PE: jedna ładowarka do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych
Parlament Europejski będzie negocjował z rządami państw UE na temat ostatecznego kształtu przepisów umożliwiających wprowadzenie na terenie Unii uniwersalnej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych. Byłoby to duże ułatwienie dla konsumentów i korzyść dla środowiska, bowiem rocznie trafia do Europy kilkanaście ton e-odpadów.
Nowe przepisy mają sprawić, że konsumenci nie będą już potrzebowali nowej ładowarki i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia, a będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier i głośniki, które można ładować za pomocą kabla, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od producenta. Wyjątki dotyczyłyby tylko urządzeń, które są zbyt małe, by mieć port USB typu C, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia śledzące stan zdrowia i niektóre urządzenia sportowe.
Europosłowie chcą także, aby na nowych urządzeniach znajdowały się zrozumiałe informacje i etykiety dotyczące możliwości ładowania, a także tego, czy dany produkt zawiera ładowarkę. Pozwoliłoby to uniknąć nieporozumień i ułatwiłoby podejmowanie decyzji o zakupie konsumentom, którzy często posiadają kilka różnych urządzeń i nie zawsze potrzebują dodatkowych ładowarek.
W związku z tym, że ładowanie bezprzewodowe jest coraz powszechniej stosowane, europosłowie chcą, aby Komisja Europejska do końca 2026 roku przedstawiła strategię, która umożliwi współpracę wszystkich nowych rozwiązań w zakresie ładowania. Celem jest uniknięcie nowego rozdrobnienia rynku, dalsza redukcja odpadów środowiskowych, zapewnienie wygodnych dla konsumentów rozwiązań w zakresie ładowania oraz uniknięcie tzw. efektu „lock-in”, czyli uzależnienia konsumenta od jednego producenta.
Jak argumentował w dyskusji sprawozdawca Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Alex Agius Saliba (S&D), w sytuacji, gdy każdego roku do Europy trafia pół miliarda ładowarek do urządzeń przenośnych, co generuje od 11 tys. do 13 tys. ton e-odpadów, wprowadzenie jednej ładowarki do telefonów komórkowych oraz innych małych i średnich urządzeń elektronicznych byłoby korzystne dla wszystkich.
„Ta kompleksowa zmiana polityki opiera się na wniosku KE, która wzywa do zapewnienia interoperacyjności technologii ładowania bezprzewodowego do 2026 roku oraz do poprawy informacji przekazywanych konsumentom za pomocą przejrzystych etykiet. Rozszerzamy również zakres wniosku o kolejne produkty, takie jak laptopy, które będą musiały spełniać nowe przepisy” – dodał maltański eurodeputowany.
Źródło informacji: EuroPAP News
Zdjęcie: Freepik | Macrovector
Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.
MFIPR: Seniorzy aktywni na rynku pracy (komunikat) Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników w wieku przedemerytalnym…
Tych dobroczynnych substancji aronia ma najwięcej spośród wszystkich owoców… Cudze chwalicie, swego nie znacie! Warto wiedzieć, że pod względem zawartości…
Konkurs Międzynarodowy 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczyć będzie można 15 filmów, w…
Co zmiany klimatu i użytkowanie gruntów oznaczają dla różnorodności biologicznej. Wymieranie gatunków następuje dziś od dziesięciu do stu razy szybciej…
Projekt Nasze Genomy, czyli genetyczny portret Polaków. W ramach projektu naukowego Nasze Genomy udało się stworzyć bazę wariantów genetycznych populacji…
Przebywanie w naturze może pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego seniorów. Przebywanie w naturze może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne osób…
Europejską wersję bestsellerowej Kia Sportage zaprojektowano tak, aby ustanowiła nowe standardy w segmencie SUV-ów w Europie. Najpopularniejszy model marki Kia…
Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki – prezentacja wyników projektu PolSenior2 Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych…
Odchudzanie w obecnych czasach jest zjawiskiem powszechnym. Wiele osób przynajmniej raz w życiu podejmowało próbę zrzucenia kilku kilogramów. Nic więc dziwnego, że…
Geolog postrzega ziemię jako wynik historycznych i prehistorycznych procesów: fałdowanie skorupy ziemskiej, pękanie i uskoki, powstawanie osadów. Te procesy zachodzące…
Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są…
Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku. To problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia…
Wyśpiewaj sobie zdrowie! Poprawia nastrój, zmniejsza poczucie osamotnienia, może nawet usprawniać pamięć i zdolności poznawcze. Działa szczególnie dobrze, gdy dzieli…
Huion KD200: innowacyjne połączenie klawiatury i tabletu piórkowego zdobyło trzy międzynarodowe nagrody za design SHENZHEN, Chiny, 15 stycznia 2021 r.…
Starożytne miasto Akrotiri odkryte pod wulkanicznym pyłem. Jakub Jagodziński Akrotiri bywa nazywane „greckimi Pompejami”, gdyż podobnie jak rzymskie miasto, zostało…