Inne zwierzakiNaukaPrzyrodaZwierzęta

RYBA KTÓRA WIDZI NAWET WTEDY GDY JEST MARTWA

Ta ryba widzi nie tylko oczami – widzi także skórą.

Kilka lat temu podczas wyprawy na ryby do Florida Keys biolog Lori Schweikert wyłowiła rybę rafową zwaną odyńczykiem (ang. hogfish) i wrzuciła ją na pokład. Ale później, kiedy poszła włożyć ją do lodówki, zauważyła coś dziwnego: jej skóra przybrała ten sam kolor i wzór co pokład łodzi.

Doktor habilitowana Lori Schweikert trzyma odyńczyka, którego złowiła podczas wyprawy wędkarskiej na Florida Keys.

Odyńczyk (Lachnolaimus maximus), pospolita ryba występująca w zachodnim Atlantyku od Karoliny Północnej po Brazylię, znana jest ze zmieniającej kolor skóry. Gatunek może w ciągu kilku milisekund zmienić kolor z białego przez cętkowany do czerwonawo-brązowego, aby wtopić się w koralowce, piasek lub skały.

Schweikert była zaskoczona, ponieważ odyńczyk nadal maskował się, mimo że już nie żył. Co ją zastanowiło: czy odyńczyk może wykryć światło za pomocą samej skóry, niezależnie od oczu i mózgu?

„To otworzyło przede mną całe pole do działania” – powiedział Schweikert.

Ryba rafowa o spiczastym pysku, zwana , może zmienić kolor z białego na cętkowany brązowy do czerwonawego, w zależności od otoczenia. Zdjęcia dzięki uprzejmości Deana Kimberly’ego i Lori Schweikert.

W następnych latach Schweikert rozpoczęła badania nad fizjologią „widzenia skóry” w ramach stażu podoktorskiego na Duke University i Florida International University.

W 2018 roku biolog Schweikert i Duke,  Sönke Johnsen,  opublikowali  badanie  wykazujące, że odyńczyki są nosicielami genu wrażliwego na światło białka zwanego opsyną, które jest aktywowane w ich skórze i że gen ten różni się od genów opsyny występujących w ich oczach. 

Stwierdzono, że inne zwierzęta zmieniające kolor, od ośmiornic po gekony, również wytwarzają w swojej skórze opsyny wyczuwające światło. Ale dokładnie, w jaki sposób używają ich do zmiany koloru, nie jest jasne.

„Kiedy znaleźliśmy go u odyńczyka, spojrzałem na Sönke i zapytałem: Po co detektor światła w skórze?” powiedział Schweikert, obecnie adiunkt na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Wilmington.

Jedna z hipotez głosi, że skóra wyczuwająca światło pomaga zwierzętom poznawać otoczenie. Jednak nowe odkrycia sugerują inną możliwość – „że mogą wykorzystywać to do spojrzenia na siebie” – powiedział Schweikert.

badaniu opublikowanym 22 sierpnia w czasopiśmie Nature Communications Schweikert, Johnsen i współpracownicy połączyli siły, aby bliżej przyjrzeć się skórze odyńczyków.

Naukowcy pobrali kawałki skóry z różnych części ciała ryby i zrobili im zdjęcia pod mikroskopem.

Z bliska skóra odyńczyka wygląda jak obraz pointylizmu. Każda kolorowa kropka to wyspecjalizowana komórka zwana chromatoforem zawierająca granulki pigmentu, który może być czerwony, żółty lub czarny.

Oglądana pod mikroskopem perłowobiała (po lewej) lub czerwonawa (po prawej) skóra wieprza wyglądała jak obraz pointylistyczny.

To ruch granulek pigmentu zmienia kolor skóry. Kiedy granulki rozprzestrzeniają się po komórce, kolor wydaje się ciemniejszy. Kiedy skupiają się w maleńkim miejscu, które jest trudne do zobaczenia, komórka staje się bardziej przezroczysta.

Następnie badacze zastosowali technikę zwaną znakowaniem immunologicznym, aby zlokalizować białka opsyny w skórze. Odkryli, że u odyńczyków opsyny nie są wytwarzane w komórkach chromatoforowych zmieniających kolor. Zamiast tego opsyny znajdują się w innych komórkach bezpośrednio pod nimi.

Zdjęcia wykonane za pomocą transmisyjnego mikroskopu elektronowego ujawniły nieznany wcześniej typ komórek, tuż pod chromatoforami, wypełniony białkiem opsyny.

Oznacza to, że światło padające na skórę musi najpierw przejść przez wypełnione pigmentem chromatofory, zanim dotrze do warstwy światłoczułej, powiedział Schweikert.

Naukowcy szacują, że cząsteczki opsyny w skórze odyńczyków są najbardziej wrażliwe na światło niebieskie. Tak się składa, że ​​jest to długość fali światła, którą najlepiej absorbują granulki pigmentu w chromatoforach ryb.

Odkrycia sugerują, że wrażliwe na światło opsyny ryb zachowują się trochę jak wewnętrzna błona polaroidowa, wychwytując zmiany w świetle, które jest w stanie przefiltrować przez wypełnione pigmentem komórki powyżej, gdy granulki pigmentu zbiegają się lub rozchodzą.

„Zwierzęta potrafią dosłownie zrobić zdjęcie własnej skóry od środka” – powiedział Johnsen. „W pewnym sensie mogą powiedzieć zwierzęciu, jak wygląda jego skóra, ponieważ nie może się ono pochylić, aby spojrzeć”.

„Żeby było jasne, nie twierdzimy, że skóra odyńczyka działa jak oko” – dodał Schweikert. Oczy nie tylko wykrywają światło – tworzą obrazy. „Nie mamy żadnych dowodów sugerujących, że to właśnie dzieje się w ich skórze” – powiedział Schweikert.

Jest to raczej mechanizm sensorycznego sprzężenia zwrotnego, który pozwala odyńczykom monitorować własną skórę w miarę zmiany koloru i dostosowywać ją do tego, co widzi oczami.

„Wygląda na to, że obserwują zmianę własnego koloru” – powiedział Schweikert.

Naukowcy twierdzą, że praca ta jest ważna, ponieważ może utorować drogę nowym technikom sprzężenia zwrotnego sensorycznego w urządzeniach takich jak zrobotyzowane kończyny i samochody autonomiczne, które muszą dostosowywać swoje działanie bez polegania wyłącznie na wzroku lub obrazie z kamery.

„Sensoryczne sprzężenie zwrotne to jedna ze sztuczek, które technologia wciąż próbuje rozwiązać” – powiedział Johnsen. „To badanie stanowi dobrą analizę nowego systemu sensorycznego sprzężenia zwrotnego”.

„Gdybyś nie miał lustra i nie mógł zgiąć szyi, skąd wiedziałbyś, czy jesteś odpowiednio ubrany?” – stwierdził Szwejkert. „Dla nas może to nie mieć znaczenia” – dodała. Jednak w przypadku stworzeń, które wykorzystują swoje zdolności zmiany koloru do ukrywania się przed drapieżnikami, ostrzegania rywali lub zabiegania o względy partnerów, „może to oznaczać życie lub śmierć”.

Współautorami badania są naukowcy z Florida Institute of Technology, Florida International University i Air Force Research Laboratory. Wsparcie finansowe pochodziło od Duke University, Florida International University, Marine Biological Laboratory i National Science Foundation (1556059).

Przypisy:

„Dynamiczne filtrowanie światła przez opsynę skórną jako system sprzężenia zwrotnego sensorycznego w zmianie koloru ryb”, Lorian E. Schweikert, Laura E. Bagge, Lydia F. Naughton, Jacob R. Bolin, Benjamin R. Wheeler, Michael S. Grace, Heather D Bracken-Grissom i Sönke Johnsen. Nature Communications, 22 sierpnia 2023 r. DOI: 10.1038/s41467-023-40166-4

Źródło informacji i ilustracji: Duke University

Zdjęcie główne: Public Domain, Albert Kok at nl.wikipedia, CC BY-SA 2.5

Redakcja: Maciej Bawolski

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content