Od lat popularność piłki ręcznej dynamiczne rośnie. Wszystko dzięki sukcesom naszych szczypiornistów i częstszym relacjom z widowisk sportowych. Jeszcze kilka lat temu piłka ręczna plasowała się na 9. miejscu najbardziej lubianych sportów. W ostatnich latach zajmuje 4. lub 5. miejsce na zmianę ze sportami żużlowymi.
Ta popularność przekłada się na coraz większą liczbę dzieci i młodzieży trenujących piłkę ręczną. Poza klubami sportowymi oferującymi treningi z piłki ręcznej coraz częściej prowadzone są zajęcia w szkołach w ramach WF-u czy SKS-ów. Powstają też inicjatywy organizacji sportowych, takie jak przeprowadzony w październiku projekt Ręczna na Orliku 2022. Program Fundacji Orły Sportu odbył się już po raz trzeci i przewidywał trzydniowe spotkanie skoncentrowane na piłce ręcznej dla blisko 200 dzieci z 12 województw. W Kielcach na hali Legionów w dniach 14-16 października naprzeciwko siebie stanęło po 8 drużyn chłopców i dziewcząt. W ramach zawodów dzieci wzięły udział w turnieju piłki ręcznej, walcząc o sportowe nagrody, medale i puchary. Imprezie towarzyszyły inne sportowe wyzwania i atrakcje, takie jak symulatory lotu, ruchoma ścianka wspinaczkowa czy wirtualne gry podnoszące sprawność fizyczną.
?Nasze wydarzenia to przede wszystkim sport, ale dbamy o to, aby był to sport w jak najatrakcyjniejszej formule – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu. – Chcemy, żeby nasze akcje angażowały dzieci nie tylko w wymiarze aktywności fizycznej, ale też dawały im możliwość przeżycia ciekawych doświadczeń, budowania więzi społecznych, zdobywania wiedzy czy czerpania inspiracji?.
Na wydarzeniu pojawił się Sławomir Szmal – legenda polskiej piłki ręcznej, który swoją przemową i spotkaniem z młodymi zawodnikami i trenerami dał masę motywacji do działania i rozwoju sportowego. Był czas na chwilę rozmowy, wspólne zdjęcie czy autograf. Fundacja zadbała też o rozwój wiedzy w zakresie suplementacji i bezpiecznego sportu wśród młodych zawodników. Szkolenie przeprowadzone przez Polską Agencję Antydopingową mocno zaangażowało uczestników i ich opiekunów. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i widać było, że już na tym etapie życia potrzebują rzetelnej wiedzy od profesjonalistów, aby w przyszłości móc podejmować świadome decyzje.
?Rywalizacja jest ważna, ale najważniejsze, aby była to rywalizacja prowadzona w sposób uczciwy, w duchu idei Fair Play – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej. – W trakcie tego wydarzenia chcemy przekazać, że tak naprawdę nie jest ważne, kto wygra, ale to, jak osiągnie swój sukces?.
Obserwując poziom gry i zaangażowania zawodników widać, że sport jest dla tych dzieci ważnym elementem ich codziennego funkcjonowania. Dało się też dostrzec ogromną ilość emocji – zarówno szczęścia i radości z wygranej, jak i smutku z powodu porażki. Te emocje szybko przerodziły się we wspólne świętowanie finału. Przyjaźnie i wzajemne wsparcie drużyn, współpraca z trenerami i zaangażowanie rodziców w kibicowanie zrobiło ogromne wrażenie na organizatorach. Takie spotkania to nie tylko sportowy turniej. To moment, który zostanie z uczestnikami wydarzenia na zawsze.
Projekt Ręczna na Orliku 2022 finansowany jest ze środków, których dysponentem jest Minister ds. Sportu i Turystyki.
Źródło informacji i zdjęcia: Fundacja Orły Sportu
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
MARSZ W MIEJSCU Pozycja do wykonania ćwiczenia: stojąca.Ilość powtórzeń: 2 minuty.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: krzesło. Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie: Obejrzyj wideo…
Haute couture kształtuje swoją własną czasowość. Specyficzne tempo, które odzwierciedla procesy i doskonałość jakich wymaga sztuka krawiecka podczas swojego procesu…
Przebywanie w naturze może pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego seniorów. Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób…
Kwantowe rozwiązanie zagadki klasycznie nierozwiązywalnej. Polsko-hinduski zespół fizyków wpadł na pomysł, jak rozwikłać XVIII-wieczny problem 36 oficerów Eulera, niemożliwy do…
Wyjątkowy osobisty oczyszczacz powietrza LG PuriCare?. Firma LG wprowadziła na rynek osobisty oczyszczacz powietrza LG PuriCare?. To rewolucyjne rozwiązanie budzi…
Buldog francuski – opis, żywienie, pielęgnacja, wychowanie. Zainteresowanie buldogiem francuskim jest obecnie bardzo duże. Hodowli tej rasy jest w Polsce dość…
Jelitowa mikrobiota a nasza psychika. Naukowcy coraz częściej biorą pod lupę ludzką mikrobiotę jelitową. Przybywa dowodów, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze…
Jak przygotować się do badania mamograficznego, cytologicznego, kolonoskopii, gastroskopii, USG dróg moczowych, USG jamy brzusznej, PET/CT? USG jamy brzusznej należy…
Potrzebni psycholodzy dziecięcy ze znajomością języka ukraińskiego. Osoby zainteresowane pracą z dziećmi z Ukrainy prosimy o kontakt na adres: biuro@reaktywacja50plus.org…
Starym dinozaurom, podobnie jak ludziom, sztywniały stawy. Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura…
Debiutuje Hyundai IONIQ 6 – elektryczny Streamliner z dużym zasięgiem i innowacyjnym wnętrzem. Hyundai Motor Company zaprezentował podczas premiery online model IONIQ…
Badania genetyczne rzucają światło na przedinkaską cywilizację Tiwanaku. Jedna z najpotężniejszych cywilizacji preinkaskich Ameryki Południowej ? Tiwanaku – była zdecydowanie…
Pedofilia nie jest marginalnym zjawiskiem. A systemu leczenia pedofili brak. Wykorzystanie seksualne dziecka jest niewyobrażalną krzywdą i potrzebuje ono specjalistycznej…
Perfekcjoniści nieustannie walczą Perfekcjonista ma tendencję definiować sukces jako 100 procent wykonania zamierzeń i planów. Wszystko, co jest poniżej, to…
To FAKT! Naukowcy z brytyjskiego National Marine Aquarium, Plymouth University i University of Exeter dowiedli, że regularne przyglądanie się akwariowym…