JedzenieOwocePrzyrodaRośliny

LICZI CZYLI ŚLIWKA CHIŃSKA

Liczi, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, to owoc z rodzaju Litchi chinensis Sonn.

Liczi pochodzi z Chin, gdzie jest uprawiane już od ponad 2000 lat. Długowieczne, zimozielone drzewo dorasta do 9 m wysokości. Oprócz Chin uprawiane jest również w innych krajach azjatyckich, takich jak Pakistan, Wietnam, Indie, Malezja, Tajlandia, Indonezja, a także w Japonii, Australii, USA, Brazylii i Afryce Południowej.

Drzewa liczi najlepiej rosną na terenach, gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat, a gleba posiada niską zawartość wapnia.

W niektórych krajach liczi są uprawiane na skalę przemysłową, a w innych głównie w ogrodach i na małych plantacjach. Liczi w sprzedaży są dostępne na całym świecie i można je znaleźć w sklepach i na targach owocowych podczas sezonu zbiorów, a przez cały rok w postaci suszonych owoców lub przetworów.

Owoce liczi mają kształt okrągły lub jajowaty. Są zebrane w grona liczące od 2 do 20 sztuk, o czerwono-truskawkowym kolorze i średnicy około 25 mm. Ich kruche zewnętrzne pokrycie skrywa biało-perłową, jadalną osnówkę i jedno duże nasiono.

Drzewo liczi | Forest & Kim Starr |CC BY 3.0 us

Owoce te są najlepsze, gdy są dojrzałe, ale nie przejrzałe. Wystrzegać się należy także owoców niedojrzałych, bowiem zawierają toksyny. Dojrzałe liczi są miękkie i mają słodki, lekko kwaskowaty smak. Przejrzałe liczi mogą być twarde i mieć gorzki smak.

Liczi ma czerwoną skórkę, cienką, stwardniałą i łamliwą, pokrytą stożkowatymi wyrostkami, którą dosyć łatwo można usunąć, aby dostać się do miąższu.

Zalety liczi

Liczi jest bogate w witaminy, w tym witaminę C, E, K, B6, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, a także w kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor, potas, magnez, żelazo, mangan, miedź. Zawiera także składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany a także niewielkie ilości błonnika. Ma niską zawartość sodu i tłuszczów nasyconych oraz zawiera flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, mogą one pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia i nowotworom. Zawierające duże ilości potasu liczi pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i pracę serca. Liczi powinno znaleźć się w diecie osób np. z nadciśnieniem. 

Liczi – owoc oraz nasiono |Ivar Leidus |CC BY-SA 4.0

Liczi jest najczęściej spożywane w formie świeżej. Aby je zjeść, należy najpierw usunąć skórkę z owocu. Można to zrobić, przecinając skórkę wokół owocu i delikatnie odsuwając ją od miąższu. Następnie można po prostu wyjąć miąższ za pomocą łyżeczki lub wycisnąć go za pomocą palców, a następnie wyjąć pestkę.  Jeżeli zdjęcie skórki stwarza problemy, to znak, że owoc jest jeszcze niedojrzały. Miąższ liczi można dodawać do różnych potraw, takich jak ciasta, desery czy koktajle, albo używać jako dodatek do dań na słodko lub na ostro.

Owoc liczi wymaga szybkiego transportu, ponieważ dojrzewa tylko na drzewach i zbierany jest w pełni dojrzałości. Owoce te są nietrwałe i po 2-3 dniach przechowywania w temperaturze pokojowej zaczynają się psuć. Tylko niektóre odmiany liczi mogą być przechowywane w chłodniach przez okres do 10 tygodni. Liczi są wykorzystywane w kuchni i mogą być przygotowywane na różne sposoby, takie jak kompoty, syropy i zamrażane. Suszone owoce liczi nazywane są “orzeszkami liczi” i mogą być spożywane na surowo, dodawane do sałatek owocowych albo podawane z likierem, śmietaną lub lodami. W Chinach liczi są suszone na podobieństwo dużych rodzynek.

Liczi w syropie | jcomp | Freepik

Kto nie powinien jeść liczi

Niektóre osoby mogą mieć trudności z trawieniem liczi lub mogą być uczulone na ten owoc. Osoby z alergią na liczi powinny unikać jedzenia tego owocu i nie należy ich podawać dzieciom, jeśli wystąpiła u nich alergia na inne owoce. Osoby, u których wystąpiły reakcje alergiczne po spożyciu liczi, powinny skonsultować się z lekarzem lub alergologiem.

Diabetycy powinni mieć na uwadze, że dojrzałe liczi zawierają około 80% wody a wraz z dojrzewaniem wzrasta w nich ilość fruktozy, glukozy i sacharozy. W procesie dojrzewania liczi zwiększa się także ilość pektyn rozpuszczalnych w wodzie, a zmniejsza ilość rozpuszczalnych pektyn w kwasach, co może mieć wpływ na rytm wypróżnień. Dla osób ze skłonnościami do biegunek ważne jest uwzględnienie tego faktu przy włączaniu liczi do diety.

Kosmetyki z liczi

Składniki pochodzące z liczi są często wykorzystywane w produktach kosmetycznych, takich jak kremy, maseczki i toniki do twarzy. Liczi zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witamina C, białko i błonnik, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry. Składniki te mogą pomóc w nawilżeniu skóry, zmniejszeniu zmarszczek i poprawie elastyczności skóry. Liczi może także pomóc w leczeniu trądziku i zapobiegać powstawaniu wolnych rodników, które mogą uszkodzić skórę. W produktach kosmetycznych liczi jest często wykorzystywana w postaci ekstraktu lub soku.

Liczi można znaleźć też w perfumach, a ich zapachy są dziewczęce, zwykle romantyczne i zazwyczaj należą do kategorii kwiatowo-owocowych, owocowych lub kwiatowo-owocowo-gourmand.

Można też znaleźć produkty, w których składzie znajdują się suszone owoce liczi lub orzeszki liczi.

Toksyczne niedojrzałe liczi

Należy jednak pamiętać, że bezpieczne są tylko dojrzałe owoce, czyli takie, których skórka jest jednolicie różowa lub jasnoczerwona i łatwo ją zdjąć.

Owoce i nasiona liczi zawierają toksynę, która hamuje syntezę glukozy i może powodować ostrą hipoglikemię. Ta toksyna, hipoglicyna A, jest bardziej skondensowana w niedojrzałych owocach, a jej działanie może być szczególnie niebezpieczne dla niedożywionych dzieci, a także dla osób spożywających je po długim okresie postu.

Spożywanie niedojrzałych liczi zostało powiązane z objawami niedoboru glukozy w  mózgu  i śmierci setek dzieci w Indiach, Bangladeszu i Wietnamie.

Zjawisko to ograniczyła dopiero kampania informacyjna skierowana do rodziców, by w okresie, kiedy dojrzewają liczi, zapewniali dzieciom wieczorny posiłek. Ten posiłek pozwala utrzymać odpowiedni poziom glukozy nawet po zjedzeniu niedojrzałych liczi, zapobiegając w ten sposób obniżeniu poziomu cukru we krwi, doprowadzenia do zmian metabolicznych i obrzęku mózgu.

Wartości odżywcze liczi (w 100 g)

Wartość energetyczna – 66 kcal

Białko ogółem – 0.83 g

Tłuszcz – 0.44 g

Węglowodany – 16.53 g (w tym cukry proste 15.23)

Błonnik – 1.3 g

Witaminy

Witamina C ? 71.5 mg

Tiamina ? 0.011 mg

Ryboflawina ? 0.065 mg

Niacyna – 0.603 mg

Witamina B6  – 0.100 mg

Kwas foliowy (B9) –  14 ?g

Witamina E ? 0.07 mg

Witamina K – 0.4 ?g

Minerały

Wapń ? 5 mg

Żelazo – 0.31 mg

Magnez – 10 mg

Fosfor – 31 mg

Potas – 171 mg

Sód ? 1 mg

Cynk – 0.07 mg

Tłuszcze

Tłuszcze nasycone – 0.099

Tłuszcze jednonienasycone – 0.120

Tłuszcze wielonienasycone – 0.132     

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Uprawa liczi w domu

Aby wyhodować liczi w doniczce, należy najpierw przygotować nasiona poprzez ich zamoczenie w ciepłej wodzie przez około 1-2 dni. Najlepiej je posiać wczesną wiosną. Gleba powinna być kwaśna o pH 5-6,5. Można ją przygotować z mieszanki torfu, piasku i perlitu w proporcji 3:1:1. Nasiona liczi umieszcza się w podłożu poziomo na głębokości 2-3 cm i podlewa niewielką ilością wody. Doniczkę z posianymi nasionami należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu w domu, ale należy uważać, by liczi nie było za zimno ani za gorąco. Dobrze będzie zadbać o odpowiednia wilgotność powietrza. Można także doniczkę przykryć folią, co przyspieszy wykiełkowanie nasion. Pamiętajmy, by usunąć folię po wykiełkowaniu. Liczi trzeba podlewać 2-3 razy w tygodniu niewielką ilością wody

Młode liczi Fot. Boboshow (Pixabay.com)

Redakcja: cocomac.pl

Zdjęcie główne: Freepik | jcomp

Treści z serwisu cocomac.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

AUDI TT RS COUPE ICONIC

Ekskluzywna limitowana edycja Audi TT RS Coupé iconic edition zachwyca innowacyjnym designem i dynamiką. Audi TT Coupé ma już 25…

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY

37. Warszawski Festiwal Filmowy startuje 8 października Festiwal odbywać się będzie w dniach 8-17 października w formule tradycyjnej. Festiwalowymi kinami…

Globalizacja a praca

PE: globalizacja tworzy nowe miejsca pracy, ale może też powodować ich utratę. Globalizacja tworzy nowe miejsca pracy, ale może też…

PANDEMIA A ALKOHOL

Pandemia. Czy w Polsce zmienił się model picia? Stres jest uważany za jeden z najsilniejszych wyzwalaczy picia alkoholu. Poniekąd alkohol…

NIEDROŻNOŚĆ PRZEWODU POKARMOWEGO

Częste powikłanie po operacji brzucha. Niedrożność przewodu pokarmowego to stan, w którym następuje zatrzymanie procesu przemieszczania się trawionych resztek pokarmu przez przewód…

KOSZMARY SENNE

Senne koszmary – co znaczą? Czy można je leczyć? Chyba nie ma osoby, która nie przeżyłaby nocą wyśnionego horroru. Niektórzy…

JAK DOBRZE ZACZĄĆ DZIEŃ

Poranek czempiona, czyli jak dobrze zacząć dzień Jeśli się dobrze wystartuje, to później jest już łatwiej. I nie dotyczy to…

ZMIANA PŁCI U JASZCZUREK

Jaszczurki zmieniające płeć w zależności od pogody. Agama brodata, jaszczurka występująca w centralnej Australii, wykazuje umiejętność zmiany płci pod wpływem…

PREHISTORYCZNY LEW AMERYKAŃSKI

Przy lwie amerykańskim tygrys szablozębny był jak kociak. Mimo zatrważających kłów, samce tygrysów szablozębnych mogły być o wiele mniej agresywne…

DYSTONIA – MIMOWOLNE RUCHY

Dystonia: mimowolne ruchy, które trzeba leczyć u neurologa Silne napięcie mięśni, mimowolne powtarzające się ruchy, wygięcie ciała ? tak objawia…

MASZ CUKRZYCĘ I PALISZ?

Palenie w cukrzycy pogarsza sytuację chorego. Cukrzyca to zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu. U palacza z cukrzycą…

WYSPA WIELKANOCNA A TECHNOLOGIA 3D

Technologia 3D pomaga w badaniach pisma z Wyspy Wielkanocnej. Powstał trójwymiarowy model unikatowej tabliczki, pokrytej tajemniczym pismem z Wyspy Wielkanocnej.…

JAK NAUCZYĆ PSA KOMEND?

Praktyczny poradnik szkolenia Próbujesz trenować ze swoim psem, ale nie widzisz efektów? Nie wiesz, czy warto próbować dalej, zgłosić się do…

HIPERURYKEMIA

By nadmiar kwasu moczowego nie zepsuł lata, czyli dieta osób z hiperurykemią. Kiedy lato jest w rozkwicie, rozpoczynają się wakacje,…

DEKAMERON – MELCHISEDECH LICHWIARZ

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść III Pisownia oryginalna z 1930 roku Melchisedech ? żydowin, opowieścią o trzech pierścieniach salwuje się z niebezpieczeństwa,…

ENDOMETRIOZA – CZYM JEST

Fakty o endometriozie Marzec to Miesiąc Świadomości Endometriozy. To doskonały czas, by przyjrzeć się bliżej tej podstępnej, bo dającej niespecyficzne…

CAR OF THE YEAR POLSKA 2021

Kia Sorento zdobywa tytuł Car of The Year Polska Poznaliśmy zwycięzcę polskiej edycji konkursu Car of the Year 2021. Za…

JAZZ PO POLSKU 2023

Startuje edycja ? ?Jazz po polsku ? Warsaw live sessions? W ramach ?Jazz po polsku ? Warsaw Live Sessions? odbędzie…

AUSTRALIA – KRAJOBRAZ OPOWIEDZIANY CZ. 1

Geolog postrzega ziemię jako wynik historycznych i prehistorycznych procesów: fałdowanie skorupy ziemskiej, pękanie i uskoki, powstawanie osadów. Te procesy zachodzące…

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ NIEMOWLĘ

Pokarmy, których nie należy dawać niemowlętom. Mleko krowie lub roślinne można podawać niemowlętom? Nie. Tymczasem z badań zleconych w ramach…

TAŃCZĄCE ROBOTY

Roboty “Boston Dynamics? tańczą do utworu ?Do You Love Me? w najnowszym filmie wideo. Roboty tańczą Twista, wykonują podskoki, obroty…

AGATA MŁYNARSKA O SWOJEJ CHOROBIE

Choroba jelit nie wyklucza atrakcyjności. Wyobrażasz sobie, że podczas randki nie zdążysz do toalety? Męczące i niespodziewane biegunki, wydawanie krępujących…

ARKTYKA: WIELKIE ZMIANY KLIMATU

Arktyka: wielkie zmiany klimatu z perspektywy małych krzewinek Malejący zasięg lodu morskiego zwiększa wzrost krzewinek tundrowych w niektórych regionach Arktyki,…

WARZYWA Z GRILLA

Grillowane warzywa ? sezon w pełni. Sezon urlopowy w pełni. Wyjazdy bliższe i dalsze. Okazje do spotkań z rodziną i…

ZABÓJCZY POLSKI SMOG

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego Polski smog – ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje,…

DEKAMERON – ZAZDROŚĆ

DZIEŃ CZWARTY Opowieść III Pisownia oryginalna z 1930 roku Trzej młodzieńcy, miłujący trzy siostry, uciekają pospołu z niemi na wyspę…

CZY TWÓJ PIES MNIE ZAAKCEPTUJE

Psy i koty mogą rozbić niejeden związek. Aż 3/4 polskich właścicieli psów i kotów zwraca uwagę na reakcje swoich zwierząt…

NOWA GENERACJA WODOROWEJ TOYOTY

Pierwszy samochód elektryczny Toyoty oczyszczający powietrze. Nowa generacja wodorowego sedana Mirai Toyota prezentuje drugą generację przełomowego sedana Mirai, bezemisyjnego samochodu…

TRENUJ SWÓJ MÓZG

Kilka ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu W czasie pandemii wielu z nas dba o swoje ciało i kondycję fizyczną. A co…

BIELIZNA DAWNIEJ

Urok dawnej bielizny. W dzisiejszym wpisie postanowiłam odkryć to, co z natury swojej powinno być zakryte. Oczywiście można opisywać rąbek…

FAKTY I MITY O SEKSIE SENIORÓW

Mówi się o nim mało i niechętnie. Ale dla wielu osób w starszym wieku stanowi źródło satysfakcji i radości życia.…

DEKAMERON – POSKROMIENIE SKĄPCA

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść VII Pisownia oryginalna z 1930 roku Bergamino opowieścią o Primassie i opacie z Clugny zawstydza skąpego Cane…

NORMALNIE ŻYĆ ZE STOMIĄ

Stomia – normalnie żyć Stomia nie stanowi przeszkody w prowadzeniu normalnego życia czy nawet intensywnego uprawiania sportu. Dobrze też wiedzieć,…

FORD MUSTANG HITEM

FORD MUSTANG NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYM SIĘ SPORTOWYM COUPE NA ŚWIECIE, UTRZYMUJĄC TYTUŁ LIDERA SIÓDMY ROK Z RZĘDU. Ford przeanlizował dane rejestracyjne…

CAŁUJ – NIE ŻAŁUJ

Czy całowanie jest zdrowe? Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, nie wszyscy lubią się całować. Tymczasem romantyczne pocałunki…

KOŃ I CZŁOWIEK W  DEPRESJI

Koń towarzyszem w procesie leczenia depresji. Poziom oksytocyny w organizmie człowieka można podnieść poprzez regularne przebywanie w towarzystwie konia i…

40. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY

Uroczystą galą otwarty zostanie 40. Warszawski Festiwal Filmowy. Już w poniedziałek 7 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej Już 7…

UCZULENIE NA JAD OWADÓW

Uczulenie na jad owadów ma swoje konsekwencje w psychice. Około 1-2 proc. osób na jad owadów reaguje w sposób tak…

KAMPANIA MIU MIU JESIEŃ ZIMA 2022-23

STUDIUM CHARAKTERU Wizerunek Miu Miu – zarówno ubrań, jak i osób, to wyrażenie postawy, odzwierciedlenie sposobu myślenia, studium charakteru. Kampania…

Ćwiczenie nr 13

ROZPYCHANIE ŚCIAN Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 10.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: framuga drzwi. Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie: Obejrzyj wideo z…

ŚMIERĆ ŁÓŻECZKOWA

Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej? Wizja, że zdrowe niemowlę nie obudzi się ze snu to jeden z najgorszych koszmarów. Na…

ZABURZENIA UWAGI U DZIECKA

Wskazówki dla rodziców dziecka z zaburzeniami uwagi. Zespół zaburzeń uwagi (ADD) to jedna z głównych przyczyn trudności i niepowodzeń w…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content