FilmKultura i SztukaSztuki wizualne

KONKURS MIĘDZYNARODOWY 38.WFF

Konkurs Międzynarodowy 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczyć będzie można 15 filmów, w tym 5 premier światowych, 5 międzynarodowych, 2 europejskie, 1 wschodnioeuropejska i 2 polskie filmy, które były prezentowane w Gdyni. 38.WFF odbędzie się w dniach 14-23 października.

Przedstawiamy listę filmów, które zostaną pokazane w konkursie.

1. A słońce wschodzi

A słońce wschodzi

reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2022, 90 min., premiera światowa

Nika opiekuje się swoim sparaliżowanym, złośliwym ojcem Sandro w rodzinnym domu na prowincji. Kiedy Nastia, dziewczyna Nikiego, przybywa niezapowiedziana, Sandro w pełni wykorzystuje swoje zdolności manipulowania innymi.

2. Ademoka

Ademoka

reż. Adilkhan Yerzhanov, Kazachstan/Francja 2022, 89 min., premiera światowa

Historia nastoletniej nielegalnej imigrantki Ademoki, która mieszka w Kazachstanie i jest zmuszona żebrać, aby przeżyć. Ale jednocześnie jest bystra i utalentowana i cały czas marzy o nauce. Jej nielegalny status i brak obywatelstwa jest w tym poważną przeszkodą. W pewnym momencie Ademoka dostaje szansę na zdobycie wykształcenia, a pomoc przychodzi z niespodziewanej strony.

3. Gra cieni

Gra cieni

reż. Peter Bebjak, Czechy/Słowacja 2022, 102 min., premiera międzynarodowa

Jan, ratownik medyczny w miejskim pogotowiu, traci żonę w tragicznych okolicznościach. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć z okolicznościami i samym systemem. ?Stínohra? to nie tylko film gatunkowy, ale także dramat psychologiczny poruszający poważne problemy związane z utratą najbliższych.

4. Kamień.Papier.Granat

Kamień.Papier.Granat

reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2022, 92 min., premiera międzynarodowa

?Kamień. Papier. Granat.? to opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, zerwanych przez niepewne lata 90. w Ukrainie. Chłopiec Tymofij zaprzyjaźnia się z dziwnym mężczyzną o imieniu Felix. Jest weteranem wojny w Afganistanie, cierpi na PTSD i kocha muzykę.

5. Matka

Matka

reż. Zornitsa Sophia, Bułgaria/Niemcy/Chorwacja 2022, 117 min., premiera międzynarodowa

Elena, reżyserka teatralna, ma 32 lata, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie może zajść w ciążę. Stojąc przed wyborem ? zacząć próbować in vitro czy przystosować swój program teatralny dla młodzieży, na potrzeby Afryki, by zmieniać życie tamtejszych sierot, Elena na nowo odkrywa słowo ?matka?.

6. Nowa normalność

Nowa normalność

reż. Jung Bum-Shik, Korea Płd. 2022, 112 min., premiera wschodnioeuropejska

Seul 2022, gdzie ?jedzenie w samotności? stało się normą. Telewizja pokazuje wiadomości o seryjnych mordercach, których celem są samotne kobiety.

7. Pocałunek

Pocałunek

reż. Billie August, Dania 2022, 116 min., premiera światowa

Romantyczny dramat, którego akcja rozgrywa się w 1913 roku. Oficer kawalerii Anton zostaje przedstawiony córce barona von L?venskjold, Edith. Dziewczyna porusza się na wózku inwalidzkim. Anton jest nią zafascynowany, ale nie jest pewien czy jego uczucia to litość, czy prawdziwa miłość.

8. Strzępy

Strzępy

reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, 100 min., premiera warszawska

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Jak bohaterowie filmu poradzą sobie z tą diagnozą?

9. Styczeń

Styczeń

reż. Viesturs Kairiss, Łotwa, Litwa, Polska 2022, 96 min., premiera europejska

Jest rok 1991 na Łotwie. Świat dziewiętnastoletniego początkującego operatora filmowego Jazisa pogrąża się w chaosie, gdy zostaje wciągnięty w pokojowe protesty ludzi przeciwko próbie przejęcia władzy w jego kraju przez armię sowiecką. Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego na festiwalu Tribeca 2022.

10. Światło Betlejemskie

Światło Betlejemskie

reż. Jan Svěrák, Czechy/Wielka Brytania 2022, 99 min., premiera międzynarodowa

Komedia realizmu magicznego o miłości, małżeństwie i życiowej realizacji. Najnowszy film zdobywcy Oscara? reżysera filmu ?Kola? Jana Svěráka.

11. Święto pracy

Święto pracy

reż. Pjer Žalica, Bośnia i Hercegowina/Chorwacja 2022, 113 min., premiera międzynarodowa

Po dziesięciu latach nieobecności Armin przybywa do Bośni, by zaskoczyć ojca dobrą nowiną. Ale w domu czeka na niego prawdziwa niespodzianka. Jego ojciec zostaje aresztowany jako podejrzany o zbrodnie wojenne. Armin chce poznać prawdę, podczas gdy inni uważają, że łatwiej jest żyć w zapomnieniu.

12. Tam, gdzie nic nie rośnie

Tam, gdzie nic nie rośnie

reż. Peter Zhiguo Zuo, Chiny 2022, 93 min., premiera światowa

Lin i jej brat Lai ponownie wkroczyli na ziemię niczyją. Chcą szukać swojego zaginionego ojca. Zaatakowała ich silna burza piaskowa, Lai został ranny. Namówił Lin, by szła sama, z ograniczoną ilością jedzenia i wody. Lin musi znaleźć sposób, by uratować brata, a także siebie.

13. Tata

Tata

reż. Anna Maliszewska, Polska/Ukraina 2022, 110 min., premiera warszawska

Michał, kierowca TIRa i samotny ojciec, zmuszony jest zabrać w trasę córkę i jej najlepszą przyjaciółkę. Dzięki tej podróży może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

14. To, co pozostało

To, co pozostało

reż. Ran Huang, Finlandia/Hongkong/UK 2022, 132 min., premiera światowa

W latach 90. w skandynawskim szpitalu psychiatrycznym mężczyzna znany jako Mads Lake przyznał się do wielu morderstw i został skazany. Choć członkowie niełatwego triumwiratu Mads, terapeutka Anna Rudebeck i policjant Soren Rank mają żywotny interes w odkryciu prawdy, to pogłębiająca się współzależność grozi pochłonięciem ich wszystkich.

15. Uczta

Uczta

reż. Brillante Ma Mendoza, Hongkong 2022, 104 min., premiera międzynarodowa

Dwie rodziny biorą udział w wypadku ? sprawcy uciekają. Kiedy mąż Nity w wyniku wypadku umiera, ta wnosi sprawę do sądu. Alfredo przyznaje się do winy i trafia do więzienia, ale robi to zamiast swojego syna Rafaela. Rafael nie może uwolnić się od ciężaru winy.

Źródło informacji i zdjęć: WFF

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

METALE CIĘŻKIE W ORGANIZMIE

Co trzeba wiedzieć o metalach ciężkich. Stężenie arsenu, kadmu, ołowiu, rtęci, cynku, miedzi, selenu w organizmie może mieć wypływ na…

BULIMIA – TO CHOROBA!

Osoba, która ma bulimię bardzo rzadko mówi o sobie, że jest chora. Raczej jest przekonana, że to kwestia słabej woli,…

CAR OF THE YEAR POLSKA 2021

Kia Sorento zdobywa tytuł Car of The Year Polska Poznaliśmy zwycięzcę polskiej edycji konkursu Car of the Year 2021. Za…

PROBLEM ZAPARĆ U DOROSŁYCH

Zaparcia u dorosłych ? jak pomóc dietą? Problemów i anomalii związanych z wypróżnieniami nie można lekceważyć, gdyż mogą być one…

DEKAMERON – PĄTNICZKA

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść IX Pisownia oryginalna z 1930 roku Król Cypru, wydrwiony przez pewną Gaskonkę, staje się z człeka tchórzliwego…

ZACHĘTA – PROGRAM NA 2021

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki ogłasza program na 2021 rok Rzeźba w poszukiwaniu miejsca 18 stycznia?21 marca Długo wyczekiwana wystawa…

CHRZCINY

Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski na ?Chrzcinach?. Już 26 listopada do kin trafi nowy film z…

JAKA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW?

Jak dobrać właściwą szczoteczkę do zębów Na rynku dostępnych jest dziś kilka rodzajów szczoteczek do zębów. Oprócz tradycyjnych są również…

PROKRASTYNACJA TO CZY ZWYKŁE ODWLEKANIE

Prokrastynacja: Mechanizmy, konsekwencje i strategie przeciwdziałania. Prokrastynacja, czyli patologiczne zwlekanie, odkładanie na później, to zjawisko, które dotyka wielu ludzi, niezależnie…

MONGOLIA CZĘŚĆ  1

Mariusz Reweda Część 1 Przefrunęliśmy samochodami Rosję w tydzień aż po Ałtaj. Wybraliśmy północną drogę przez Kirow, Perm i Jekaterynburg.…

SZTUCZNA INTELIGENCJA ZMIENI CZŁOWIEKA

Prof. Włodzisław Duch: sztuczna inteligencja zmienia wszystko. Coraz większy jest postęp w metodach pomiaru aktywności mózgu, analizie danych neuroobrazowych i…

MIKOŁAJ KOPERNIK NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

Wystawa z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika na Zamku Królewskim. Pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika ?De revolutionibus orbium ceolestium?, cenne…

KOLEJNY POLSKI JADOWITY SSAK

Ryjówka aksamitna okazała się trzecim jadowitym ssakiem żyjącym w Polsce. Ślina żyjącej m.in. w Polsce ryjówki aksamitnej zawiera jad uszkadzający…

SAMOBÓJSTWA PO 60-TCE

Ukryty problem. Pod względem zachowań samobójczych osoby starsze bardzo różnią się od osób w młodym wieku. Młodzi bowiem zwykle popełniają…

AUTONOMICZNY DRIFT

Autonomiczny samochód o umiejętnościach kierowcy driftowego ? nowy projekt Toyota Research Institute i Uniwersytetu Stanforda Naukowcy Toyoty oraz Uniwersytetu Stanforda…

OGRÓDEK PSU NIE WYSTARCZA

Ogródek nie równa się spacerowi, czyli dlaczego psy muszą wychodzić na dłuższy spacer? Wiele rodzin, kupując dom z ogródkiem, decyduje się…

“GRECKIE POMPEJE”

Starożytne miasto Akrotiri odkryte pod wulkanicznym pyłem. Jakub Jagodziński Akrotiri bywa nazywane ?greckimi Pompejami?, gdyż podobnie jak rzymskie miasto, zostało…

CZY SAMOTNOŚĆ MOŻE ZABIĆ

Czy można umrzeć z samotności? Samotność jest nie tylko przykrym doświadczeniem emocjonalnym. Jest podobnym czynnikiem ryzyka dla przedwczesnej śmierci jak…

DEKAMERON – KOŃ I ŻONA

DZIEŃ TRZECI Opowieść V Pisownia oryginalna z 1930 roku Strojniś czyni ze swego rumaka dar dla messera Francesca Vergellesi. Za…

ARKTYKA: WIELKIE ZMIANY KLIMATU

Arktyka: wielkie zmiany klimatu z perspektywy małych krzewinek Malejący zasięg lodu morskiego zwiększa wzrost krzewinek tundrowych w niektórych regionach Arktyki,…

ŚPIEW TO ZDROWIE

Wyśpiewaj sobie zdrowie! Poprawia nastrój, zmniejsza poczucie osamotnienia, może nawet usprawniać pamięć i zdolności poznawcze. Działa szczególnie dobrze, gdy dzieli…

Ćwiczenie nr 3

PALCE – PIĘTY Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedzącaIlość powtórzeń: 20Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…

MONGOLIA CZĘŚĆ  2

Mariusz Reweda Część 2 Szamanizm jest archaiczną religią wspólną dla wszystkich ludów Syberii i Mongolii. Jego podstawą jest przeświadczenie o…

JAK ZAWIĄZAĆ KRAWAT

Instrukcja wiązania krawata. Rodzaje węzłów. Jan Adamski O WIĄZANIU KRAWATA O wiązaniu krawata napisano już absolutnie wszystko co było do napisania.…

RESERVED  JESIEŃ 2021

Kolekcja inspirowana “sportowymi” endorfinami ? RESERVED ATHLEISURE NA JESIEŃ 2021. Trend athleisure wznosi się na nowy poziom. To już nie…

ŹRÓDŁA BŁONNIKA

Jakie są najlepsze źródła błonnika pokarmowego? Błonnik nie jest jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych. Z tego względu…

MASECZKI A PRÓCHNICA

Czy maseczka może sprzyjać powstawaniu próchnicy? To FAKT! Choć noszenie maseczek ochronnych, zakrywających usta i nos, pomaga ograniczać rozprzestrzenianie się…

Ćwiczenie nr 9

WSPIĘCIA NA PALCE Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 3 serie po 10 powtórzeń.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: powierzchnię do oparcia…

AGATA MŁYNARSKA O SWOJEJ CHOROBIE

Choroba jelit nie wyklucza atrakcyjności. Wyobrażasz sobie, że podczas randki nie zdążysz do toalety? Męczące i niespodziewane biegunki, wydawanie krępujących…

MIESZKAŃCY NASZYCH JELIT A NASZA PSYCHIKA

Jelitowa mikrobiota a nasza psychika. Naukowcy coraz częściej biorą pod lupę ludzką mikrobiotę jelitową. Przybywa dowodów, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze…

JAK DOKŁADNIEJ ZMIERZYĆ UPŁYW CZASU

Przechytrzyć Heisenberga i Pauliego, by dokładniej mierzyć upływ czasu? Tak! Dzięki stanom ściśniętym. Czy da się obejść zasadę nieoznaczoności Heisenberga…

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA

Żywność ekologiczna ? czyli jaka? Moda na żywność spod znaku ?bio?, ?organic?, ?eko? zatacza coraz szersze kręgi. Kiedyś była ona…

ŚMIERĆ ŁÓŻECZKOWA

Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej? Wizja, że zdrowe niemowlę nie obudzi się ze snu to jeden z najgorszych koszmarów. Na…

POWRÓT RYSIA

Rysie Horaj i Skalny świetnie sobie radzą po powrocie do natury Horaj i Skalny, osierocone młode rysie, które nabrały sił…

ŚWIATŁO ZAMIAST TABLETKI?

O tym, że światłem leczy się sezonowe zaburzenia nastroju zapewne większość ludzi już słyszała. Okazuje się jednak, że fotony mają…

TYLE JEDZENIA MARNUJĄ POLACY

Eurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach – 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka. W 2020 r. w Unii Europejskiej…

NA GRZYBY

Mykolog: grzyby nie muszą tworzyć owocników każdego roku równie intensywnie. Nie należy dziwić się, że co kilka lat grzyby występują…

WSZYSCY ODCZUWAMY TAK SAMO?

Dylematy wagonika rozwiązywane podobnie w różnych częściach świata. Ludzie z kultur Wschodu, Zachodu i Południa nie różnią się za bardzo…

FLUOR  SZKODZI?

Fluor: fakty i mity. Ofiarą nieprawdziwych teorii na temat rzekomej szkodliwości padły naukowo potwierdzone metody zapobiegania próchnicy. Nie daj się…

NAUCZYĆ SIĘ POCZUCIA HUMORU

Badaczka humoru: poczucie humoru można wyćwiczyć. Śmiech jest zaraźliwy – trzydziestokrotnie częściej śmiejemy się w towarzystwie innych niż w samotności.…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content