Od lat popularność piłki ręcznej dynamiczne rośnie. Wszystko dzięki sukcesom naszych szczypiornistów i częstszym relacjom z widowisk sportowych. Jeszcze kilka lat temu piłka ręczna plasowała się na 9. miejscu najbardziej lubianych sportów. W ostatnich latach zajmuje 4. lub 5. miejsce na zmianę ze sportami żużlowymi.
Ta popularność przekłada się na coraz większą liczbę dzieci i młodzieży trenujących piłkę ręczną. Poza klubami sportowymi oferującymi treningi z piłki ręcznej coraz częściej prowadzone są zajęcia w szkołach w ramach WF-u czy SKS-ów. Powstają też inicjatywy organizacji sportowych, takie jak przeprowadzony w październiku projekt Ręczna na Orliku 2022. Program Fundacji Orły Sportu odbył się już po raz trzeci i przewidywał trzydniowe spotkanie skoncentrowane na piłce ręcznej dla blisko 200 dzieci z 12 województw. W Kielcach na hali Legionów w dniach 14-16 października naprzeciwko siebie stanęło po 8 drużyn chłopców i dziewcząt. W ramach zawodów dzieci wzięły udział w turnieju piłki ręcznej, walcząc o sportowe nagrody, medale i puchary. Imprezie towarzyszyły inne sportowe wyzwania i atrakcje, takie jak symulatory lotu, ruchoma ścianka wspinaczkowa czy wirtualne gry podnoszące sprawność fizyczną.
„Nasze wydarzenia to przede wszystkim sport, ale dbamy o to, aby był to sport w jak najatrakcyjniejszej formule – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu. – Chcemy, żeby nasze akcje angażowały dzieci nie tylko w wymiarze aktywności fizycznej, ale też dawały im możliwość przeżycia ciekawych doświadczeń, budowania więzi społecznych, zdobywania wiedzy czy czerpania inspiracji”.
Na wydarzeniu pojawił się Sławomir Szmal – legenda polskiej piłki ręcznej, który swoją przemową i spotkaniem z młodymi zawodnikami i trenerami dał masę motywacji do działania i rozwoju sportowego. Był czas na chwilę rozmowy, wspólne zdjęcie czy autograf. Fundacja zadbała też o rozwój wiedzy w zakresie suplementacji i bezpiecznego sportu wśród młodych zawodników. Szkolenie przeprowadzone przez Polską Agencję Antydopingową mocno zaangażowało uczestników i ich opiekunów. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i widać było, że już na tym etapie życia potrzebują rzetelnej wiedzy od profesjonalistów, aby w przyszłości móc podejmować świadome decyzje.
„Rywalizacja jest ważna, ale najważniejsze, aby była to rywalizacja prowadzona w sposób uczciwy, w duchu idei Fair Play – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej. – W trakcie tego wydarzenia chcemy przekazać, że tak naprawdę nie jest ważne, kto wygra, ale to, jak osiągnie swój sukces”.
Obserwując poziom gry i zaangażowania zawodników widać, że sport jest dla tych dzieci ważnym elementem ich codziennego funkcjonowania. Dało się też dostrzec ogromną ilość emocji – zarówno szczęścia i radości z wygranej, jak i smutku z powodu porażki. Te emocje szybko przerodziły się we wspólne świętowanie finału. Przyjaźnie i wzajemne wsparcie drużyn, współpraca z trenerami i zaangażowanie rodziców w kibicowanie zrobiło ogromne wrażenie na organizatorach. Takie spotkania to nie tylko sportowy turniej. To moment, który zostanie z uczestnikami wydarzenia na zawsze.
Projekt Ręczna na Orliku 2022 finansowany jest ze środków, których dysponentem jest Minister ds. Sportu i Turystyki.
Źródło informacji i zdjęcia: Fundacja Orły Sportu
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
Triki na dobrą dietę dla seniora. Seniorzy mają specjalne potrzeby żywieniowe, które wynikają z procesu starzenia się, ograniczenia sprawności fizycznej,…
Perfekcjoniści nieustannie walczą Perfekcjonista ma tendencję definiować sukces jako 100 procent wykonania zamierzeń i planów. Wszystko, co jest poniżej, to…
Samsung. Czas na nową definicję smartfonów Samsung przesuwa granice wszechstronności, prezentując czwartą generację foldów z udoskonalonymi możliwościami multitaskingu i swobodą…
Przechytrzyć Heisenberga i Pauliego, by dokładniej mierzyć upływ czasu? Tak! Dzięki stanom ściśniętym. Czy da się obejść zasadę nieoznaczoności Heisenberga…
Potencjał rynku biometanu w Polsce sięga 8 mld metrów sześciennych rocznie. Jego rozwój to ograniczenie importu gazu, budowanie bezpieczeństwa energetycznego…
Naukowcy odnaleźli geny odpowiedzialne za czerwone ubarwienie piór ptaków. Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i…
Do reklamy producenta żywności potrzebne Modelki oraz Modele. Szukamy różnych typów urody, różne kolory włosów, także modelki ciemnoskóre, mulatki, Azjatki. …
Węglowodany (złożone), ćwiczenia i endorfiny Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi na skutek upośledzonego działania lub wydzielania insuliny. To…
Friends with benefits. Seks między przyjaciółmi zasługuje na naukowe spojrzenie. Przyjaciele, którzy uprawiają ze sobą seks, uzyskują niższą satysfakcję ze…
Nowy lookbook Gino Rossi prezentuje nowy lookbook na sezon wiosna/lato 2021. W obiektywie Magdy Wunsche i Agnieszki Samsel nowości damskie i męskie możemy podziwiać…
Glasgow będzie gospodarzem turnieju finałowego Billie Jean King Cup organizowanego przez BNP Paribas w 2022 r. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF)…
Serce złamane stresem. Kardiomiopatia to rzadkie zaburzenie serca, które powstaje w wyniku emocjonalnego lub fizycznego stresu, przy czym szczególnie dotyka…
Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki – prezentacja wyników projektu PolSenior2 Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych…
Zaskroniec zamieszkał w budce lęgowej dla ptaków. Leśnicy z nadleśnictwa Wichrowo (woj. warmińsko-mazurskie) znaleźli zaskrońca, który zamieszkał w budce lęgowej…
Nowa kolekcja H&M ESSENTIALS. Ponadczasowe wzornictwo. Wysoka jakość. Doskonałe dopasowanie. To kluczowe elementy linii H&M ESSENTIALS, obejmującą podstawowe elementy garderoby.…
Agaton Koziński: dziś internet układa nam świat Mariusz Marszałkowski/Instytut Jagielloński: Jak ocenia pan dzisiejszą sytuację na świecie. Czy świat zachodni…