscypliny i narody. „To naprawdę sposób na wspólne tworzenie piękna” – powiedziała.
Naomi Watts
Ręcznie tkane tkaniny prezentują bogate, nieregularne faktury w ubraniach, które nie posiadają żadnych obszyć. Na przykład płaszcz bez guzików, w kolorze organicznego lnu, który stanowił kanwę dla misternego jedwabnego haftu przedstawiającego motyw drzewa życia, lub długa gipiurowa suknia w kwiatowym motywie wykonanym z oryginalnych wycinanek.
„Coś, co jest niewidoczne, wymaga więcej pracy niż coś, co jest bardziej widoczne” powiedziała Chiuri podczas pokazu, dotykając spódnicy z czarnej gipiury ze wstawkami aksamitnych aplikacji, aby zademonstrować brak szwów.
Sigourney Weaver
Pokaz kolekcji rozpoczął się od białych sukienek inspirowanych słowiańskimi strojami ludowymi, w tym ukraińskimi haftowanymi koszulami, tzw. wyszywankami. Kolejne stroje stopniowo nabierały kolorów. Podobnie jak w ostatnich sezonach, projektantka zastosowała subtelne hafty, a bogate faktury jej obszernych sukni zostały niemalże wchłonięte przez neutralną paletę kolorów, od bieli i beżu, poprzez szarość do czerni, z nielicznymi akcentami chartreuse lub głębokiej czerwieni.
Były koszule i suknie z kołnierzykami, stójkami, kryzami i bufiastymi rękawami oraz prostokątnymi dekoltami, przywodzące na myśl stroje z epoki renesansu. W wielu strojach można było także zaobserwować zastosowanie smockingu, czyli techniki służącej do marszczenia tkaniny, które dawniej było powszechnie stosowane w mankietach, gorsetach i dekoltach odzieży.
Modelki prezentowały rozkloszowane długie spódnice, które układały się w plisy, pudełkowe żakiety, szmizjerki, peleryny, trencze itd.
Gdzie indziej, szerokie jedwabne lub bawełniane haftowane trencze skojarzone są z długimi sukienkami.
Jest to kwestia kształtowania materiałów i form w przestrzeni refleksji, jaką stanowi atelier, przenikającej do rzeczywistości społecznej, w której żyjemy. Kwestia przypominania sobie, co to znaczy być dzisiaj człowiekiem. Drzewo życia jest wezwaniem, ostrzeżeniem, zamienia się w manifest jedności i harmonii, by odzyskać równowagę, choćby na chwilę.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
Nie lekceważ infekcji intymnych! Takie infekcje są zazwyczaj bardzo uciążliwe: powodują olbrzymi dyskomfort, wpływają na nasze życie intymne, nierzadko są…
Zakrzepica to bardzo częsty problem. Lepiej sporo o niej wiedzieć. Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy,…
Prof. Izdebski: dużo się zmienia w obyczajowości seksualnej młodzieży, spada natomiast aktywność seksualna Polaków. W obyczajowości seksualnej młodzieży obserwujemy duże…
ROSNĘ – OPADAM Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedzącaIlość powtórzeń: 10Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…
Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od nikotyny jako chorobę. Każdy palacz łatwo może sprawdzić, czy jest uzależniony od tego nałogu…
Serce złamane stresem. Kardiomiopatia to rzadkie zaburzenie serca, które powstaje w wyniku emocjonalnego lub fizycznego stresu, przy czym szczególnie dotyka…
Obsesja na punkcie wyglądu jest chorobą, którą trzeba leczyć. Problemem pacjentów z dysmorfofobią jest permanentne niezadowolenie ze swojego wyglądu. Kłopot…
Bezsenność, niemożność odczuwania radości, poprawianie nastroju za pomocą używek, ataki paniki, nadmierna podejrzliwość, apatia, wybuchy gniewu i złości, problemy z…
Friends with benefits. Seks między przyjaciółmi zasługuje na naukowe spojrzenie. Przyjaciele, którzy uprawiają ze sobą seks, uzyskują niższą satysfakcję ze…
Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa…
Nowy mechanizm eliminacji białka odpowiedzialnego za rozwój chłoniaków odkryty m.in. przez Polaków Za rozwój chłoniaków odpowiada źle działające białko BCL6.…
Telewizor Samsung MicroLED debiutuje na rynku Samsung zaprezentował telewizor MicroLED o przekątnej 110”. Nowy model wykorzystuje technologię samoemisyjnej diody LED,…