„Bomba w górę!” – w niedzielę rusza kolejny sezon wyścigów konnych na Służewcu.
Aż 68 koni startujących w ośmiu gonitwach, po raz pierwszy od wybuchu pandemii zagrzewanych do boju przez tłumy kibiców na trybunach – tak 24 kwietnia będzie wyglądać inauguracja sezonu wyścigów konnych na warszawskim Torze Służewiec. Tym samym otwarty zostanie kolejny rozdział w tradycji sięgającej lat trzydziestych XX wieku, stanowiącej integralny element sportowego i kulturalnego życia stolicy.
Tegoroczny sezon wyścigów konnych na Torze Służewiec pod wieloma względami będzie inny niż poprzednie. Po pierwsze, co najbardziej cieszy zarówno organizatorów, jak i trenerów oraz dżokejów dosiadających wierzchowce, jego inauguracja, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, znów będzie otwarta dla miłośników „królewskiego sportu”. Ponadto, dzięki zmianom w harmonogramie wyścigowych meetingów, będą mieli oni okazję kibicować swoim faworytom częściej i regularniej niż dotychczas.
„Mało który tor na świecie jest tak mocno eksploatowany jak ten na Służewcu – mowa tu o około 50 dniach wyścigowych w roku. W tym sezonie postanowiliśmy jednak dać fanom tego sportu szansę na towarzyszenie swoim ulubieńcom na wszystkich etapach budowania formy i zdobywania doświadczenia dzięki uczestnictwu w comiesięcznych >>dniach premium<<” – mówi Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.
Chodzi o „klasyczną ścieżkę do Derby”, czyli rozgrywaną w pierwszą niedzielę lipca kluczową gonitwę wyłaniającą najlepszego trzyletniego konia pełnej krwi angielskiej. Kandydaci do zdobycia tego trofeum właśnie teraz wkraczają na drogę decydującą o tym, czy dostaną szansę udziału w tym najważniejszym wyścigu. Kolejne etapy tej rywalizacji wyznaczać będą wspomniane „dni premium” – czyli wyścig o Nagrodę Rulera (14 maja) oraz o Nagrodę Iwna (11 czerwca). Jednak pierwszą okazję do poznania potencjalnych zwycięzców lipcowej gonitwy stanowi nadchodząca inauguracja sezonu wyścigów konnych.
„24 kwietnia dla trzylatków zostały zaplanowane aż cztery gonitwy imienne, czyli takie, które mają specjalnych patronów. Ze sportowego punktu widzenia, najbardziej prestiżową będzie ta o Nagrodę Strzegomia (kat. B, 1600 m). Zazwyczaj gromadzi ona na starcie trzylatki z czołówki i zaplecza czołówki rocznika” – wyjaśnia Krzysztof Kierzek, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.
Podczas niedzielnego wydarzenia odbędą się również inne wyścigi dla koni trzyletnich: Memoriał Tomasza Dula (dystans 1600 m), Memoriał Generała Andersa (dystans 1800 m) oraz o Nagrodę Dżamajki, dedykowany klaczom. Pomimo że wystąpią w nich wierzchowce teoretycznie słabsze od tych zapisanych do gonitwy o Nagrodę Strzegomia, to poprzednie lata pokazały, że również one potrafią zdobyć lipcowe trofeum.
„Stałych bywalców, wypatrujących faworytów >klasycznej ścieżki do Derby<<, nie trzeba przekonywać do przybycia na Tor Wyścigów Konnych Służewiec w dniu rozpoczęcia sezonu. Zapraszamy jednak także tych, którzy przygodę z tym wspaniałym sportem mają jeszcze przed sobą. Z pewnością każdego zachwyci niesamowita zieleń, unikalna architektura oraz dreszczyk emocji towarzyszący kolejnym gonitwom i typowaniu bohaterów całego sezonu” – podkreśla Dominik Nowacki.
Niedzielna wycieczka na służewiecki tor to także znakomita okazja do spędzenia kilku chwili z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Z myślą o najmłodszych przygotowana została specjalna strefa, w której dzieci będą miały możliwość m.in. wziąć udział w przejażdżkach na kucykach, animacjach i aktywnościach na placu zabaw, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce czy też zwiedzić Mobilne Muzeum Totalizatora Sportowego. Na wszystkich miłośników smacznego jedzenia będą czekały stanowiska w strefie gastronomicznej i liczne foodtrucki.
Co najważniejsze – Tor Służewiec stanowi unikalny punkt na kulturalnej mapie stolicy. Miejsce zostało zaprojektowane w dwudziestoleciu międzywojennym przez cenionego architekta II Rzeczpospolitej, Zygmunta Plater-Zyberka. Kompleks budynków otwarto w 1939 roku i stanowił w tym czasie największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Od 2008 roku Tor Służewiec dzierżawiony jest przez Totalizator Sportowy, angażujący się w rewitalizację tej „wizytówki Warszawy”.
„O randze i legendzie Toru Służewiec stanowią jej bohaterowie – znakomite konie, słynni jeźdźcy, wybitni trenerzy i wytrawni hodowcy. 24 kwietnia rozpocznie się kolejny rozdział fascynującej historii tego miejsca. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca, zarówno dla pasjonatów wyścigów konnych, jak i rodzin z Warszawy i całej Polski, na spędzenie najbliższego, niedzielnego popołudnia” – przekonuje Dominik Nowacki.
Prof. Katunin: znajomość fraktali pozwoliła rozwinąć ważne technologie i przysłużyła się rozrywce. Geometryczne obiekty, jakimi są fraktale, dawniej zwano „matematycznymi…
Friends with benefits. Seks między przyjaciółmi zasługuje na naukowe spojrzenie. Przyjaciele, którzy uprawiają ze sobą seks, uzyskują niższą satysfakcję ze…
Psychologiczne konsekwencje nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu to nie tylko problem medyczny, lecz także społeczny – często bywa źródłem frustracji i…
Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa…
Wiosenna energia w kampanii SINSAY SS22. NAJNOWSZA KAMPANIA SINSAY SS22 STANOWI ŚWIETNE WPROWADZENIE W ŚWIAT WIOSENNYCH TRENDÓW. PROPOZYCJE DLA KOBIET, MĘŻCZYZN,…
Telewizor Samsung MicroLED debiutuje na rynku Samsung zaprezentował telewizor MicroLED o przekątnej 110”. Nowy model wykorzystuje technologię samoemisyjnej diody LED,…
„Jeździec polski” Rembrandta w Łazienkach Królewskich Arcydzieło Rembrandta było częścią obszernej kolekcji obrazów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Obraz z…
Randki z aplikacji: blaski i cienie. Randkowe aplikacje są bardzo popularne, choć znaczna część ich użytkowników narzeka, bo doświadczają natarczywości,…
Nawet jedna piąta Polaków może się umyślnie okaleczać – ocenia Marta Korporowicz, doktorantka Instytutu Psychologii UŁ. Analizuje ona zjawisko autoagresji…
Co warto wiedzieć na ten temat. Układ odpornościowy człowieka to skomplikowana maszyneria, której sprawne działanie zależy od wielu różnych czynników,…
Przebywanie w naturze może pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego seniorów. Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób…
Dr hab Tomasz Wojdacz: w przyszłości będziemy chodzić do lekarza z paszportem genomowym. Zsekwencjonowanie pełnego genomu człowieka to przełom technologiczny…
Odświeżony wygląd, najnowsza technologia i nowa wersja wykończenia GT-Line. Jak dotychczas, Kia sprzedała w Europie ponad 120.000 egzemplarzy XCeeda –…
Teleskop Webba działa już rok. Efekty zaskoczyły nawet naukowców. Nawet astronomowie, którzy oczekiwali wiele od tego instrumentu, nie kryją zaskoczenia…
Nowa kolekcja H&M ESSENTIALS. Ponadczasowe wzornictwo. Wysoka jakość. Doskonałe dopasowanie. To kluczowe elementy linii H&M ESSENTIALS, obejmującą podstawowe elementy garderoby.…
Koń towarzyszem w procesie leczenia depresji. Poziom oksytocyny w organizmie człowieka można podnieść poprzez regularne przebywanie w towarzystwie konia i…