KotNaukaPrzyrodaZwierzęta

PREHISTORYCZNY LEW AMERYKAŃSKI

Przy lwie amerykańskim tygrys szablozębny był jak kociak.

Mimo zatrważających kłów, samce tygrysów szablozębnych mogły być o wiele mniej agresywne niż kopalne lwy amerykańskie. O wynikach badań wymarłych gatunków wielkich kotów informuje serwis ScienceDaily.

Zwykle w przyrodzie w obrębie tych gatunków, w których toczą się walki o samice, największe szanse na zwycięstwo, odstraszenie rywali i przekazywanie swoich genów mają samce duże i ciężkie. Następowanie po sobie wielu pokoleń takich walecznych samców powoduje, że w końcu regułą staje się, iż są one o wiele większe od partnerek. Taka różnica gabarytów płci występuje u większości dużych kotów, przy czym większe są samce. Czy taka sama prawidłowość istniała także u kotów wymarłych, dociekała biolog z National Evolutionary Synthesis Center w Durham (USA), Julie Meachen-Samuels. Zajęła się badaniami dwóch kopalnych gatunków.

Smilodon fatalis, zwany tygrysem szablozębnym, był dużym, drapieżnym kotem, występującym w Ameryce Północnej i Południowej ok. 1,6 mln – 10 tys. lat temu. Mniej więcej te same tereny zajmował też inny wymarły gatunek, zwany amerykańskim lwem. Meachen-Samuels i jej zespół analizował skamieniałe kości. Jednak rozróżnienie tych, które należały do samic, od kości samców, bywa bardzo trudne. Nie sprawdzał się też prosty podział kości na dwie grupy, różniące się wielkością, bo łatwo jest wziąć młodszego, drobniejszego samca, za dorodną samicę.

Zespół badaczy skupił się więc na analizie różnic w skamieniałych zębach. Zęby młodych zwierząt wypełnia o wiele mniejsza ilość dentyny, niż zęby starszych. Analiza zęba nie pozwala określić dokładnego wieku kota. Można za to określić, czy zwierzę, do którego należał, było młode, w wieku średnim czy też stare.

Meachen-Samuels zrobiła rentgen żuchw i zębów 13 lwów amerykańskich i 19 tygrysów szablozębnych, po czym wykonała pomiary. Dane dotyczące amerykańskich lwów łatwo dały się zaklasyfikować do dwóch grup niezależnych od wieku: zwierzęta małe były samicami, a duże – samcami. Dla odmiany gabaryty tygrysów szablozębnych wydawały się zależeć jedynie od wieku zwierzęcia. Naukowcy mieli wrażenie, że samce nie różniły się wiele od samic.

Zwykle w przyrodzie różnice wielkości płci bywają bardziej wyraźne u gatunków, w których samce przejawiają większą agresję. Najbliżsi krewni lwów z Ameryki – współczesne lwy afrykańskie “dokonują w swoich stadach agresywnych przewrotów, podczas których od jednego do kilku samców przejmuje przywództwo. Samce podejmują walkę na śmierć i życie” – opowiada jedna z autorek badania.

Jednocześnie u współczesnych lwów bardzo wyraźny jest dymorfizm płciowy. U wymarłego lwa amerykańskiego różnica wielkości między samcem a samicą była jeszcze większa.

Bazując na tych informacjach badaczki doszły do wniosku, że lwy amerykańskie żyły prawdopodobnie w grupach, którym przewodziły samce i gdzie jeden-dwa takie osobniki monopolizowały prawo do wielu samic.

Mogły być podobne do lwów afrykańskich, u których grupie samic też przewodzą samce – powiedziała Meachen-Samuels.

Autorki badań tego samego nie zauważyły u tygrysów szablozębnych. Podobieństwo wielkości u tych kotów obu płci pozwala sądzić, że samce były o wiele mniej agresywne niż ich lwi kuzyni.

Szczegóły w listopadowym numerze pisma “Journal of Zoology”.

Źródło informacji: Nauka w Polsce | PAP

Ilustracja tytułowa: Rekonstrukcja graficzna  “Amerykańskiego lwa” Panthera leo atrox  – bazująca na strukturze szkieletowej i zapiskach paleontologicznych | Sergiodlarosa CC BY-SA 3.0

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

BIEGUNKA: CO JEŚĆ I PIĆ, BY SOBIE POMÓC

Zjedzenie niedogotowanego mięsa, niestarannie umytego jabłka może skończyć się biegunką, wywołaną przez patogeny w skażonej żywności. Biegunka może być też…

TIRY NA TORY

Wagon do przewozu ciężarówek trafi do produkcji Polska firma nabyła licencję od Wojskowej Akademii Technicznej i wyprodukuje obrotowy wagon do…

LEWORĘCZNE KANGURY

W czasie wykonywania zwykłych, codziennych zadań, takich jak skubanie liści lub drapanie się, kangury chętniej korzystają z jednej, wybranej dłoni.…

UPADEK SENIORA

Upadki u seniorów – jak im zapobiegać? Upadki są szóstą przyczyną śmiertelności wśród osób starszych, a także główną przyczyną śmierci…

STARE OBRAZY JAK NOWE

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom. Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie…

MIKOŁAJ KOPERNIK NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

Wystawa z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika na Zamku Królewskim. Pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika ?De revolutionibus orbium ceolestium?, cenne…

MAYBELLINE NEW YORK PRZEDSTAWIA ITZY

Maybelline New York przedstawia zespół ITZY jako swoich międzynarodowych ambasadorów Maybelline New York, największa marka kosmetyczna na świecie, z przyjemnością…

TELESKOP WEBBA – TO JUŻ ROK

Teleskop Webba działa już rok. Efekty zaskoczyły nawet naukowców. Nawet astronomowie, którzy oczekiwali wiele od tego instrumentu, nie kryją zaskoczenia…

KONIEC DEMOKRACJI JAKĄ ZNAMY?

Prof. Kisielewicz o ChatGPT: to koniec demokracji, jaką znamy. Osoby-firmy dysponujące takimi siłami obliczeniowymi mogą kontrolować całe społeczeństwa. To się…

BANANY W POLSKICH OGRODACH?

Zainteresowanie egzotycznymi roślinami w Polsce rośnie. W Polsce zainteresowanie uprawą egzotycznych roślin rośnie. Wpłynęła na to również pandemia, z powodu…

GOŚĆ – MACIEJ ORŁOŚ  (VIDEO)

Maciej Orłoś w telegraficznym skrócie. O kulisach dziennikarstwa, życiu i nie tylko porozmawiamy z jednym z najbardziej lubianych i cenionych…

BIELIZNA DAWNIEJ

Urok dawnej bielizny. W dzisiejszym wpisie postanowiłam odkryć to, co z natury swojej powinno być zakryte. Oczywiście można opisywać rąbek…

ZADBAJ O WAPŃ

Jesteś kobietą po pięćdziesiątce? Zadbaj o wapń! Po ukończeniu 51. roku życia aż o jedną piątą zwiększa się u kobiet…

DYSORTOGRAFIA TO NIE DYSLEKSJA

Badania pracy mózgu: dysortografia to nie jest lżejsza forma dysleksji. Dysortografia wcale nie jest – jak może się niektórym wydawać…

BASEBALLOWA AKADEMIA ORŁÓW SPORTU

Home Run dla aktywności. Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w…

DEKAMERON – GIOVANNI BOCCACCIO

PROLOG Pisownia oryginalna z 1930 roku ?Zaczyna się pierwszy dzień Dekameronu, w którym po wyjaśnieniach autora, dla jakiej przyczyny osoby,…

Ćwiczenie nr 13

ROZPYCHANIE ŚCIAN Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 10.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: framuga drzwi. Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie: Obejrzyj wideo z…

Ćwiczenie nr 10

RĘCE DO SUFITU Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 5.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: -. Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie: Obejrzyj wideo z…

NIEDROŻNOŚĆ PRZEWODU POKARMOWEGO

Częste powikłanie po operacji brzucha. Niedrożność przewodu pokarmowego to stan, w którym następuje zatrzymanie procesu przemieszczania się trawionych resztek pokarmu przez przewód…

SAMOBÓJSTWA PO 60-TCE

Ukryty problem. Pod względem zachowań samobójczych osoby starsze bardzo różnią się od osób w młodym wieku. Młodzi bowiem zwykle popełniają…

BIAŁE MAŁŻEŃSTWA

Chcą ze sobą być, ale seksu mieć nie mogą: białe związki Kochają się, pragną siebie, ale nie mają pełnego współżycia…

PROBLEMY Z GŁOSEM

Głos: złe nawyki przy jego emisji prowadzą do kłopotów Stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, mówienie zbyt wysokim tonem mogą…

OSTROŻNIE ZE SZPILKAMI

Lubisz chodzić w szpilkach? Aż 49 proc. młodych kobiet na co dzień zakłada szpilki. Tymczasem chodzenie w butach na obcasach…

ZA DARMO TOYOTĄ MIRAI PO PARYŻU

Darmowe przejazdy wodorową Toyotą Mirai w Paryżu Wodorowe Toyoty Mirai zapewnią transport uczestnikom festiwalu Nuit Blanche 2022 w Paryżu. 1…

ADAPTACJA CZY WYMIERANIE

Co zmiany klimatu i użytkowanie gruntów oznaczają dla różnorodności biologicznej. Wymieranie gatunków następuje dziś od dziesięciu do stu razy szybciej…

CZY MASZ JUŻ PROBLEM Z ALKOHOLEM

Siedem sygnałów, że masz problem z alkoholem Alkoholizm nie jest chorobą o piorunującym przebiegu. Jest kilka sygnałów, które ? w…

JASKRA CICHY ZŁODZIEJ WZROKU

Jaskra – podstępna choroba To podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka ? utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć…

MONITOR Z 240 HZ EKRANEM OLED

LG wprowadza na rynek monitory UltraGear do gier z pierwszym na świecie 240-hercowym ekranem OLED. LG Electronics na targach CES…

METEORYTY

Tropiąc meteoryty – najstarsze kawałki materii na Ziemi. Meteoryty to najstarsze kawałki materii, które możemy znaleźć na Ziemi. Naukowcy precyzyjnie…

DOSTAŁEŚ PREZENT – ZAPŁAĆ!

Zasady opodatkowania prezentów świątecznych. Pracodawcy wręczający świąteczne prezenty pracownikom muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. Jak wyjaśniają rozmówcy serwisu…

ŁABOWA – PIĘKNO I TRADYCJA

Łabowa – miejsce zrodzone z piękna przyrody i urzekającej tradycji Łabowa to gmina leżąca w województwie małopolskim między pasmem Jaworzyny…

CUKRZYCA ? EPIDEMIA XXI WIEKU

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia są zgodni:…

USTAWA ARTYSTYCZNA

MKDNiS: Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego ucywilizuje sytuację polskich twórców (komunikat) MKDNiS informuje: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało…

DEKAMERON – DZIWNE MAŁŻEŃSTWO

DZIEŃ DRUGI Opowieść III Pisownia oryginalna z 1930 roku Trzej bracia trwonią swoje majątki, popadając w ubóstwo. Jeden z ich…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content