Czy karmić piersią w okresie szczepienia przeciwko rotawirusom?
Jak najbardziej tak, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest głodne. W internecie można znaleźć sugestie, że w bliskim czasie podawania małemu dziecku szczepionki przeciwko rotawirusom należy zaprzestać okresowo karmienia piersią, ale nie jest to popierane przez wakcynologów i pediatrów.
W artykule opublikowanym na portalu Medycyna Praktyczna dr Jacek Mrukowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Evidence-Based Medicine w Krakowie, wyjaśnia, że tego rodzaju sugestie mogły bazować na rezultatach dwóch badań obserwacyjnych, w których okazało się, że w grupie niemowląt karmionych wyłącznie piersią, zaobserwowano nieznacznie więcej przypadków zakażenia rotawirusami w 2. roku życia niż w grupie dzieci karmionych sztucznie w okresie szczepienia.
Specjalista podkreślił jednak, że szczepionka podana maluchom karmionym piersią spełniła swoje zadania ? różnica była niewielka, a infekcje były łagodne i dzieci nie musiały być leczone w szpitalu.
Warto wiedzieć, że każdy rodzic, który miał nieszczęście opiekować się maluchem w trakcie ciężkiego lub średnio ciężkiego przebiegu zakażenia rotawirusami, doświadczenie to zapamiętuje zwykle na całe życie. Tego rodzaju infekcje u małych dzieci charakteryzują się wysoką gorączką oraz wymiotami i biegunkami, które trwają nawet przez dwie doby. Ryzyko poważnych komplikacji jest wysokie u małych dzieci, bo bardzo szybko się odwadniają. Leczenie polega na nawadnianiu ? czyli podawaniu płynów z elektrolitami. Jeśli ryzyko odwodnienia jest wysokie, dziecko musi być nawadniane przez kroplówkę. Właśnie przed takim scenariuszem chronią szczepionki.
Szczepionkę przeciwko rotawirusom ? w formie doustnej – podaje się często podczas wizyty, kiedy dziecko przyjmuje inne szczepionki ? w iniekcjach. Jest to bezpieczne postępowanie. Jednocześnie, żeby lekarz zwykle proponuje, by przystawić dziecko do piersi podczas zastrzyku, co ma za zadanie złagodzenie bólu. I to właśnie z tej praktyki ? podawania doustnie szczepionki, a następnie przystawienia dziecka do piersi podczas iniekcji kolejnych szczepionek – bierze się być może kontrowersja związana ze szczepieniem przeciwko rotawirusom i karmieniem piersią. Jak we wspomnianym artykule wyjaśnia dr Mrukowicz, ?w pokarmie kobiecym znajdują się zarówno swoiste przeciwciała, jak i laktadheryna, które mogą neutralizować część podanej dawki szczepionki?.
Nie zapominajmy jednak, że badania wykazały, że szczepionki podane w taki właśnie sposób, i tak były skuteczne po dwóch latach. W razie wątpliwości lekarz zaleca, by zrezygnować z przystawiania do piersi podczas iniekcji, jeśli podczas tej samej wizyty podawana jest szczepionka przeciwko rotawirusom, zwłaszcza że jest ona słodka w smaku i powinna niemowlęciu osłodzić ból związany ze wstrzyknięciami innych szczepionek.
Przypomina też, że aktualne wytyczne ESPID (European Society For Paediatric Infectious Diseases) zalecają, aby nakarmić dziecko piersią jeśli jest głodne, nawet jeżeli zostało zaszczepione przeciwko RV. Specjaliści nie zalecają wprowadzania żadnego sztywnego okresu karencji karmienia piersią przed szczepieniem lub po nim.
Od 2021 roku szczepienia przeciwko rotawirusom znalazły się na liście obowiązkowych szczepień dla dzieci.
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Zdjęcie: Freepik | wayhomestudio
Treści z serwisu cocomac.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
Jakie pasożyty można przywieźć z egzotycznych wakacji? Sposób na niechcianą pamiątkę z egzotycznych wakacji? Chodzenie boso, zjedzenie niegotowanego warzywa, ugryzienie…
Odwodnienie śmiertelnym zagrożeniem kierowcy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z fatalnych konsekwencji odwodnienia kierowcy. Zanim wyruszysz w podróż na długi…
Ignacy Łukasiewicz ? farmaceuta, który stworzył polski przemysł naftowy. Ignacy Łukasiewicz ? aptekarz, pionier europejskiego przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej,…
Zanieczyszczenie powietrza bardziej szkodliwe niż wcześniej sądzono. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe, bardziej rygorystyczne od poprzednich rekomendacje dotyczące jakości…
Zaskroniec zamieszkał w budce lęgowej dla ptaków. Leśnicy z nadleśnictwa Wichrowo (woj. warmińsko-mazurskie) znaleźli zaskrońca, który zamieszkał w budce lęgowej…
Agaton Koziński: dziś internet układa nam świat Mariusz Marszałkowski/Instytut Jagielloński: Jak ocenia pan dzisiejszą sytuację na świecie. Czy świat zachodni…
Tych dobroczynnych substancji aronia ma najwięcej spośród wszystkich owoców? Cudze chwalicie, swego nie znacie! Warto wiedzieć, że pod względem zawartości…
Jak dbać o zdrowy mikrobiom skóry? Powiedzenie: ?częste mycie skraca życie? nie powstało bezpodstawnie. Zbyt częste zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne…
ODPOCZYNEK – ODDYCHANIE Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedząca.Ilość powtórzeń: 6-8.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…
ROSNĘ – OPADAM Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedzącaIlość powtórzeń: 10Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…
Jaszczurki zmieniające płeć w zależności od pogody. Agama brodata, jaszczurka występująca w centralnej Australii, wykazuje umiejętność zmiany płci pod wpływem…