MotoryzacjaPolecaneTechnologia

AUDI TT RS COUPE ICONIC

Ekskluzywna limitowana edycja Audi TT RS Coupé iconic edition zachwyca innowacyjnym designem i dynamiką.

Audi TT Coupé ma już 25 lat, a historię jego sukcesu uświetni rynkowa premiera dostępnej tylko w Europie i limitowanej do 100 sztuk edycji specjalnej Audi TT RS Coupé iconic edition. Ten sportowy samochód o ponadczasowej linii, od swojej premiery w 1998 roku inspiruje cały świat przyjemnością z jazdy i czystym językiem designu. Wersja RS zachwyca wyjątkową mocą i dźwiękiem pięciocylindrowego silnika. Limitowana edycja Audi TT RS Coupé iconic edition łączy te emocjonalne cechy i podkreśla je sportowymi elementami stylistycznymi, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu.

Ponadczasowe

Model TT jest ikoną designu Audi od ćwierć wieku. Audi TT RS Coupé iconic edition kontynuuje ten trend. To szybki samochód sportowy z wieloma innowacjami, zachowujący jednocześnie typowe dla TT RS cechy: design i dynamikę.

?Sama nazwa mówi właściwie wszystko: Audi TT RS Coupé iconic edition? – podkreśla Sebastian Grams, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. ?Ten model z limitowanej serii nawiązuje do ikonicznego języka designu TT oznaczającego odwagę i elegancję w bezkompromisowej formie. Dzięki ekskluzywnym akcentom zewnętrznym i wewnętrznym, osiągi naszego sportowego coupé napędzanego przez wielokrotnie nagradzany pięciocylindrowy silnik, są teraz dosłownie na wyciągnięcie ręki.?



Inspirowane Bauhausem: TT Coupé



Audi zaprezentowało Audi TT Coupé ? wtedy jeszcze jako studium samochodu sportowego – na targach IAA we Frankfurcie, jesienią 1995 roku. Nazwano je ?samochodem dla entuzjastów?. Niemal symetryczne, Audi TT konsekwentnie realizowało zasadę projektowania opartą na geometrycznych, okrągłych kształtach. Projekt nie szedł na kompromis, ale raczej wyznaczał priorytety – i to od razu zrobiło wrażenie na publiczności.


Stąd typowe linie coupé z 1998 roku można nadal odnaleźć w najnowszej edycji specjalnej TT RS Coupé iconic edition ? nawet jeśli jesteśmy trzy generacje TT i ćwierć wieku później. Model edycji specjalnej pozostaje wierny idei redukcji: minimalistyczny design jest zauważalny począwszy od wyrazistego nadwozia, aż po wnętrze, które do dziś w sposób jasny i prosty koncentruje się na kierowcy. Typowe kształty rur i walców, które dosłownie wtapiają się w design tego modelu, można znaleźć także w Audi TT RS Coupé iconic edition. Takie okrągłe elementy to np. standardowy korek zbiornika paliwa, okrągłe nawiewy we wnętrzu, ramka wokół dźwigni zmiany biegów czy jej efektowna okrągła gałka.



Nadajemy właściwy ton: ciemna elegancja wnętrza



Audi TT RS Coupé iconic edition spełnia wysokie oczekiwania związane z jego estetyką. Charakterystyczny dla RS lakier nadwozia – szary Nardo Grey, nadaje właściwy ton ekskluzywnym i sportowym cechom modelu. Ten elegancki odcień szarości został nazwany na cześć legendarnego włoskiego toru wyścigowego Pista di Nardó, na którym Audi RS zrobiło swoje pierwsze kilometry testowe. Jako jeden z najbardziej popularnych wśród klientów zindywidualizowanych kolorów lakieru, zapewnia optymalne pierwsze wrażenie.

Trzy lata później coupé weszło do produkcji w niemal niezmienionej w stosunku do studyjnego projektu formie. Rok po TT Coupé, Audi wprowadziło na rynek TT Roadster. W drugiej generacji, Coupé zostało wzbogacone o warianty S i RS.

?Inspiracją dla TT był Bauhaus i jego uniwersalna filozofia projektowania ‘mniej znaczy więcej’? – mówi szef Audi Design Marc Lichte. ?Maksymalna redukcja – pominięcie wszystkiego, co zbędne i nieistotne – była tak radykalna i tak odważna, że TT w swojej prostocie szybko osiągnęło najwyższy atrybut dobrego designu: bycie ponadczasowym. Kiedy już to osiągniesz, jesteś poza trendami, a mimo to nigdy nie wyjdziesz z mody – po prostu dlatego, że dobry styl się nie zużywa.?


Przeczytaj także:

FORD MUSTANG


Wrażenie to potęguje błyszczący grill osłony chłodnicy z matową, czarną pojedynczą ramką, a na nim napis quattro o matowo-tytanowym wyglądzie. RS ma też wstawki w listwach bocznych w kolorze błyszczącej czerni. W takim samym stylu utrzymane są pierścienie Audi, oznaczenie modelu TT RS z przodu i z tyłu, a także obudowy lusterek zewnętrznych. Charakterystyczne dla tego modelu 20-calowe, błyszczące czarne siedmioramienne felgi z pasującymi do nich czarnymi zaciskami hamulcowymi, w najdrobniejszych szczegółach kontynuują język stylistyczny marki. Częściowo ?zaszronione? trójkątne szyby po bokach tyłu z ekskluzywnym napisem ?iconic edition?, podkreślają ekskluzywny wygląd coupé.



Geny sportów motorowych: pakiet Aerokit podkreśla sportowy charakter auta



Audi TT RS Coupé iconic edition zyskuje dynamiczną siłę także dzięki pakietowi Aerokit, opracowanemu w tunelu aerodynamicznym. Zainspirowany sportami motorowymi przedni zderzak posiada nakładki aerodynamiczne, splitter i wyraźne listwy w bocznych przednich wlotach powietrza.



Przymocowane na stałe w tyle pojazdu karbonowe skrzydło spojlera z bocznymi wingletami, jako część koncepcji aerodynamicznej wspiera zarówno osiągi i wydajność auta. Podkreśla też jego sportowy, wyczynowy charakter.



Nad charakterystycznym dla modeli RS dyfuzorem, po obu jego stronach, znajdują się pionowe elementy stylistyczne. Efektowne ich wykończenie stanową dwie owalne końcówki rur wydechowych. Zgodnie z filozofią kolorystyczną, przednie splittery, nakładki aerodynamiczne, nakładki na progi i fragment tylnego dyfuzora, imponująco błyszczą czernią.

Podczas opracowywania pakietu Aerokit w tunelu aerodynamicznym, wzięto pod uwagę zależność między oporem a siłą nośną, dzięki czemu jest ona optymalnie wyważona, co poprawia zarówno aerodynamikę, jak i właściwości jezdne. Zwiększony docisk tylnego skrzydła spojlera i tylnego dyfuzora sprawia, że ten samochód sportowy znacznie mocniej trzyma się drogi i znacznie poprawia się jego prowadzenie w szybko pokonywanych zakrętach – to idealne warunki do czerpania radości z jazdy w każdej sytuacji.



X ze 100: ekskluzywne akcenty stylistyki wnętrza



Wnętrze TT RS Coupé iconic edition charakteryzuje się ekskluzywnością i dbałością o szczegóły. Również tutaj centralnym motywem jest ciemna kolorystyka, którą dodatkowo podkreśla celowe zastosowanie akcentów z gamy Audi exclusive. Sportowe fotele RS są dwukolorowe, z boczkami wykonanymi z delikatnej skóry Nappa w kolorze szarym, środkowymi panelami z czarnej Alcantary oraz przeszyciami o strukturze plastra miodu w kolorze żółtym.

Ekskluzywny haft “iconic edition” jest umieszczony w czarnej Alcantarze na wysokości ramion. Czarne dywaniki wykończone są haftem RS w kolorze żółtym, natomiast podłokietniki w drzwiach i konsola środkowa są również w kolorze szarym, ozdobione kontrastowymi szwami w kolorze żółtym – podobnie jak czarna osłona Audi virtual cockpit. Również tapicerka obić drzwi oraz sportowa skórzana kierownica RS z oznaczeniem w kolorze żółci kalenduli na godzinie 12, są wykończone Alcantarą. Numerowana plakietka na dźwigni zmiany biegów sprawia, że każdy ze 100 pojazdów tej edycji specjalnej jest zindywidualizowany i wyjątkowy.



Podczas gdy nastrojowe oświetlenie we wnętrzu tworzy niepowtarzalną atmosferę, system Bang & Olufsen Premium Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem umożliwia bogate doznania muzyczne.



Forma potrzebuje funkcji: legendarny, pięciocylindrowy silnik zapewnia niezrównany, charakterystyczny dźwięk



TT RS Coupé iconic edition napędzane jest sprawdzonym przez Audi Sport silnikiem 2.5 TFSI o mocy 294 kW (400 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 480 Nm. Wiele sukcesów osiągniętych dzięki niemu w sportach motorowych sprawia, że jest to jedna z najbardziej przekonujących jednostek napędowych Audi. Dzięki zwycięstwom w wyścigach i niezawodności w codziennej eksploatacji, silnik ten dziewięć razy z rzędu, począwszy od roku 2010, otrzymywał nagrodę “International Engine of the Year Award”.

Moc jednostki napędowej trafia do stałego napędu na cztery koła quattro za pośrednictwem siedmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów S tronic ? to typowe dla modeli TT RS rozwiązanie. Sterowane elektrohydraulicznie sprzęgło wielopłytkowe, które w Audi TT zadebiutowało w 1998 roku, płynnie rozdziela moc na wszystkie koła. System Audi drive select pozwala kierowcy wybierać różne tryby pracy układu napędowego quattro oraz innych elementów, takich jak układ kierowniczy, siedmiobiegowa skrzynia S tronic, klapy w układzie wydechowym, czy charakterystyka silnika.

Audi TT RS Coupé iconic edition osiąga prędkość maksymalną 280 km/h. Ten kompaktowy samochód sportowy rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy. Dzięki typowej kolejności zapłonu 1-2-4-5-3 i towarzyszącemu jej gardłowemu brzmieniu silnika, zapewnia bardzo emocjonalne wrażenia z jazdy. Ze względu na kolejność zapłonu, sąsiadujące i niesąsiadujące cylindry pracują na przemian, tworząc bardzo specyficzny rytm i charakter. Nieparzysta liczba cylindrów powoduje powstawanie częstotliwości harmonicznych, a do generowania tego niepowtarzalnego dźwięku przyczynia się też jednostka sterująca silnikiem. Przy większym obciążeniu otwierają się klapy w układzie wydechowym, co daje jeszcze pełniejszy dźwięk.

Doskonałe prowadzenie i stabilność jazdy, oprócz niskiej masy pojazdu (TT RS Coupé waży 1475 kg), zapewnia też sportowe zawieszenie RS plus z adaptacyjnymi amortyzatorami typu Audi magnetic ride.



Model edycji specjalnej dostępny na rynku w I kw. 2023



Limitowany model będzie można zamawiać już w październiku 2022. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w I kwartale 2023 r.

Ograniczona do 100 sztuk, limitowana seria, jest wysoce ekskluzywną ofertą dla fanów TT i RS. Jednak dzięki programowi Audi exclusive, klienci mogą dostosować swój samochód – również ten spoza serii limitowanej – do własnych preferencji. W programie można dobrać różne elementy pojazdu: od indywidualnych kolorów nadwozia, przez kolor skóry obić, po wybór kontrastowych przeszyć.

Źródło informacji: Audi

Zdjęcie: Audi

Opinie i poglądy opublikowane na portalu cocomac.pl są wyłącznie opiniami i poglądami ich Autorów. Nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Również opinie wyrażane w publikowanych informacjach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.
Widzisz błąd w artykule, niedziałający link? Poinformuj nas o tym poprzez formularz kontaktowy lub mailem! Dziękujemy.

TO TEŻ CIEKAWE:

USTAWA ARTYSTYCZNA

MKDNiS: Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego ucywilizuje sytuację polskich twórców (komunikat) MKDNiS informuje: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało…

YORK CZYLI YORKSHIRE TERRIER

Mały pies nie tylko do bloku. York to mały pies rasy terier, pierwotnie hodowany w angielskich hrabstwach Yorkshire (stąd yorkshire terrier)…

DŹWIGANIE CIĘŻARÓW

Dźwigać trzeba umieć. Dowiedz się, jak to robić. Noszenie, podnoszenie – zakupów, przedmiotów, dzieci itp. może skończyć się urazem. Na…

GOŚĆ – MACIEJ ORŁOŚ  (VIDEO)

Maciej Orłoś w telegraficznym skrócie. O kulisach dziennikarstwa, życiu i nie tylko porozmawiamy z jednym z najbardziej lubianych i cenionych…

PATRZENIE NA RYBKI W AKWARIUM USPOKAJA?

To FAKT! Naukowcy z brytyjskiego National Marine Aquarium, Plymouth University i University of Exeter dowiedli, że regularne przyglądanie się akwariowym…

SPLĄTANI OFICEROWIE EULERA

Kwantowe rozwiązanie zagadki klasycznie nierozwiązywalnej. Polsko-hinduski zespół fizyków wpadł na pomysł, jak rozwikłać XVIII-wieczny problem 36 oficerów Eulera, niemożliwy do…

NAUCZYĆ SIĘ POCZUCIA HUMORU

Badaczka humoru: poczucie humoru można wyćwiczyć. Śmiech jest zaraźliwy – trzydziestokrotnie częściej śmiejemy się w towarzystwie innych niż w samotności.…

PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE

Przewlekłe zmęczenie: 10 najczęstszych przyczyn Czujesz się ciągle zmęczony lub wyczerpany? Ulgi nie przynosi ci ani sen, ani nawet dwutygodniowy…

POZYTYWNA STRONA STRESU

Stres szkodliwy, ale czasami przynosi pożytki. Stres obecnie nie ma dobrej prasy. Słusznie uznawany jest za czynnik, który w połączeniu…

PORTRET GENERACJI 50+

Naukowcy pracują nad portretem generacji 50+ w Europie Naukowcy przygotowują regularnie portret generacji osób po 50. roku życia. – W…

LĘK PRZED KOLONOSKOPIĄ

Sześć powodów, by pokonać lęk przed kolonoskopią Polacy obawiają się kolonoskopii, choć ratuje przed zachorowaniem, a także śmiercią z powodu…

WEGE – CZY ZAWSZE ZDROWO

Wege nie zawsze znaczy zdrowe. Nie każdy wegetariański czy wegański posiłek jest od razu zdrowy. Istnieje wiele pochodzących z roślin…

25 LAT MACIEJA ZIENIA

Maciej Zień świętuje 25-lecie swojej marki kolekcją „Black and White Symphony”. We wnętrzach Teatru Wielkiego Opery Narodowej odbyła się prezentacja…

MUSZYNA W PIGUŁCE

Najlepsze atrakcje, zabytki i jedzenie. Muszyna nazywana jest ?miastem ogrodów?. To właśnie tutaj znajdują się największe w kraju rozbudzające wszystkie…

ZABÓJCZY POLSKI SMOG

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego Polski smog – ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje,…

DZIECKO UZALEŻNIONE  OD SMARTFONA

Obniżanie wieku korzystania z urządzeń mobilnych przez najmłodsze dzieci może niepokoić. Już co drugie dziecko w wieku od 0 do…

ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY

Zbadaj, czy nie masz jaskry W Światowym Tygodniu Jaskry, który przypada na dni od 12 do 18 marca, w wybranych…

INNOWACYJNA SZAFA ODŚWIEŻAJĄCA UBRANIA

Samsung wprowadził na polski rynek innowacyjną szafę odświeżającą ubrania AirDresser Innowacja, wychodzenie naprzeciw potrzebom użytkowników i doskonały design od zawsze…

DWAJ RYWALE

DZIEŃ PIĄTY Opowieść V Pisownia oryginalna z 1930 roku Guidotto z Cremony porucza córkę swoją Giacominowi z Pawji i umiera.…

ŁADNIEJSI SĄ ZDROWSI

Badania: bardziej atrakcyjne osoby są też zdrowsze. Osoby o ponadprzeciętnej atrakcyjności wydają się być zauważalnie zdrowsze niż te, które są…

GROŹNE ODMROŻENIA

Zimą uważaj na odmrożenia Kiedy na skórę działa zimno, naczynia krwionośne się zwężają, a to prowadzi do jej dalszego wychłodzenia.…

SINSAY – BLACK LUCK

Powrót klasyki w kolekcji Sinsay Black Luck. TEGO LATA SINSAY WRACA DO MODY Z LAT 90. W JEJ NAJBARDZIEJ ZMYSŁOWEJ ODSŁONIE. PODSTAWĘ…

CHORE JELITA A SEKS

Jak się kochać, gdy chore są jelita Choroby nieswoiste jelit sprawiają wiele problemów w życiu na każdym poziomie – także…

FORD MUSTANG HITEM

FORD MUSTANG NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYM SIĘ SPORTOWYM COUPE NA ŚWIECIE, UTRZYMUJĄC TYTUŁ LIDERA SIÓDMY ROK Z RZĘDU. Ford przeanlizował dane rejestracyjne…

JEDNA ŁADOWARKA DO WSZYSTKIEGO

PE: jedna ładowarka do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych Parlament Europejski będzie negocjował z rządami państw UE na temat ostatecznego kształtu…

UDRĘKA PERFEKCJONISTY

Perfekcjoniści nieustannie walczą  Perfekcjonista ma tendencję definiować sukces jako 100 procent wykonania zamierzeń i planów. Wszystko, co jest poniżej, to…

REMBRANT W ŁAZIENKACH

?Jeździec polski? Rembrandta w Łazienkach Królewskich Arcydzieło Rembrandta było częścią obszernej kolekcji obrazów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Obraz z…

KIEDY ZABRAKNIE NAM WODY?

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody. Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają.…

FLUOR  SZKODZI?

Fluor: fakty i mity. Ofiarą nieprawdziwych teorii na temat rzekomej szkodliwości padły naukowo potwierdzone metody zapobiegania próchnicy. Nie daj się…

KARMA Z ROBAKÓW

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów. Karma z owadów może uchronić psy przed schorzeniami wynikającymi z alergii pokarmowych. Dietozależne…

AUSTRALIA – KRAJOBRAZ OPOWIEDZIANY CZ. 3

Geolog postrzega ziemię jako wynik historycznych i prehistorycznych procesów: fałdowanie skorupy ziemskiej, pękanie i uskoki, powstawanie osadów. Te procesy zachodzące…

PE – CZAS NA SPORT

Parlament Europejski upomina się o sport. W przyjętej 23 listopada rezolucji Parlament Europejski wezwał do ukształtowania europejskiego modelu sportu opartego…

JAZZ PO POLSKU 2023

Startuje edycja ? ?Jazz po polsku ? Warsaw live sessions? W ramach ?Jazz po polsku ? Warsaw Live Sessions? odbędzie…

MOC UŚCISKU DŁONI

Uścisk dłoni ? im silniejszy, tym zdrowiej. Siła uścisku dłoni może być wykorzystywana jako biomarker stanu zdrowia osób starszych. Grupa…

WAKACJE NAD BAŁTYKIEM

Co się czai pod wodą W raporcie Najwyższej Izby Kontroli z roku 2020 możemy przeczytać, że eksperci uważają Bałtyk za…

OTYŁOŚĆ TO CHOROBA

Aż 80 proc. Polaków z otyłością nie uważa jej za chorobę, ale za defekt kosmetyczny. Aż 80 proc. Polaków z…

BANANY W POLSKICH OGRODACH?

Zainteresowanie egzotycznymi roślinami w Polsce rośnie. W Polsce zainteresowanie uprawą egzotycznych roślin rośnie. Wpłynęła na to również pandemia, z powodu…


[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error

Jeżeli artykuł Ci się podoba, to prosimy udostępnij go innym. :)

Skip to content