Modliszka znana jest przede wszystkim z tego, że niezbyt dobrze traktuje swoich partnerów. Jednak mało kto wie, skąd wzięła się jej nazwa i jakie przesądy dotyczą tego owada. Czy zawsze “miłość” modliszek kończy się zgubą samca? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć w Muzeum Motyli we Władysławowie. Kolekcja składa się z kilku tysięcy spreparowanych okazów – barwnych motyli, owadów, pajęczaków. To doskonałe miejsce na wakacyjne spotkanie z nauką.
MODLITEWNA POZA MODLISZKI
Twórcy wystawy, na planszach omawiających zgromadzone tu eksponaty, zdradzają sekrety owadów. Omawiają również ciekawostki i przesądy z nimi związane. Sporo uwagi poświęcają modliszkom.
Na świecie, głównie w tropikach, żyje około 2 tysięcy gatunków modliszek. Niektóre dorastają do około 20 centymetrów długości ciała, większość mierzy 5-8 cm. W południowej Polsce występuje chroniona modliszka zwyczajna.
Niegdyś wierzono, że modliszka została stworzona, by uczyć ludzi prawidłowej postawy modlitewnej. Do dziś w islamie wierzy się, że owad, przyjmując tę pozę, zawsze skierowany jest w stronę Mekki. Jednak nie w każdej kulturze modliszka postrzegana jest jako symbol uduchowienia. Sardyńczycy na przykład unikają kontaktu z tym bezkręgowcem, ponieważ wierzą, że nadepnięcie nań lub spojrzenie prosto w oczy może sprowadzić śmierć na domowników. W Japonii modliszka kojarzona natomiast jest z męskością, odwagą i nadprzyrodzoną siłą, dlatego też samurajowie umieszczali jej wizerunek na swoich mieczach.
PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA
Modliszki są drapieżnymi łowcami, mają też skłonność do kanibalizmu. Osobliwą cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem; nie potrafi tego żaden inny owad.
Dzięki tej umiejętności samice modliszek mogą odwrócić się podczas zbliżenia i pożreć kopulującego z nimi samca. Jak wyjaśniają organizatorzy wystawy, robią to jednak dopiero wtedy, gdy upewnią się, że dostarczyli oni wystarczającą ilość nasienia do zapłodnienia jaj.
Nie jest prawdą popularny mit, że każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Samice wielu gatunków pająków mają zwyczaj pożerania partnera. Samce potrafią jednak bronić się w wyrafinowany sposób. Dużo mniejszy od partnerki samiec czarnej wdowy przynosi jej zabitego i owiniętego w pajęczynę owada, w nadziei, że zaspokoi ona swój głód i nie uśmierci go podczas stosunku.
Samiec modliszki nie jest taki sprytny i bardzo często połączenie z samicą oznacza dla niego śmierć. Co ciekawe, pomimo utraty głowy, pan-modliszka nadal może odbywać stosunek, ponieważ ośrodek nerwowy odpowiadający za akt kopulacji, znajduje się w dolnej części ciała, do której nie sięga samiczka.
CIEKAWE ZWYCZAJE GODOWE OWADÓW
W świecie owadów wielu samców zwabia samice dźwiękami. Ponieważ nie posiadają płuc i strun głosowych do śpiewania serenad, wydają dźwięki pocierając o siebie poszczególnymi częściami ciała lub, jak cykady, używając specjalnych narządów. Świerszcze potrafią tak grać przez wiele godzin. Jednak nie tylko w tym są rekordzistami – mogą także w ciągu kilku godzin odbyć aż pięćdziesiąt stosunków seksualnych z tą samą partnerką.
Dla motyli natomiast zbliżenie to niełatwa sprawa. Zanim dojdzie do przekazania nasienia następuje wiele ciekawych zjawisk. W czasie godów motyle rozpylają w powietrzu feromony, które powodują u obojga płci podniecenie i są początkiem przypominających długie tańce zalotów. U szczytu podniecenia rozpoczynają akt kopulacji, który może trwać nawet godzinę. Pakiecik z nasieniem samca pozostaje we wnętrzu samicy aż do momentu składania jaj. Jeżeli para zostanie spłoszona w czasie stosunku, wówczas podrywa się do lotu, ale ich połączenie nie ulega przerwaniu; silniejszy osobnik ciągnie słabszego, poszukując spokojnego miejsca.
***
Motyle i owady z całego świata opisane zostały w “Muzeum motyli”. http://www.muzeummotyli.pl Ponad 6000 spreparowanych okazów pochodzi z prywatnej kolekcji tworzonej od 1937 r. Zbiory zgrupowano w dwie wystawy – w Łebie i we Władysławowie.
Źródło” PAP | Nauka w Polsce
Zdjęcie: Pexels | Quang Nguyen Vinh
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Prokrastynacja: Mechanizmy, konsekwencje i strategie przeciwdziałania. Prokrastynacja, czyli patologiczne zwlekanie, odkładanie na później, to zjawisko, które dotyka wielu ludzi, niezależnie…
DZIEŃ CZWARTY Opowieść IV Pisownia oryginalna z 1930 roku Gdy Lauretta umilkła, całe towarzystwo dało wyraz współczuciu dla nieszczęśliwych kochanków.…
Odchudzanie w obecnych czasach jest zjawiskiem powszechnym. Wiele osób przynajmniej raz w życiu podejmowało próbę zrzucenia kilku kilogramów. Nic więc dziwnego, że…
Europejskie badanie z udziałem polskich ekspertów pokazało duże znaczenie, jakie dla reputacji firmy mogą mieć aktywni w mediach społecznościowych szeregowi…
Legendarna japońska seria anime. Już od 13 sierpnia bijący rekordy popularności japoński przebój anime ?EVANGELION:3.0+1.01 THRICE UPON A TIME? będzie…
Zakrzepica to bardzo częsty problem. Lepiej sporo o niej wiedzieć. Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy,…
Polscy archeolodzy odkryli miejsce starożytnych bankietów. Spożywano tam prawdopodobnie mięso zwierząt ofiarnych, a z pewnością pito wino ku czci bogów…
MARSZ W MIEJSCU Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 2 minuty.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: krzesło. Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie: Obejrzyj wideo…
Dr hab Tomasz Wojdacz: w przyszłości będziemy chodzić do lekarza z paszportem genomowym. Zsekwencjonowanie pełnego genomu człowieka to przełom technologiczny…
Po siedmiomiesięcznej rehabilitacji młody lew dręczony przez prześladowców w Rosji wróci do środowiska naturalnego i zamieszka w afrykańskim azylu Pod…
Kia EV9 zaprezentowana: przełomowy samochód elektryczny, który łączy odważny design z charakterem SUV-a. Kia Corporation zaprezentowała EV9 ? flagowego SUV-a…
Tłusty czwartek to jeden z dni tradycyjnie świętowanych w Polsce, wypadający według kalendarza chrześcijańskiego w ostatni czwartek przed wielkim postem,…