FilmKultura i SztukaSztuki wizualne

KONKURS MIĘDZYNARODOWY 38.WFF

Konkurs Międzynarodowy 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczyć będzie można 15 filmów, w tym 5 premier światowych, 5 międzynarodowych, 2 europejskie, 1 wschodnioeuropejska i 2 polskie filmy, które były prezentowane w Gdyni. 38.WFF odbędzie się w dniach 14-23 października.

Przedstawiamy listę filmów, które zostaną pokazane w konkursie.

1. A słońce wschodzi

A słońce wschodzi

reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2022, 90 min., premiera światowa

Nika opiekuje się swoim sparaliżowanym, złośliwym ojcem Sandro w rodzinnym domu na prowincji. Kiedy Nastia, dziewczyna Nikiego, przybywa niezapowiedziana, Sandro w pełni wykorzystuje swoje zdolności manipulowania innymi.

2. Ademoka

Ademoka

reż. Adilkhan Yerzhanov, Kazachstan/Francja 2022, 89 min., premiera światowa

Historia nastoletniej nielegalnej imigrantki Ademoki, która mieszka w Kazachstanie i jest zmuszona żebrać, aby przeżyć. Ale jednocześnie jest bystra i utalentowana i cały czas marzy o nauce. Jej nielegalny status i brak obywatelstwa jest w tym poważną przeszkodą. W pewnym momencie Ademoka dostaje szansę na zdobycie wykształcenia, a pomoc przychodzi z niespodziewanej strony.

3. Gra cieni

Gra cieni

reż. Peter Bebjak, Czechy/Słowacja 2022, 102 min., premiera międzynarodowa

Jan, ratownik medyczny w miejskim pogotowiu, traci żonę w tragicznych okolicznościach. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć z okolicznościami i samym systemem. ?Stínohra? to nie tylko film gatunkowy, ale także dramat psychologiczny poruszający poważne problemy związane z utratą najbliższych.

4. Kamień.Papier.Granat

Kamień.Papier.Granat

reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2022, 92 min., premiera międzynarodowa

?Kamień. Papier. Granat.? to opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, zerwanych przez niepewne lata 90. w Ukrainie. Chłopiec Tymofij zaprzyjaźnia się z dziwnym mężczyzną o imieniu Felix. Jest weteranem wojny w Afganistanie, cierpi na PTSD i kocha muzykę.

5. Matka

Matka

reż. Zornitsa Sophia, Bułgaria/Niemcy/Chorwacja 2022, 117 min., premiera międzynarodowa

Elena, reżyserka teatralna, ma 32 lata, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie może zajść w ciążę. Stojąc przed wyborem ? zacząć próbować in vitro czy przystosować swój program teatralny dla młodzieży, na potrzeby Afryki, by zmieniać życie tamtejszych sierot, Elena na nowo odkrywa słowo ?matka?.

6. Nowa normalność

Nowa normalność

reż. Jung Bum-Shik, Korea Płd. 2022, 112 min., premiera wschodnioeuropejska

Seul 2022, gdzie ?jedzenie w samotności? stało się normą. Telewizja pokazuje wiadomości o seryjnych mordercach, których celem są samotne kobiety.

7. Pocałunek

Pocałunek

reż. Billie August, Dania 2022, 116 min., premiera światowa

Romantyczny dramat, którego akcja rozgrywa się w 1913 roku. Oficer kawalerii Anton zostaje przedstawiony córce barona von L?venskjold, Edith. Dziewczyna porusza się na wózku inwalidzkim. Anton jest nią zafascynowany, ale nie jest pewien czy jego uczucia to litość, czy prawdziwa miłość.

8. Strzępy

Strzępy

reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, 100 min., premiera warszawska

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Jak bohaterowie filmu poradzą sobie z tą diagnozą?

9. Styczeń

Styczeń

reż. Viesturs Kairiss, Łotwa, Litwa, Polska 2022, 96 min., premiera europejska

Jest rok 1991 na Łotwie. Świat dziewiętnastoletniego początkującego operatora filmowego Jazisa pogrąża się w chaosie, gdy zostaje wciągnięty w pokojowe protesty ludzi przeciwko próbie przejęcia władzy w jego kraju przez armię sowiecką. Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego na festiwalu Tribeca 2022.

10. Światło Betlejemskie

Światło Betlejemskie

reż. Jan Svěrák, Czechy/Wielka Brytania 2022, 99 min., premiera międzynarodowa

Komedia realizmu magicznego o miłości, małżeństwie i życiowej realizacji. Najnowszy film zdobywcy Oscara? reżysera filmu ?Kola? Jana Svěráka.

11. Święto pracy

Święto pracy

reż. Pjer Žalica, Bośnia i Hercegowina/Chorwacja 2022, 113 min., premiera międzynarodowa

Po dziesięciu latach nieobecności Armin przybywa do Bośni, by zaskoczyć ojca dobrą nowiną. Ale w domu czeka na niego prawdziwa niespodzianka. Jego ojciec zostaje aresztowany jako podejrzany o zbrodnie wojenne. Armin chce poznać prawdę, podczas gdy inni uważają, że łatwiej jest żyć w zapomnieniu.

12. Tam, gdzie nic nie rośnie

Tam, gdzie nic nie rośnie

reż. Peter Zhiguo Zuo, Chiny 2022, 93 min., premiera światowa

Lin i jej brat Lai ponownie wkroczyli na ziemię niczyją. Chcą szukać swojego zaginionego ojca. Zaatakowała ich silna burza piaskowa, Lai został ranny. Namówił Lin, by szła sama, z ograniczoną ilością jedzenia i wody. Lin musi znaleźć sposób, by uratować brata, a także siebie.

13. Tata

Tata

reż. Anna Maliszewska, Polska/Ukraina 2022, 110 min., premiera warszawska

Michał, kierowca TIRa i samotny ojciec, zmuszony jest zabrać w trasę córkę i jej najlepszą przyjaciółkę. Dzięki tej podróży może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

14. To, co pozostało

To, co pozostało

reż. Ran Huang, Finlandia/Hongkong/UK 2022, 132 min., premiera światowa

W latach 90. w skandynawskim szpitalu psychiatrycznym mężczyzna znany jako Mads Lake przyznał się do wielu morderstw i został skazany. Choć członkowie niełatwego triumwiratu Mads, terapeutka Anna Rudebeck i policjant Soren Rank mają żywotny interes w odkryciu prawdy, to pogłębiająca się współzależność grozi pochłonięciem ich wszystkich.

15. Uczta

Uczta

reż. Brillante Ma Mendoza, Hongkong 2022, 104 min., premiera międzynarodowa

Dwie rodziny biorą udział w wypadku ? sprawcy uciekają. Kiedy mąż Nity w wyniku wypadku umiera, ta wnosi sprawę do sądu. Alfredo przyznaje się do winy i trafia do więzienia, ale robi to zamiast swojego syna Rafaela. Rafael nie może uwolnić się od ciężaru winy.

Źródło informacji i zdjęć: WFF

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

DEKAMERON – OKRUTNY MĄŻ

DZIEŃ CZWARTY Opowieść IX Pisownia oryginalna z 1930 roku Wilhelm z Roussillonu każe żonie swojej zjeść serce umiłowanego przez nią…

PROKRASTYNACJA

Psycholog: podkreślanie sukcesów zamiast porażek może wpływać na zmniejszenie prokrastynacji. Osoby odwlekające wykonywanie zadań mają problemy z niektórymi czynnościami poznawczymi,…

WYPALENI RODZICE

Wypalenie rodzicielskie Przedłużająca się pandemia szczególnie dotyka rodziców, którzy łączą zdalną pracę zawodową z całodzienną opieką nad dziećmi i edukacją…

WYGLĄD WAŻNY DLA NASTOLATKÓW

Dzieci i młodzież pod wpływem internetowych zdjęć. Aż 62 proc. nastolatek i nastolatków uważa, że tylko atrakcyjne osoby mogą coś…

JAK NAUCZYĆ PSA KOMEND?

Praktyczny poradnik szkolenia Próbujesz trenować ze swoim psem, ale nie widzisz efektów? Nie wiesz, czy warto próbować dalej, zgłosić się do…

PORTRET GENERACJI 50+

Naukowcy pracują nad portretem generacji 50+ w Europie Naukowcy przygotowują regularnie portret generacji osób po 50. roku życia. – W…

TAŃCZĄCE ROBOTY

Roboty “Boston Dynamics? tańczą do utworu ?Do You Love Me? w najnowszym filmie wideo. Roboty tańczą Twista, wykonują podskoki, obroty…

STARE OBRAZY JAK NOWE

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom. Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie…

PIJAWKI LEKARSKIE

Dawna metoda stosowana i dziś Te zwierzątka u niewielu budzą przyjazne uczucia, ale medycynie znane są od setek lat ?…

DEKAMERON – KURCZĘTA

DZIEŃ PIERWSZY Opowieść V Pisownia oryginalna z 1930 roku Markiza z Monferratu nagania króla francuskiego za jego bezrozumną miłość, częstując…

WITKACY W MUZEUM NARODOWYM

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia. Wystawa w dniach 08.07 – 09.10. 2022. Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z…

H&M ESSENTIALS CORE

Nowa kolekcja H&M ESSENTIALS. Ponadczasowe wzornictwo. Wysoka jakość. Doskonałe dopasowanie. To kluczowe elementy linii H&M ESSENTIALS, obejmującą podstawowe elementy garderoby.…

Kia EV6

Za sprawą nowoczesnego designu, świetnych osiągów i nowatorskich rozwiązań w kabinie Kia EV6 na nowo definiuje elektromobilność Nowa Kia EV6…

MINI CONCEPT ACEMAN

Pierwszy elektryczny model crossover w nowej rodzinie MINI. MINI prezentuje model studyjny jako zapowiedź nowej koncepcji pojazdu w segmencie małych…

#CYFROWYWOLONTARIUSZ – NA POMOC SENIOROM

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów (https://wspierajseniora.pl/) to inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. Aby ograniczyć…

INFODEMIA – NASILENIE FAKE NEWS

Eksperci: infodemia ma swoje źródło w mechanizmach ludzkiej psychiki Fake newsy zagarniają coraz to nowe obszary tematyczne i zaczynają wpływać…

ROKITNIK

Rokitnik ma dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż cytryna i zachowuje ją w przetworach. Poznajmy najwartościowsze źródło witaminy C. Uprawiany z…

OGRÓDEK PSU NIE WYSTARCZA

Ogródek nie równa się spacerowi, czyli dlaczego psy muszą wychodzić na dłuższy spacer? Wiele rodzin, kupując dom z ogródkiem, decyduje się…

DZIECKO UZALEŻNIONE  OD SMARTFONA

Obniżanie wieku korzystania z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci może niepokoić. Już co drugie dziecko w wieku od 0 do…

PIWNICZNA-ZDRÓJ

Piwniczna-Zdrój zaprasza W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod…

CZY PRACA ZMIANOWA SZKODZI?

Praca zmianowa zaburza zegar biologiczny. Według badań Eurostatu z 2015 roku wykonywanie pracy zmianowej w Polsce deklarowało 30% populacji czynnej…

OŁÓW – CICHY ZABÓJCA

Zabójczy ołów. Ołów może zabijać, i nie chodzi tu o kule, a jego mikroskopijne ilości w skażonym otoczeniu. Nie ulega…

JAK SIĘ UBRAĆ NA WESELE

PORADNIK DLA OJCA PANA MŁODEGO/ PANNY MŁODEJ. Jan Adamski Ojcowie panny młodej i pana młodego odgrywają podczas ślubu i wesela…

OSTATNI TAKI LAS

Ostatni taki las. Zielona Wstęga Gór Skandynawskich Szwecja to jeden z najbardziej lesistych krajów Europy. Ale dopiero niedawno potwierdzono tam…

RANDKI – ZMIANY ZASAD

Zmiany społeczne w randkowaniu – tylko dla jednej na pięć kobiet istotna jest szarmanckość. – Zaledwie 1/5 kobiet wysoko ceni…

UDRĘKA PERFEKCJONISTY

Perfekcjoniści nieustannie walczą  Perfekcjonista ma tendencję definiować sukces jako 100 procent wykonania zamierzeń i planów. Wszystko, co jest poniżej, to…

DOSTAŁEŚ PREZENT – ZAPŁAĆ!

Zasady opodatkowania prezentów świątecznych. Pracodawcy wręczający świąteczne prezenty pracownikom muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. Jak wyjaśniają rozmówcy serwisu…

NA DRODZE DO HOMO CYBER

Firma Elona Muska testuje wszczepiane do mózgu chipy, które mają połączyć umysł z komputerem. O możliwej ewolucji Homo sapiens w…

CUD MALINA

Maliny ? nie zgadniesz, w jak wielu dolegliwościach mogą pomóc. Te aromatyczne i delikatne owoce od wieków były już stosowane…

BIGOREKSJA

Mężczyźni też mają zaburzenia odżywiania. To najczęściej mężczyźni borykają się z zaburzeniem, które ma wiele wspólnego z anoreksją: fiksację na…

SZUMY USZNE

Szumy uszne. Skąd się biorą i jak je leczyć? Przyczyn szumów usznych należy szukać nie tylko w układzie słuchowym, ale…

ŹRÓDŁA BŁONNIKA

Jakie są najlepsze źródła błonnika pokarmowego? Błonnik nie jest jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych. Z tego względu…

DEKAMERON – SŁOWIK

DZIEŃ PIĄTY Opowieść IV Pisownia oryginalna z 1930 roku Ricciardo Manardi, spoczywający w objęciach Katarzyny, przez jej rodzica, pana Lizzio…

ZBADANO GENOMY POLAKÓW

Projekt Nasze Genomy, czyli genetyczny portret Polaków. W ramach projektu naukowego Nasze Genomy udało się stworzyć bazę wariantów genetycznych populacji…

DEKAMERON – DZIWNE MAŁŻEŃSTWO

DZIEŃ DRUGI Opowieść III Pisownia oryginalna z 1930 roku Trzej bracia trwonią swoje majątki, popadając w ubóstwo. Jeden z ich…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content