JedzenieOwocePrzyrodaRośliny

LICZI CZYLI ŚLIWKA CHIŃSKA

Liczi, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, to owoc z rodzaju Litchi chinensis Sonn.

Liczi pochodzi z Chin, gdzie jest uprawiane już od ponad 2000 lat. Długowieczne, zimozielone drzewo dorasta do 9 m wysokości. Oprócz Chin uprawiane jest również w innych krajach azjatyckich, takich jak Pakistan, Wietnam, Indie, Malezja, Tajlandia, Indonezja, a także w Japonii, Australii, USA, Brazylii i Afryce Południowej.

Drzewa liczi najlepiej rosną na terenach, gdzie panuje wilgotny i ciepły klimat, a gleba posiada niską zawartość wapnia.

W niektórych krajach liczi są uprawiane na skalę przemysłową, a w innych głównie w ogrodach i na małych plantacjach. Liczi w sprzedaży są dostępne na całym świecie i można je znaleźć w sklepach i na targach owocowych podczas sezonu zbiorów, a przez cały rok w postaci suszonych owoców lub przetworów.

Owoce liczi mają kształt okrągły lub jajowaty. Są zebrane w grona liczące od 2 do 20 sztuk, o czerwono-truskawkowym kolorze i średnicy około 25 mm. Ich kruche zewnętrzne pokrycie skrywa biało-perłową, jadalną osnówkę i jedno duże nasiono.

Drzewo liczi | Forest & Kim Starr |CC BY 3.0 us

Owoce te są najlepsze, gdy są dojrzałe, ale nie przejrzałe. Wystrzegać się należy także owoców niedojrzałych, bowiem zawierają toksyny. Dojrzałe liczi są miękkie i mają słodki, lekko kwaskowaty smak. Przejrzałe liczi mogą być twarde i mieć gorzki smak.

Liczi ma czerwoną skórkę, cienką, stwardniałą i łamliwą, pokrytą stożkowatymi wyrostkami, którą dosyć łatwo można usunąć, aby dostać się do miąższu.

Zalety liczi

Liczi jest bogate w witaminy, w tym witaminę C, E, K, B6, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, a także w kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor, potas, magnez, żelazo, mangan, miedź. Zawiera także składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany a także niewielkie ilości błonnika. Ma niską zawartość sodu i tłuszczów nasyconych oraz zawiera flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, mogą one pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia i nowotworom. Zawierające duże ilości potasu liczi pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i pracę serca. Liczi powinno znaleźć się w diecie osób np. z nadciśnieniem. 

Liczi – owoc oraz nasiono |Ivar Leidus |CC BY-SA 4.0

Liczi jest najczęściej spożywane w formie świeżej. Aby je zjeść, należy najpierw usunąć skórkę z owocu. Można to zrobić, przecinając skórkę wokół owocu i delikatnie odsuwając ją od miąższu. Następnie można po prostu wyjąć miąższ za pomocą łyżeczki lub wycisnąć go za pomocą palców, a następnie wyjąć pestkę.  Jeżeli zdjęcie skórki stwarza problemy, to znak, że owoc jest jeszcze niedojrzały. Miąższ liczi można dodawać do różnych potraw, takich jak ciasta, desery czy koktajle, albo używać jako dodatek do dań na słodko lub na ostro.

Owoc liczi wymaga szybkiego transportu, ponieważ dojrzewa tylko na drzewach i zbierany jest w pełni dojrzałości. Owoce te są nietrwałe i po 2-3 dniach przechowywania w temperaturze pokojowej zaczynają się psuć. Tylko niektóre odmiany liczi mogą być przechowywane w chłodniach przez okres do 10 tygodni. Liczi są wykorzystywane w kuchni i mogą być przygotowywane na różne sposoby, takie jak kompoty, syropy i zamrażane. Suszone owoce liczi nazywane są „orzeszkami liczi” i mogą być spożywane na surowo, dodawane do sałatek owocowych albo podawane z likierem, śmietaną lub lodami. W Chinach liczi są suszone na podobieństwo dużych rodzynek.

Liczi w syropie | jcomp | Freepik

Kto nie powinien jeść liczi

Niektóre osoby mogą mieć trudności z trawieniem liczi lub mogą być uczulone na ten owoc. Osoby z alergią na liczi powinny unikać jedzenia tego owocu i nie należy ich podawać dzieciom, jeśli wystąpiła u nich alergia na inne owoce. Osoby, u których wystąpiły reakcje alergiczne po spożyciu liczi, powinny skonsultować się z lekarzem lub alergologiem.

Diabetycy powinni mieć na uwadze, że dojrzałe liczi zawierają około 80% wody a wraz z dojrzewaniem wzrasta w nich ilość fruktozy, glukozy i sacharozy. W procesie dojrzewania liczi zwiększa się także ilość pektyn rozpuszczalnych w wodzie, a zmniejsza ilość rozpuszczalnych pektyn w kwasach, co może mieć wpływ na rytm wypróżnień. Dla osób ze skłonnościami do biegunek ważne jest uwzględnienie tego faktu przy włączaniu liczi do diety.

Kosmetyki z liczi

Składniki pochodzące z liczi są często wykorzystywane w produktach kosmetycznych, takich jak kremy, maseczki i toniki do twarzy. Liczi zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witamina C, białko i błonnik, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry. Składniki te mogą pomóc w nawilżeniu skóry, zmniejszeniu zmarszczek i poprawie elastyczności skóry. Liczi może także pomóc w leczeniu trądziku i zapobiegać powstawaniu wolnych rodników, które mogą uszkodzić skórę. W produktach kosmetycznych liczi jest często wykorzystywana w postaci ekstraktu lub soku.

Liczi można znaleźć też w perfumach, a ich zapachy są dziewczęce, zwykle romantyczne i zazwyczaj należą do kategorii kwiatowo-owocowych, owocowych lub kwiatowo-owocowo-gourmand.

Można też znaleźć produkty, w których składzie znajdują się suszone owoce liczi lub orzeszki liczi.

Toksyczne niedojrzałe liczi

Należy jednak pamiętać, że bezpieczne są tylko dojrzałe owoce, czyli takie, których skórka jest jednolicie różowa lub jasnoczerwona i łatwo ją zdjąć.

Owoce i nasiona liczi zawierają toksynę, która hamuje syntezę glukozy i może powodować ostrą hipoglikemię. Ta toksyna, hipoglicyna A, jest bardziej skondensowana w niedojrzałych owocach, a jej działanie może być szczególnie niebezpieczne dla niedożywionych dzieci, a także dla osób spożywających je po długim okresie postu.

Spożywanie niedojrzałych liczi zostało powiązane z objawami niedoboru glukozy w  mózgu  i śmierci setek dzieci w Indiach, Bangladeszu i Wietnamie.

Zjawisko to ograniczyła dopiero kampania informacyjna skierowana do rodziców, by w okresie, kiedy dojrzewają liczi, zapewniali dzieciom wieczorny posiłek. Ten posiłek pozwala utrzymać odpowiedni poziom glukozy nawet po zjedzeniu niedojrzałych liczi, zapobiegając w ten sposób obniżeniu poziomu cukru we krwi, doprowadzenia do zmian metabolicznych i obrzęku mózgu.

Wartości odżywcze liczi (w 100 g)

Wartość energetyczna – 66 kcal

Białko ogółem – 0.83 g

Tłuszcz – 0.44 g

Węglowodany – 16.53 g (w tym cukry proste 15.23)

Błonnik – 1.3 g

Witaminy

Witamina C ? 71.5 mg

Tiamina ? 0.011 mg

Ryboflawina ? 0.065 mg

Niacyna – 0.603 mg

Witamina B6  – 0.100 mg

Kwas foliowy (B9) –  14 ?g

Witamina E ? 0.07 mg

Witamina K – 0.4 ?g

Minerały

Wapń ? 5 mg

Żelazo – 0.31 mg

Magnez – 10 mg

Fosfor – 31 mg

Potas – 171 mg

Sód ? 1 mg

Cynk – 0.07 mg

Tłuszcze

Tłuszcze nasycone – 0.099

Tłuszcze jednonienasycone – 0.120

Tłuszcze wielonienasycone – 0.132     

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Uprawa liczi w domu

Aby wyhodować liczi w doniczce, należy najpierw przygotować nasiona poprzez ich zamoczenie w ciepłej wodzie przez około 1-2 dni. Najlepiej je posiać wczesną wiosną. Gleba powinna być kwaśna o pH 5-6,5. Można ją przygotować z mieszanki torfu, piasku i perlitu w proporcji 3:1:1. Nasiona liczi umieszcza się w podłożu poziomo na głębokości 2-3 cm i podlewa niewielką ilością wody. Doniczkę z posianymi nasionami należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu w domu, ale należy uważać, by liczi nie było za zimno ani za gorąco. Dobrze będzie zadbać o odpowiednia wilgotność powietrza. Można także doniczkę przykryć folią, co przyspieszy wykiełkowanie nasion. Pamiętajmy, by usunąć folię po wykiełkowaniu. Liczi trzeba podlewać 2-3 razy w tygodniu niewielką ilością wody

Młode liczi Fot. Boboshow (Pixabay.com)

Redakcja: cocomac.pl

Zdjęcie główne: Freepik | jcomp

Treści z serwisu cocomac.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

DEKAMERON – DJABEŁ I PIEKŁO

DZIEŃ TRZECI Opowieść X Pisownia oryginalna z 1930 roku Alibech staje się pustelnicą. Mnich Rustico poucza ją, jak należy djabła…

WIELKIE MORSOWANIE W MIELNIE

Mielno: Międzynarodowy Zlot Morsów odbędzie się w drugi weekend lutego W  ramach tegorocznej edycji największego zimowego wydarzenia nad Bałtykiem –…

ZDROWY SEN

Co robić, by się wysypiać? Przyczyną kłopotów ze snem może być niewłaściwy tryb życia albo brak odpowiedniej dawki światła słonecznego…

KAMPANIA MIU MIU JESIEŃ ZIMA 2022-23

STUDIUM CHARAKTERU Wizerunek Miu Miu – zarówno ubrań, jak i osób, to wyrażenie postawy, odzwierciedlenie sposobu myślenia, studium charakteru. Kampania…

RAK PROSTATY A SZTUCZNA INTELIGENCJA

Sztuczna inteligencja pomaga w diagnozie raka prostaty Opracowana przez polskich naukowców metoda wykorzystania sztucznej inteligencji opartej na sieci neuronowej może…

DDA – DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW

Syndrom DDA lub DDD: dziedzictwo wzrastania w dysfunkcyjnej rodzinie Z uwagi na bardzo duże rozpowszechnienie choroby alkoholowej, jest bardzo wiele…

KIA SPORTAGE PIĄTEJ GENERACJI

Europejską wersję bestsellerowej Kia Sportage zaprojektowano tak, aby ustanowiła nowe standardy w segmencie SUV-ów w Europie. Najpopularniejszy model marki Kia…

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W OGRODZIE

Praca w ogródku to aktywność fizyczna. Zalecana także dla psychiki. Praca w ogrodzie to doskonały sposób na zachowanie zdrowia i…

POWRÓT RYSIA

Rysie Horaj i Skalny świetnie sobie radzą po powrocie do natury Horaj i Skalny, osierocone młode rysie, które nabrały sił…

BUDOWANIE ODPORNOŚCI ORGANIZMU A DIETA

Jak dietą wpływać na odporność organizmu Zarówno niedożywienie, jak i przekarmienie osłabiają działanie naszego układu immunologicznego. Sprawdź, co konkretnie powinno…

STARE, CHORE DINOZAURY

Starym dinozaurom, podobnie jak ludziom, sztywniały stawy. Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura…

PIWNICZNA-ZDRÓJ

Piwniczna-Zdrój zaprasza W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod…

DEKAMERON – SKĄPIEC GRIMALDI

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść VIII Pisownia oryginalna z 1930 roku Wilhelm Borsiere ostremi słony wyszydza skąpstwo messera Ermina de Grimaldi. Siedząca…

KIEDY ZABRAKNIE NAM WODY?

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody. Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają.…

GDY SPOTKASZ W LESIE ZWIERZA

Spotkałeś wilka lub dzika? Zobacz, czego nigdy nie robić. Las jest nie tylko miejscem wypoczynku i relaksu dla ludzi, ale…

WĄŻ W BUDCE LĘGOWEJ

Zaskroniec zamieszkał w budce lęgowej dla ptaków. Leśnicy z nadleśnictwa Wichrowo (woj. warmińsko-mazurskie) znaleźli zaskrońca, który zamieszkał w budce lęgowej…

NISSAN E-POWER

Nowatorski, innowacyjny układ napędowy e-POWER zostanie wprowadzony do gamy Nissana Qashqai latem tego roku, po raz kolejny przełamując standardy w…

DIOR – CRUISE 2023

Nowa podróż Diora z Marią Grazią Chiuri. Dior Cruise 2023. W przypadku kampanii Dior Cruise 2023 Maria Grazia Chiuri jako…

DEKAMERON – POSKROMIENIE SKĄPCA

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść VII Pisownia oryginalna z 1930 roku Bergamino opowieścią o Primassie i opacie z Clugny zawstydza skąpego Cane…

OWOCE JAGODOWE A ODPORNOŚĆ

Co warto wiedzieć na ten temat. Układ odpornościowy człowieka to skomplikowana maszyneria, której sprawne działanie zależy od wielu różnych czynników,…

WILK JESZCZE POD OCHRONĄ

Ochrona wilka – skuteczna, czyli jaka? Naukowcy mają głos. Trwająca od 23 lat ścisła ochrona pozwoliła odbudować populację wilka w…

DARMOWE PORADY PRAWNE I INNE

Darmowe porady prawne, psychologiczne, dietetyczne, internet dla seniorów, praca. TO TEŻ CIEKAWE: [CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″] Udostępnij na FacebookuTweetZapisz…

CZY NA STAROŚĆ MUSI BOLEĆ

Starość nie musi boleć. Brzmi banalnie: na to, jaką będziemy mieć starość, w dużej mierze pracujemy sami. Niezależnie od wszystkiego…

UCZULENIE NA JAD OWADÓW

Uczulenie na jad owadów ma swoje konsekwencje w psychice. Około 1-2 proc. osób na jad owadów reaguje w sposób tak…

KOLEJNY POLSKI JADOWITY SSAK

Ryjówka aksamitna okazała się trzecim jadowitym ssakiem żyjącym w Polsce. Ślina żyjącej m.in. w Polsce ryjówki aksamitnej zawiera jad uszkadzający…

REWOLUCJA W DOMOWEJ UPRAWIE WARZYW

LG prezentuje urządzenie do uprawy roślin w domu Firma LG prezentuje swoje urządzenie opracowane z myślą o coraz liczniejszym gronie…

O MIZERII Z VITO CASETTIM  (VIDEO)

Dlaczego Polacy kochają Włochów i czy z wzajemnością? Zawitał do nas Wasz ulubiony polski Włoch czy włoski Polak ?? Vito…

GDY DOPADA CIĘ SMUTEK

Jak sobie pomóc, gdy dopada Cię smutek Smutek czasami dopada każdego z nas, nie da się od niego uciec. Obniżenie…

KAWA – PLUTA CZY WYDALONA?

Zwierzęca odróbka kawy. Niszowe kawy parzone są z ziaren odzyskanych ze zwierzęcych odchodów lub wyplutych przez małpy gustujące w łupinach.…

Ćwiczenie nr 4

MARSZ NA SIEDZĄCO Pozycja do wykonania ćwiczenia: siedząca.Ilość powtórzeń: 20.Do wykonania ćwiczenia potrzebujesz: stabilne miejsce do siedzenia np. krzesło, kanapa,…

SZTUCZNA TRZUSTKA JUŻ GOTOWA

Bioniczna trzustka: to już nie fikcja! Bioniczna trzustka czeka na rozpoczęcie badań klinicznych. To nadzieja dla wielu chorych z przewlekłym…

SOJA

Aleksandra Bartoś ? Dietetyk – Warszawa. Czy soja jest zdrowa? Soja jest obecnie jednym z produktów spożywczych budzących niemałe kontrowersje…

LEWORĘCZNE KANGURY

W czasie wykonywania zwykłych, codziennych zadań, takich jak skubanie liści lub drapanie się, kangury chętniej korzystają z jednej, wybranej dłoni.…

KOŃSKA  JATKA

KONINA – ZAPOMNIANA W POLSCE Słowo „jatka” wywodzi się ze staropolskiego „jata”, oznaczającego szałas lub prostą konstrukcję zadaszoną, pod którą…

SZANUJ PSA

Szanujmy potrzeby i predyspozycje poszczególnych ras – radzą weterynarze. Wszystkie psy mają 78 chromosomów, w których zawarta jest informacja genetyczna…

JAK SIĘ UBRAĆ NA WESELE

PORADNIK DLA OJCA PANA MŁODEGO/ PANNY MŁODEJ. Jan Adamski Ojcowie panny młodej i pana młodego odgrywają podczas ślubu i wesela…

ROZWÓJ DZIĘKI FRAKTALOM

Prof. Katunin: znajomość fraktali pozwoliła rozwinąć ważne technologie i przysłużyła się rozrywce. Geometryczne obiekty, jakimi są fraktale, dawniej zwano ?matematycznymi…

Z ODCHODAMI DINOZAURÓW PRZEZ ŚWIAT

Nowe informacje o ewolucji dinozaurów dzięki prześwietleniu skamieniałych odchodów. Ponad 500 skamieniałych odchodów przeanalizowali naukowcy z Polski i Szwecji, aby…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Przejdź do treści